Přichází další skupina seriálů, které nám nedají v noci spát a ve dne pracovat. Tentokrát jsme se zaměřili na oldschooly z obou břehů Atlantiku a dokonce i nějakou tu domácí klasiku.
1. Columbo
theredlist.com
Největší frajer v dějinách televizních detektivek. Nehledě na to, že většina dílů má po zhlédnutí jednoho už naprosto předvídatelný průběh, faktor zadostiučinění tady funguje na sto procent. Vychytralý vrah, co má vše promyšlené do posledního detailu a všichni mu to žerou, poručík Columbo z oddělení vražd losangeleské policie však brzy ví, jak se věci seběhly. Většinou vraha prozradí to, že měl klíče od bytu v levé místo pravé kapsy nebo že si při příchodu domů neotřel boty o rohožku, důležité však je, že je Columbovi vše jasné. Klasický antihrdina, šilhavý postarší vágus v baloňáku kouřící jeden doutník za druhým je geniálním protipólem všech těch nažehlených a snobských vrahů, kterým od začátku prostě přejete, aby je někdo dopadl. Výjimkou byl snad jen díl, kde hrál vraha Johnny Cash. A právě kvůli tomu zadostiučinění můžete na epizody Columba koukat non-stop a totálně se vybodnout na reálný život.
2. Profesionálové
jlockeblog.blogspot.com
Elitní britskou tajnou službu CI5, její agenty Bodieho a Doyla i jejich nadřízeného Cowleyho zná asi každý. Typická sedmdesátková atmosféra (včetně hudby, aut a účesů), trochu naivní scénáře, ale každopádně super detektivka. Málokdo ví, že si Profesionálové vysloužili značnou dávku kontroverze a to nejen častým zobrazováním násilí, bojových umění a krve, ale i určitou politickou nekorektností. Legendární britská konzervativní moralistka Mary Whitehouse, která za vlády Margaret Thatcher hystericky brojila proti sexu, vulgarismům a násilí ve sdělovacích prostředcích (v tomto pořadí), vedla vleklou kampaň proti Profesionálům za časté užívání sexistických a rasistických termínů. Upřímně, jak byste ale chtěli natočit dobrý akční krimi seriál ze 70. let bez použití rasismu a sexismu v dialozích? Nicméně na Profesionály se dá koukat i dnes a vlezlá notorická znělka vám nebude vadit, ani když jí uslyšíte desetkrát denně.
3. Akta X
welcometoladyville.com
Nejmladší z dnešních seriálů, ale to mu samozřejmě vůbec neubírá na síle. David Duchovny v roli agenta FBI Foxe Muldera, jemuž mimozemšťané unesli v dětství sestru. Nebo to byla armáda na rozkaz vlády? Co tají Oblast 51? Existuje nahrávka pitvy mimozemšťana? Je Scullyová hezká, jenom když jí sem tam dobře nasvítili a nebo má skutečně něco do sebe? Je Muž s cigaretou kladná, nebo záporná postava? Slouží Pentagonu? Chce Muldera svést ze stopy? Vyspí se spolu někdy Mulder a Scullyová? Akta X vždycky vytvářela víc otázek než odpovědí, ale možná právě proto jsme dodnes fascinováni temnými sci-fi příběhy prošpikovanými konspiračními teoriemi, až trochu anarchistickou nedůvěrou ve stát a systém a Mulderovými vtipnými hláškami. Pokud se jednou zažerete, už vás to nepustí. Vhodné zvlášť o zkouškovém období. Pocit viny zaručen.
4. Záhada hlavolamu
www.youtube.com
Trochu výjimka, protože tento seriál má pouze 9 dílů. Nicméně se jedná o naprostou klasiku mezi domácí tvorbou a srdcovku. Černobílá Záhada hlavolamu z roku 1969 naprosto přesně vystihuje ponurou atmosféru Foglarovy předlohy, temná stínadelská zákoutí, i trochu otravné průpovídky Rychlých šípů. Nebo nevím, jsem jediný, kdo si ve Foglarovkách vždycky oblíbil spíš jiné postavy? Každopádně by bylo - slovy Mirka Dušína - skutečně nečestné a nesportovní nezařadit tuto relikvii mezi návykové seriály. Je jenom škoda, že seriál není o něco delší a že se někdo nepokusil natočit i pokračování - Stínadla se bouří a především naprosto geniálně hororové Tajemství Velkého Vonta. Musíme si tedy vystačit pouze se Záhadou. Povšimněte si prosím zejména Jana Třísky v roli Široka a... ehm... Romana Skamene. Cool.
5. 30 případů majora Zemana
cs.wikipedia.org
Totální kult! Ano já vím, naši rodiče a prarodiče z toho zvraceli, je to odporná tendenční normalizační agitka a nic jiného v televizi za komančů nebylo, "na to jseš moc mladej, abys to pochopil, ty děcko vychovaný na polistopadovejch ideálech!" a podobně, já vím, já vím. Ale stejně je to prostě super! A to ne jenom z recese, i když samozřejmě spousta z toho ano. Příklad za všechny je legendární epizoda Mimikry s Jiřím Lábusem a Oldřichem Vlachem v rolích zfetovaných "rockerů", jejichž dekadentní funky-groove píseň "Bič boží" již za ty roky zlidověla. Když si odmyslíte naprosto okatou a naivní politickou agitku, jedná se však skutečně o velice dobře napsaný, natočený a zahraný detektivní seriál. Například mrazivou epizodu Studna i s hrůzným starým Brůnou kývajícím se se sekerou v ruce zná u nás každý teenager. Pokud však seriál sledujeme skutečně chronologicky, jedná se o poměrně epickou ságu, ve které sledujeme Zemana od konce války a bojů s přeživšími nacisty přes až roztomile vylhaný popis převzetí moci komunisty v roce 1948 až po jeho vzestup coby detektivní kapacity pražské kriminálky a mocensko-politické boje kolem událostí srpna 1968. Zábava na dlouhé podzimní večery a samozřejmě sympatická náhražka práce či učení.V příštím díle si připomeneme některé guilty pleasures, tedy seriály, za které se možná většina z nás stydí, ale přesto je sledujeme.
Předchozí díl najdete
ZDE.
TÉMATA
Doporučujeme
Další články