Letos 12. října tomu bude 207 let, co se korunní princ Ludvík Bavorský oženil v Mnichově s princeznou Terezou Sasko-Hildburgenskou. Novomanželé byli tehdy nadmíru štědří – uspořádali svatební oslavu pro celé město, tehdy ještě vně hradebního opevnění. Trvala pět dní: začalo se v pátek a skončilo další týden ve středu, kdy byla všeobecná ‚lidová veselice zdarma‘ završena koňskými dostihy.
A podobné koňské dostihy se na památku oné svatby konaly i další rok, ba i roky příští, až se z toho stala tradice, jíž se podle období konání začalo přezdívat „Říjnová slavnost“ – Oktoberfest. Postupem času se na koňské dostihy ‚nabalily‘ i další atrakce včetně průvodů karnevalových masek, soutěžících o ceny ve formě stříbrného a porcelánového nádobí a šperků. Davy přítomných lidí samozřejmě potřebovaly nějaké to občerstvení, takže zde každoročně vyrůstaly i stánky, kde se prodávalo jídlo a pivo. A k tomu taky nějakou poutavou a neobvyklou zábavu, včetně drezúry divé zvěře.
Oficiálně se ale z této akce stala ‚pivní slavnost‘ až o dvě generace později, před sto třiceti lety v roce 1887, kdy se zde poprvé v plné parádě představily místní pivovary se svými koňmi taženými alegorickými vozy, které měly na korbách obří, různobarevně dekorované sudy.
Tradice Oktoberfestu byla několikrát přerušena. Poprvé hned v roce 1813 kvůli účasti Bavorska v napoleonských válkách, v roce 1854 a také v roce 1873 kvůli epidemii cholery, a pak opět několikrát kvůli válkám – v roce 1866 (Prusko proti Rakousku), 1870 (Prusko proti Francii), 1914 – 1918 a 1939 – 1945 (obě světové války). A nekonal se ani v letech 1923 a 1924 kvůli ekonomické hyperinflaci. Suma sumárum – letos je to sice už 207 let, ale mezitím se Oktoberfest nekonal z výše uvedených příčin hned 24krát.
Tradiční koňské dostihy se tu naposledy konaly v roce 1960 a v podstatě jedinou atrakci z prapůvodních dob představuje přehlídka bavorského zemědělství – jakási menší obdoba jihočeské Země živitelky se v rámci Oktoberfestu pořádá každé čtyři roky a poslední dobou tento systém kopíruje roky přestupné. Užít si ovšem můžete každoročně tradiční maškarní průvod mnichovskými ulicemi, který se koná první neděli po zahájení Oktoberfestu.
V druhé polovině 19. století zažila slavnost i další dvě zásadní změny – jednak se z původních pěti dnů prodloužila na víc jak dva týdny a za druhé se posunul její začátek z poloviny října do druhé poloviny září, kvůli počasí.
Do areálu, který se každý den otevírá v deset ráno (o víkendech a svátcích již v devět) a pivní stany se zavírají půlhodinu před půlnocí (ovšem pivo se přestává čepovat už v půl jedenácté), je vstup zdarma. Hodovat můžete v jednom ze 14 velkých nebo 21 malých stanů, je však třeba si rezervovat místo.
Jinak už ‚pár let tradičně‘ se sem nesmí na kolech a se psy s výjimkou slepeckých, kouření ve stanech je zakázáno a na jeden tuplák si připravte minimálně 10 eur.
Oktoberfest trvá až do úterý 3. října, mezitím můžete od 27. 9. zaskočit pro srovnání na již pátý ročník Dnů českého piva, v jehož rámci ochutnáte vedle jiných piv také Originální Märzen od Březňáka, kterého letos uvařili již potřetí.