fb pixel
Vyhledávání

10 unikátních japonských anime

Máte pocit, že kvůli globalizaci je všechno na jedno brdo? Omyl! Japonskému myšlení se zbytek světa neblíží ani zdaleka. A nikde to není vidět víc než v anime.

Václav Rybář
Václav Rybář 25.10.2014, 12:30

Mým cílem není vysvětlovat vám jednotlivé žánry mangy nebo anime, ostatně průměrný Evropan má brajgl i v tom, co je vlastně co. Manga je tištěná, anime je - jak už z názvu vyplývá - animovaná. Zároveň nechci lézt do zelí pravověrným otaku, jak se označují příznivci žánru mimo japonské území. Je ale třeba znovu ukázat, že anime není jen pohádkový Miyazaki, který se občas probojuje i do české distribuce, ale především ohromná spousta žánrových propletenců a dechberoucích seriálů, které vám spolknou mnoho a mnoho hodin. A předvedou vám, že jste ignorováním japonské animákové tvorby přicházeli o spoustu nevšedních a hlubokých zážitků. Co byste si tedy měli naordinovat přednostně?  

1. Golden Boy

gboy Tohle je naprosto boží fan service a tak trochu ecchi, což je žánr s jistým sexuálním podtextem, zacílený především na puberťáky. Dobře vyvinuté dívky svolné k čemukoliv tu hrají značnou roli, protože hlavní hrdina je věčně nadržené hovado, ale nenechte se mýlit, nejedná se o hentai, nýbrž o teenagerskou komedii bez jednotícího děje, která je k prasknutí nabitá fóry a veleabsurdními situacemi. Neuvěřitelně odpočinková záležitost, při které vaše bránice nikdy nepojede na volnoběh.  

2. Initial D

inid Kultovní seriál o japonských pouličních závodnících. Nesmíte si ale představovat japonské Rychle a zběsile. Hlavním hrdinou je kluk, který už léta rozváží tofu z krámku svého otce. Jeho otec, geniální automechanik a kdysi také závodník, mu postavil na rozvážení na první pohled otřískanou Toyotu Corollu, pod jejíž kapotou se ale skrývá skvělá technika. Hakumi tak brzy nechtíc vyškolí pár pouličních závodníků a zjistí, že aniž by to věděl, jezdí dokonalou stopu a má od otce návyky, které deklasují rádoby závodníky ve vytuněných kárách. Některé závody v téhle anime trvají klidně dvě epizody, jsou plné řidičského know-how a mají návykový soundtrack. Pro spoustu řidičů je to povinná četba, která v Japonsku dokonce na chvilku vzkřísila výrobu dávno vyřazené Corolly - Toyoty AE86 (na kterou mimochodem navazuje dnešní úspěšný model Toyota GT86).  

3. Cowboy Bebop

bebop Trocha jazzu a západních inspirací v geniální anime, která se odehrává v daleké budoucnosti. Nesourodá posádka vesmírné lodi cestuje od šichty k šichtě a potkává bizarní věci. Zapomenuté satelity, co disponují sebeuvědoměním, psa s IQ Alberta Einsteina, VHS s tajemným obsahem, kterou není kde přehrát a samozřejmě se najdou i ty důležitější epizody, ve kterých se hraje o osud světa nebo zvládnutí vlastních démonů. Cowboy Bebop neuvěřitelným způsobem žongluje s jemnou a propracovanou animací, geniálním soundtrackem a rozpracovává své postavy tak intenzivně, že po první epizodě tenhle seriál nemůžete odložit.  

4. Pokémon

pokemon Jasně, je to pro děcka. K žánru anime to ovšem neodbytně patří a tvoří to jednu z nejsilnějších globálních značek. Prodej kartiček, videoher na kapesní Nintenda a vlastně i licencování nekonečných seriálů a komiksů vynáší ročně obrovské sumy. Chcete vědět, v čem je to kouzlo? Vykašlete se na typický nedělní raníček a zkuste právě videohry! Budete překvapení, jak komplexní a návykové jsou. A možná dokonce rozeznáte Pikaču od Čármándra.  

