fb pixel
Vyhledávání

41 milionů a bude toho víc: stát vrací peníze kvůli neoprávněným zajišťovacím příkazům

Zdroj: monopoly.com

Zajišťovací příkazy by se měly využívat jen v extrémních případech, při kterých je zřejmé, že se firmy snaží vyhnout placení daní. Finanční správa je aplikovala častěji, než je obvyklé a podle serveru iROZHLAS.cz už musela vrátit přes 41 milionů korun, což rozhodně není konečná částka. Nejvyšší správní soud už v březnu 2018 upozornil na to, že se úředníci postupovali nesprávně.

Martin Miko
Martin Miko 21.11.2018, 11:32

Navalte prachy

Téma zajišťovacích příkazů a špatného postupu úředníků nás doprovází už několik let, avšak až nyní se začíná ukazovat, na čí straně je ve skutečnosti pravda. Stát letos musel firmám, které utrpěly újmu při zásahu zajišťovacími příkazy, vrátit přes neuvěřitelných 41 milionů korun. Tato suma rozhodně není konečná, jelikož případů, které řeší Nejvyšší správní soud, je mnohem víc.

Kritika na účet úředníků se týkala především toho, že když byl na firmu zajišťovací příkaz použit chybně a následně zrušen, firma nedostala zadržené finanční prostředky od finanční správy zpět. Peníze si nechávala až do momentu, kdy firmám vyměřila přesnou daň, což mohlo být pro některé firmy likvidační. Zaměstnanci firem, dodavatelé a pronajímatelé obchodních prostor se z něčeho platit musí.

Nejvyšší správní soud vydal hned několik rozsudků, které se týkaly zajišťovacích příkazů a v rámci kterých byla kritizována práce úředníků finanční správy. Naopak se soud zastával firem a podnikatelů, kterých se zajišťovací příkazy týkaly, tvrdí iROZHLAS.cz.

V souvislosti s tím na konci letošního roku končí po 4 letech ve své funkci ředitel Finanční správy Martin Janeček, který dlouhodobě čelil kritice z důvodu nadužívání zajišťovacích příkazů.

A zde se KSČM daří prosazovat svůj program skrz vládní krizi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články