V kinech momentálně řádí nové Želvy ninja. Není to vyloženě špatný film a v USA vydělal obrovské peníze, takže nás velmi pravděpodobně čeká záplava pokračování. A nepochybně se to zas brzy dostane až do bodu, kdy někdo natočí tak blbé pokračování, že oslík přestane dávat zlaťáky a bude se muset začít zase od nuly. Ostatně Teenage Mutant Ninja Turtles, hraný film z roku 1990, se taky dočkal dvou sequelů, než si lidé uvědomili, že třetí díl byl tak dementní, až to mlátilo dveřmi. Na další hrané želvy jsme tak čekali dlouhých dvacet let. Tahle metoda opětovného ždímání „po letech“ je v Hollywoodu poměrně oblíbená. Stačí se podívat na výtečníky z našeho žebříčku.
1. Indiana Jones a Království křišťálové lebky
Příliš digitálních efektů, příliš Shiy LaBeoufa, příliš všeho. Na některé modly se nasahá, zvlášť když odjedou do západu slunce v jednom z nejlepších filmů všech dob (Indiana Jones a poslední Křížová výprava). Spielberg si sice s Jonesem poradil lépe než Lucas s návratem Hvězdných válek, ale přesto si troufáme říct, že pětky už se Ford nedožije.
2. Terminator Salvation
Terminátor (skoro) bez Arnolda? Po příjemně nadsázkové trojce, ve které rakouský svalovec pořád ještě machruje, projiždějíc na autojeřábu skrz budovy, nám čtyřka nabídla jen bezútěšný vizuál a chroptícího Christiana Balea v hlavní roli. Byl to slušný film, ale mizerný Terminátor. Producenti zkrachovali a byli nuceni přeprodat práva někomu dalšímu. Ten teď chystá pátý díl... samozřejmě s Arnoldem!
3. Rocky V
I Stallone zpětně hodnotí pátého Rockyho jako obrovský průšvih. Stárnoucí boxer v něm pověsí řemeslo na hřebík a vrací se do krátké pouliční rvačky až poté, co se jeho nový svěřenec vymkne kontrole. Tahle postava si zasloužila lepší konec. Pochopil to i sám Sly, když po letech natočil „šestku“, pojmenovanou Rocky Balboa. Ta má hezkou hořkosladkou nostalgickou notu a režisér, scenárista i herec je s ní spokojený. Tak alespoň že tak.
4. Policejní akademie 7: Moskevská mise
Každá další Policejní akademie po prvních dvou, třech dílech už byla jenom protahováním klinické smrti. Postavy se okoukaly, fóry vyčpěly a dokonce i peněz na natáčení bylo čím dál tím míň. Snaha o bratříčkování s ruskými reáliemi byla posledním hřebíčkem do rakve. Tak pádným, že se ani dneska nikomu nechce do remaku série, která v 80. letech bořila rekordy.
5. Spider-Man 3
Sam Raimi umí točit skvělé filmy a byl to právě on, kdo vdechnul život prvnímu Spider-Manovi a vyrobil první opravdu velký komiksový hit. Do třetího dílu ale vrazil příliš záporáků a udělal z hlavního hrdiny duševně labilního klauna. Sony pak čtyřku kvůli kritickým ohlasům nenatočila, i když tržby byly obrovské. Raději celou sérii po pár letech zrestartovala.
6. Superman IV
První Superman ze sedmdesátých let je legendární. Dvojku si všichni pamatují kvůli epickým akčním scénám. Trojka se kvůli své průměrnosti většině lidí vykouřila z hlavy a čtyřka byla tak špatná, že se u nás snad ani nikdy nevysílala. Neuvěřitelně bídné triky, slaboduchý scénář a záporák s tak hrozným kostýmem, že byste ho zabásli pro potulku a žebrotu. Není divu, že Supermana do kin dalších pár dekád nepustili a všechny další filmy se rozhodly oba díly ignorovat.
7. Batman a Robin
Asi nejslavnější komiksový fail vůbec. Vztah Batmana a Robina tu zavání homoerotickými podtóny, kostýmy tu mají gravírované bradavky, záporáci jsou k smíchu a hlášky šustí papírem. Joel Silver si prostě řekl o obrovský rozpočet a pak se utrhnul ze řetězu. Gotham tu překypuje podnikatelským barokem, které je nasvícené všemi barvami duhy. Je to na zvracení a zapomenout na to můžeme jen díky povedené trilogii od Christophera Nolana, která Batmanovi vrátila koule.
8. Smrtonosná past 5
Jakmile se musíte vypravit do Ruska, je s vámi ámen. John McClane to zjistil na vlastní kůži. V jedničce zachraňoval manželku, ve dvojce letiště, ve trojce New York, ve čtyřce USA a v pětce už došlo na celý svět. Vidíte tu křivku? John měl prostě zůstat doma, zmlátit pár gangsterů, hodně hláškovat a zůstat svůj. Globalizace mu nakopala zadek a když se do toho navíc začaly míchat ratolesti a připomínat Johnovi, že je vlastně starej, bylo vymalováno. Smutný konec legendy.
9. Rychle a zběsile 3
Do třetího dílu téhle série už se žádné z hvězd nechtělo, a tak museli tvůrci změnit casting i kulisy. Byl z toho filmový i komerční průšvih, který málem sérii zlikvidoval. Po pár letech se však Rychle a zběsile vrátilo s původními tvářemi a slavilo obrovský úspěch. Takový, že čtyřka, pětka a šestka se musely odehrávat chronologicky před trojkou, aby jim nekazila pověst.
10. Star Trek Nemesis
Seriálová posádka si jednou za dva, tři roky zahrála i v celovečeráku, co šel do kin. Tenhle systém ve Star Treku fungoval dlouhá léta. Posádku. Jamese T. Kirka vystřídala posádka Jeana-Luca Picarda a všichni byli spokojení. Picardova tlupa ovšem schytala dva průměrné filmy, seriálu se taky přestalo dařit, a tak se Paramount rozhodl zavřít krám. Zašlou slávu vesmírné lodi Enterprise musel napravovat po sedmi letech až J.J. Abrams. Tentokrát ale už výhradně v kinech.