5. Death Note

dnote Nádherný mix nadpřirozena a dramatu. Hlavním hrdinou Light Yagami, mladý chlapec, který najde tajemný zápisník. Brzy zjistí, že jakmile do něj zapíše někoho, jehož jméno a tvář zná, dotyčný zemře nevysvětlitelnou smrtí. Light také zjistí, že zápisník umí i další užitečné věci a doprovází ho démon, který miluje jablka. Light si tedy začne hrát na boha a jeho činy brzy podnítí zvědavost detektiva jménem L. Introvertního podivína s sherlockovskými návyky, který se zápisníkovému vrahovi snaží dostat na kobylku. Death Note prakticky v každé epizodě řeší morální a etická dilemata, ale zároveň rozjíždí epické drama, které nabírá na obrátkách s každým dalším dílem. Na základě původní mangy vznikl nejen seriál a několik celovečeráků, ale i pár hraných filmů. Seriálová anime adaptace je ale jasně nejlepší.  

6. Rurouni Kenshin

kenshin Chcete bojová umění? Máte je mít! Rurouni Kenshin je jednou z nejslavnějších samurajských anime, které se probojovaly i na Západ. Jistě, máme tu i spoustu ninjovských a samurajských filmů, ale Kenshin je seriál, který vám sebere i pár let života, pokud se rozhodnete nakoukat všechny epizody i následné celovečerní animáky. Najdete tu stejně tolik krve a vyhřezlých vnitřností jako romantiky. Jako seznámení s tímhle specifickým žánrem poslouží Kenshin dokonale, i když možná není tak chlapácký, jak byste čekali. Vydržte prvních pár epizod, protože seriál se později hodně rozjíždí a jde do hloubky (teď výjimečně nemluvím o hloubce řezných a bodných ran).  

7. Neon Genesis Evangelion

nge Anime s obřími roboty existuje hodně, ale jen jedna má kultovní status a tolik přesahů naráz. Teenageři v znovupostaveném Tokiu bojují s pomocí obřích robotů proti mytickým příšerám, které vlastně nejsou tím, čím se zdají být. Hollywood hrozně dlouho připravoval adaptaci a nakonec se jí tak nějak napůl povedlo zrealizovat Guillermu Del Torovi v Pacific Rim. S Evangelionem má ovšem ten film společné jen velké roboty a příšery. Evangelion je místy neuvěřitelně zvrácený a temný, jindy zas natolik surreálný, že si budete připadat jako na tripu. Otisk na duši ovšem zanechá u každého diváka, který má odvahu ho dokoukat až do konce. A že jsou poslední dvě epizody opravdu silným čajíčkem, ať už máte nakoukáno cokoliv.  

8. Hellsing

hellsing Máte rádi upíry? Pak budete Hellsinga milovat. Zapomeňte ale na klasickou drákulovskou legendu. Hellsing je potomkem původního Abrahama a vede speciální jednotku, která je věrná Jejímu Veličenstvu a rytířským zvykům. V jejích řadách je i pár upírů, co bojují proti vlastnímu plemenu. To se snaží kromě vysávání nevinných také nasávat život do padlých nacistů a obnovit Třetí říši, což si samozřejmě naši Spojenci berou trochu osobně. Manga vycházela dlouhých dvanáct let, animáky zpracovávají pouze její část a mnohdy se od ní radikálně odkloňují, ale tenhle japonský pohled na typicky západní téma je k nezaplacení.  

9. Ghost in the Shell

ghost Cyberpunk nesmí chybět a tenhle patří k nejprofláklejším. Bratři Wachowští si pro Matrix vypůjčili z původního Ghost in the Shell tolik záběrů a nápadů, že se to dá považovat za krádež. Japonský originál je přesto natolik jinde, že ho nikdy žádná západní produkce nedokáže vycucnout a přetransformovat. Nestárnoucí dílo z roku 1995 patří k povinné četbě, ale zkuste i jeho nepřímé pokračování Innocence a seriálový Ghost in the Shell: Stand Alone Complex nebo samostatnou sérii Ghost in the Shell: Arise. Sice už na značce víceméně parazitují, ale pořád nabízejí návštěvu světa, který se zdá být nevyčerpatelnou studnicí nápadů.  

10. Berserk

berserk Naprosto neuvěřitelná černobílá manga, která se odehrává v evropském středověku se vším všudy. Rytíři, obrovské meče a především démoni. Hlavním hrdinou je Guts - týpek s tajemným znakem na rameni a mimořádně silnými pažemi, které obouručákem krájí rytíře v brněních, koně nebo neustále dorůstající chapadla démonů. Na základě spíše minimalisticky kreslené mangy později vznikly tři nádherně animované celovečerní anime, které prostě musíte vidět, pokud máte k téhle éře alespoň trochu vztah a máte pocit, že se ještě žádnému filmu nepovedlo zachytit ty jatka, kterými středověké bitvy jistojistě musely být. Tady dostanete brutalitu měrou vrchovatou a k tomu ještě spoustu věcí nádavkem.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články