fb pixel
Vyhledávání

Chcete si půjčit lyže? 3 užitečné tipy

A kde? No přece v půjčovně, ne? Jenže realita je trochu složitější (a zajímavější)

Ivan Brezina
Ivan Brezina 21.2.2015, 13:00

Především – má to smysl? Pokud na horách netrávíte celou zimu, vyjde vás půjčení lyží levněji, než kdybyste je vlastnili. Půjčíte si aktuální model sezóny a navíc dostanete lyže s nabroušenými hranami a ošetřenou skluznicí, o které se nemusíte starat. Za týden zaplatíte kolem 1400 Kč. Je to hodně, nebo málo? Záleží jen na vašem přístupu. Ta otázka je stejně nesmyslná jako otázka, jestli je lepší bydlet v nájmu, nebo ve vlastním bytě. Každému prostě vyhovuje něco jiného.

Je lepší půjčit si lyže na horách, nebo v Praze? Ani na to není jednoduché odpovědět, ale řiďte se cenou. U českých vleků si občas můžete půjčit lyže i za 250 Kč na den, ale to bývají vypráskané “šunky”. Pocházejí nejčastěji z rakouských půjčoven, odkud už byly vyřazené. Čeští podnikavci je koupí za pár korun a dalších deset let je půjčují. Kompletní servis lyže přitom stojí asi 500 Kč a měl by se dělat každých deset dnů. “Už to naznačuje, že lyže za 250 Kč na den nebude nic moc,” říká Michal Frosch z pražské půjčovny Můj sport (www.mujsport.cz). “Je to stejné jako s vodkou – pokud stojí pod stovku za litr, bude vám po ní tak akorát blbě.”

Půjčoven lyží je celá řada, ale dvě základní otázky znějí: jaké a na co? Pokud jste z Prahy, podle odpovědi na ni máte tři možnosti.

1. Sjezdové lyže

V této kategori je nabídka nejširší. Klasické sjezdovky se zhruba dělí na slalomky pro krátký oblouk, obřačky pro dlouhý oblouk, allround lyže na krátký i dlouhý oblouk a allmountain lyže na upravenou i neupravenou sjezdovku. Kromě nich existují ještě široké freeridové lyže do volného terénu. “Na freeride lyžích se ale dá dobře jezdit i odpoledne na sjezdovce, kdy už je tam rozježděný mokrý sníh,” vysvětluje Michal Frosch.

Průměrný lyžař, který se chystá do Krkonoš, by si měl podle něj půjčit středně tvrdou allroundovou lyži. Trendem poslední doby jsou širší lyže, které mají ve středu 100 mm i více. Třeba lyže Extrem Opinion, podle hodnocení prestižního festivalu sportovních potřeb ISPO dnes nejlepší na světě. “Každému ale vyhovuje něco jiného,” upozorňuje Frosch. “Každá lyže člověku poskytně jiný zážitek z lyžování. Je to stejné jako se ženami – někdo má rád štíhlé, jiný macaté a někdo si víc užije široké lyže, zatímco jiný úzké slalomky.”

2. Skialpové lyže

Mají jinou konstrukci než sjezdovky, protože jsou kromě sjezdu určeny i k chození po kopcích. Jsou lehčí, používají se na ně jiné boty a vázání a bývají vybaveny stoupacími pásy. Největší výběr skialpových lyží najdete Namche na pražské Palmovce (www.namche.cz)

3. Běžky

Můžete si vybrat ze čtyřech základních kategorií: širší rekreační turistické běžky, užší výkonostní závodní běžky (liší se pro bruselní a pro běh klasickou technikou) a nejširší backcountry běžky s ocelovými hranami pro putování mimo stopy. Kvalitní a nevypráskané běžky vám půjčí na pražské Harfě (www.harfasport.cz)

A víte, že na sjezdovce se dá jezdit i na kole? Čtěte ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články