fb pixel
Vyhledávání

12 zemí světa, o jejichž přístupu k homosexuálům máme zkreslené představy

Máme tak nějak zafixováno, že všude v Africe gaye zabíjejí, v Polsku je upalují a zbytek Evropy je nejsvobodnější. Ono to tak ale není.

Markéta Lukášková
Markéta Lukášková 28.2.2014, 14:30

1. Jihoafrická republika

Ačkoliv v mnoha afrických státech, jako je Súdán, Nigérie, Mauritánie nebo Somálsko, je homosexuální orientace tím, za co se ukládá trest smrti, ne celá Afrika je v oblasti LGBT (lesby, gayové, bisexuálové, transgender) "zaostalá". V Jihoafrické republice mají tito lidé mnohem větší práva než například v České republice. Homosexuálové se mohou nejen registrovat, mohou uzavírat sňatky a adoptovat děti a v zákoně je přímo zakázána jakákoliv diskriminace člověka na základě sexuální orientace.  

2. Mexiko

Také Mexiko svádí člověka k tomu myslet si, že lidská práva tam nejsou zrovna na prvním místě. A přesto i Mexiko je co se týče práv homosexuálů před námi. Od roku 2010 mohou uzavírat sňatky, ačkoliv zatím jen v Mexiko City. Stejné je to i s adopcí dětí. Jen pro připomenutí, v Česku zatím sňatky homosexuálů povoleny nejsou a adoptovat dítě může jeden homosexuál, ale nikoliv dva společně v páru. profimedia-0029453241 Profimedia.cz  

3. USA

U Spojených států je to jako vždy velmi rozporuplné. Jedni je považují za kolébku svobody vzhledem k jejich přístupu k držení zbraní a pozitivní diskriminaci menšin, jiní naopak kvůli podivným zákonům vycházejících z mnohdy až fanatického propagování křesťanských zásad. Co se týče práv homosexuálů, Amerika se lepší, v 19 státech z 50 je legální uzavřít homosexuální sňatek. Zatím však neexistuje ústavní zákon bránící diskriminaci LGBT lidí.  

4. Argentina

Jihoamerická země, o které víme, že se tam točí přihlouplé telenovely a narodil se tam papež František. Už to ji tak nějak předurčuje k tomu, abychom si mysleli, že homosexuálové to tam nemají lehké. Opak je pravdou, Argentina, stejně jako Brazílie, je s právy homosexuálů mnohem dál než USA i ČR. Dá se říci, že tito lidé tam nemají absolutně žádné omezení. profimedia-0171060658 Profimedia.cz  

5. Kolumbie

Téměř stoprocentně křesťanská Kolumbie s velice výraznou rolí náboženství v běžném životě přece musí mít s homosexuály problém! Ale nemá. Od roku 2012 mohou homosexuálové uzavírat sňatky, když je oddá soudce. S adopcí dětí homosexuály jsou na tom jako my, jedinec s jakoukoliv orientací může, dva homosexuálové jako pár zatím nikoliv.  

6. Uruguay

Další jihoamerická země, o které toho víme málo a spíše bychom předpokládali, že se tam gayové nemají dobře. A oni jsou tam na tom přitom lépe než v USA a vlastně stejně dobře jako třeba ve Švédsku nebo v Dánsku. Mohou naprosto všechno, existuje i jasný antidiskriminační zákon a to vše už od roku 2004. profimedia-0175279220 Profimedia.cz  

7. Izrael

Židovský stát, obklopený muslimskými státy, to je samo o sobě něco, co se s právy homosexuálů příliš neslučuje. A přesto v Izraeli mají homosexuálové stejná práva jako u nás, sňatky se tam zatím neprovádějí, ale pokud se do země přistěhuje již oddaný homosexuální pár, stát ho uzná. Ze všech států na Středním východě je Izrael zdaleka nejliberálnější v přístupu k LGBT.  

8. Nepál

Není to zatím žádná sláva, ale z jihoasijských zemí je Nepál jediný, který má nakročeno k zrovnoprávnění gayů ve společnosti. Zatímco v okolních zemích je běžné udělovat za homosexuální orientaci trest smrti (Írán, Afghánistán, Maledivy), v Nepálu je nyní zvažován zákon o povolení registrace homosexuálů.  

9. Japonsko

U technicky nesmírně vyspělého Japonska, které je známé i svým zvláštně liberálním přístupem k sexu (různé hodně úchylné televizní soutěže založené na sexu a podobně), by člověk čekal liberální přístup i k homosexualitě. Ten se ale úplně nekoná, gayové se nesmí v Japonsku registrovat ani brát ani adoptovat děti.  

10. Polsko

Zní to podivně, ale Polsko, které považujeme za bigotně katolickou zemi, která zakazuje potraty, je v oblasti práv homosexuálů dál než Japonsko. Gayové tam sice nemohou uzavírat sňatky ani se registrovat, ale jednotlivci s touto orientací mohou adoptovat děti. Poláci mají zavedený i antidiskriminační zákon, který zakazuje znevýhodňování lidí na základně sexuální oreintace. Kdo by to do nich řekl, že? profimedia-0164723056 Profimedia.cz  

11. Švýcarsko

Švýcarsko považujeme za velmi liberální a svobodnou zemi, předpokládáme, že to tam s lidskými právy bude stejné jako ve Skandinávii. Ale není. Gayové a lesby se ve Švýcarsku nesmí brát a v podstatě ani nemohou legálně adoptovat děti. Pouze, pokud by šlo o biologické dítě partnera, je možnost stát se jeho druhým adoptivním rodičem.  

12. Španělsko

Tradičně katolické království je na tom s právy gayů a leseb lépe než Švýcarsko, Česko nebo Německo. Homosexuálové se tam mohou registrovat už od roku 1998, mohou uzavírat sňatky, adoptovat děti bez omezení a je zde zákonem zakázána jakákoliv diskriminace LGBT osob.
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články