1. Afghánistán
A začneme pěkně od "A". Turistický ruch v Afghánistánu je dlouhodobě narušován tím teroristickým. Za bezpečný nelze považovat žádný ze zdejších regionů. Adrenalinu zde lze zažít hodně. Na denním pořádku jsou únosy, držení rukojmích za účelem výkupného, bombové útoky, přepadávání dopravních prostředků, hotelů i nemocnic.
2. Izrael
V této zemi se bezpečnostní situace rychle mění. V současné době platí varování na možnost incidentů, nepokojů i teroristických hrozeb v Jeruzalémě. Pokud tam už jste či se tam chystáte, vyhýbejte se místům s vyšší koncentrací osob a choďte pěšky. V městské hromadné dopravě je totiž vyšší koncentrace osob. Je na uvážení každého, zda se vydá do Gazy či k hranicím se Sýrií a Libanonem.
3. Sýrie
Necestujte do Sýrie. Pokračuje zde nekonečný ozbrojený konflikt a celková bezpečností situace v zemi je značně destabilizovaná. Pokud se zde už nacházíte, dostaňte se co nejrychleji ze země.
4. Libanon
Pokud to není nutné, necestujte ani do Libanonu. V žádném případě se nedoporučuje individuální turistika po této zemi. Panuje zde hrozba teroristických útoků i velké nebezpečí běžné kriminality. Určitě se vyhnout oblastem při hranicích s Izraelem a Sýrií.
5. Libye
Nejezdit do Libye, a to ani do hlavního města Tripolisu. V zemi dochází k ozbrojeným střetům mezi jednotlivými znepřátelenými frakcemi. Také je zde velká hrozba únosů a teroristických útoků.
6. Egypt
Minulý týden ministerstvo zahraničí vydalo nové doporučení ohledně cestování do Egypta. Občané ČR by neměli navštěvovat města v údolí Nilu, zejména Luxor, Edfu a Asuán, tady jistě většinu z toho, co jste chtěli vidět.
7. Tunisko
V platnosti zůstává i doporučení k cestám do Tuniska. Ministerstvo nabádá k maximální obezřetnosti. Po teroristických útocích v muzeu Bardo v roce 2015 zde stále platí výjimečný stav. Situace se navíc přiostřila po útoku na guvernéra Jendouba, ke kterému došlo 8. července 2018. Počet oblastí v Tunisku, kam ministerstvo nedoporučuje jezdit, byl značně rozšířen.
8. Filipíny
Chystali jste se na filipínský ostrov Boracay? Pak si musíte chvíli počkat. Od konce dubna tohoto roku se na něj z rozhodnutí filipínské vlády nesmí, a to kvůli nadměrné ekologické zátěži, kterou způsobil nadměrný turistický ruch. Ostrov má být uzavřen na půl roku. Zatím.
9. Angola
V Angole byly zaznamenány případy výskytu cholery. Pokud se do této africké země chystáte, dbejte zvýšené opatrnosti při nákupu a konzumaci vody a potravin. Ale ani pak nejste před nebezpečným průjmovým onemocněním v bezpečí. V Angole už byly evidovány stovky případů nakažených lidí, několik lidí nakažlivé nemoci podlehlo.
10. KLDR
Ani po historické schůzce Trump - Kim nedoporučuje ministerstvo zahraničí do Severní Koreje jezdit. Pokud v zemi jste, tento článek si pravděpodobně nepřečtete. Možnosti kontaktovat velvyslanectví ČR v Pchjongjangu, jsou téměř nemožné. Panují zde komunikační omezení a prakticky nic zde nefunguje. Kromě jaderných zbraní.
A zde se podívejte, jak graffiti dokresluje tváře měst po celém světě.