fb pixel
Vyhledávání

1. světová válka: 6 zajímavostí o válečném konfliktu, při kterém zemřelo přes 10 milionů lidí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Před 104 lety byl v Sarajevu spáchán atentát na následovníka rakousko-uherského trůnu, Františka Ferdinanda d`Este, což byla následně záminka k vyhlášení války Srbsku Rakousko-uherskem. Během měsíce vznikla řetězová reakce, během které na základě dohod a smluv ocitla ve válečném konfliktu většina Evropy. Tento čin je považován za jednu z příčin, kvůli kterým začala první světová válka, která se odehrála v letech 1914 až 1918. Zde je 6 zajímavostí o tomto válečném konfliktu, který může za smrt více než 10 milionů lidí.

Martin Miko
Martin Miko 28.6.2018, 16:34

Zajímavosti o 1. světové válce

1. Když započala 1. světová válka, tak první zima proběhla v období Vánoc v přátelském duchu. Obě strany se na Štědrý den dohodly na tom, že vyhlásí příměří. Společně si mezi sebou vyměnily jídlo, cigarety a zahrály si fotbal, ve kterém německý tým zvítězil 3:2. Tehdy to vypadalo, že válka brzy skončí, avšak pokračovala ještě mnoho let.

2. V případě, že váleční novináři chtěli informovat o reálných událostech z fronty, hrozilo jim, že přijdou o svůj život. Novináři totiž měli zakázáno být součástí první linie přímo od vlády jednotlivých zemí. Publikování zpráv z fronty totiž podle ministerstev pomáhalo nepříteli v získávání informací. Když byl novinář na frontě chycen, tak mu mohl hrozit i trest smrti.

3. Když Američané vstoupili v roce 1917, vymysleli, že ke zmatení Němců zaměstnají domorové Američany z kmene Choctaw, kteří psali veškeré tajné zprávy. Němci byli neznámým jazykem tak zmatení, že nedokázali jazyk rozluštit.

4. Během války fungovala pošta ve Velké Británii a Francii mnohem lépe než Česká pošta během mírového období. Týdně bylo na frontu doručeno neuvěřitelných 12 milionů dopisů a za celou válku neuvěřitelné 2 miliardy dopisů a 114 milionů balíčků. Například dopis z Británie do Francie byl doručen za pouhé dva dny.

5. To, že se války zúčastnili i nezletilí chlapci, asi nikoho nekřekvapuje. Nejmladšímu britskému vojákovi, který se zúčastnil boje, bylo pouhých 12 let. Jmenoval se Sidney Lewis a při vstupu do armády o svém věku lhal, aby mohl bojovat za svou zem.

6. Válka vždy znamená pokrok a během první světové války se to ukázalo v mnoha ohledech. Světová válka pomohla výrazně posunout oblast plastické historie. Chirurg Harold Gillies pomohl mnoha vojákům, kteří utrpěli zranění obličeje tím, že propagoval techniky operace rekonstrukce poničených tváří, které vojákům způsobily kulky nebo kovové střepy.

A zde jsou oběti komunistického režimu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články