1. Pingpongové míčky
To je přece geniální nápad, vždyť to v jedné z epizod Bořičů mýtů zkoušeli a celkem to fungovalo. Když pod tlakem skrz trubici napumpujete do Titaniku miliony pingpongových míčků, vyzdvihne to vrak na hladinu, ne? Když pomineme potřebné množství míčků, autor tohoto nápadů neměl tušení, že se vrak nachází v hloubce 3700 metrů. Pingpongový míček by při potopení i do mnohem menší hloubky samozřejmě pod tlakem implodoval.
2. Skleněné koule
Druhou variantou tedy byly skleněné koule s certifikací až do hloubky 6500 metrů. To by pravděpodobně fungovalo, ale cena těchto koulí a množství, které by se k vraku muselo dopravit, předem tento nápad diskvalifikovalo.
3. Vazelína
Kolik by bylo potřeba vazelíny, aby se Titanik odlepil ode dna? Zhruba 180 tisíc tun. Na papíře to vypadalo schůdně, ale nikdo nedokázal ověřit, zda by se vrak plný vazelíny skutečně vznesl a množství potřebné hmoty spíše zvedlo několik obočí, než aby vyvolalo v někom touhu to vyzkoušet.
4. Vosk
Když vosk ztuhne, tak plave. Proč tedy neudělat z Titaniku voskové muzeum, stačí postavit čtyřkilometrovou vyhřívanou trubku, kterou se do lodi nalije rozpálený vosk, a jakmile všechno ztuhne, bárka se vyloupne na hladinu, jako by se nechumelilo. Selský rozum je věc užitečná, ale v tomhle případě investory nepřesvědčil.
5. Tekutý dusík
Ledovec byl zkázou Titaniku, ale vlastně by mohl být i jeho záchranou. Mnozí naznačili, že když dokáže plavat kostka ledu na hladině, mohl by se Titanik napumpovat tekutým dusíkem tak, aby se z něj taktéž stala obří kostka ledu. Díky tomu by vyplaval, a pak by se zas nechal rozmrznout a konečně by se odtáhnul do New Yorku, kde by z něj bylo plovoucí muzeum.
6. Vzduch
Clive Cussler měl v jedné ze svých knih jasno. Jeho dobrodruh Dirk Pitt se prostě k Titaniku potopil, zalátal díry a napumpoval ho vzduchem. Titanik se pak vyhoupnul na hladinu jako balónek a odkryl svá tajemství. Tahle fikce samozřejmě počítala s tím, že se Titanik na mořském dně nachází zcela netknutý. Nález z roku 1985 ukázal něco zcela jiného. Přesto body za poutavou a čtivou knížku, kterou Cussler napsal už v roce 1976. V roce 1980 podle ní dokonce vznikl i film.
7. Magnety
Tenhle nápad spatřil světlo světa už v roce 1912, krátce po potopení Titaniku. Stačilo by se ponořit k vraku, připevnit na něj obří magnety s lany a flotila lodí by pak Titanik vytáhla zpátky na hladinu. Nadcházející první světová válka ale jakékoliv praktické úvahy v tomto směru přerušila.
8. Obří kleště
Podobný nápad jako s magnety, jen místo přitažlivosti jde o podobnou hru jako na Matějské, když taháte obří kovovou čelistí z automatu plyšáky. Tehdy ovšem nebyla technologie, která by umožnila Titanik správně zaměřit, natož uchopit. Takže na hospodské tlachání fajn, ale praktický efekt nula.
9. Dynamit
Rodina Astorů, jejíž člen zůstal uvězněn na palubě potopené lodi, se rozhodla své jmění investovat odvážným způsobem. Chtěla potápěčům zaplatit za to, že loď obloží trhavinou a vyhodí do povětří. Roztržený vrak by pak navrátil hladině těla mrtvých, protože mrtvoly díky nahromaděným plynům přece plavou, ne? Jenže potápěči se jednak nemohli tak hluboko potopit, a jednak se tehdy mělo za to, že těla v takové hloubce se kvůli tlaku promění v chomáče želatiny. Později se ukázalo, že tomu tak není, ale to už byly dávno tělesné ostatky sežrány mořskými tvory. Na dně vedle vraku se dnes povalují už jen boty.
10. Hezky po kouskách
V roce 1996, navzdory pokročilé devastaci vraku (v hlubinách žije spousta železo narušujících bakterií), se jedna finanční skupina rozhodla oddělit od vraku jedenadvacetitunové torzo a vyzdvihnout ho na hladinu. Celou operaci sledovala skupinka boháčů, která si za tuhle atrakci zaplatila tučné vstupné. Když byl kus bájné lodi pouhých několik desítek metrů od hladiny, lana se přetrhla a odříznutý kus se navrátil do hlubin Poseidonovy říše. Asi to tak mělo být. Další řízkování lodi odborníci nedoporučují. Její statika je narušena tak vážně, že by se mohla při porcování úplně rozpadnout.
A TADY se podívejte na repliku Titaniku za 600 milionů dolarů, která vypluje na moře v roce 2018.