Hlasový asistent
Srdcem vaší chytré domácnosti musí být hlasový asistent. Hlasový asistent je obvykle reproduktor napojený na servery (Amazon, Google, Apple…) s umělou inteligencí, která řídí celý ekosystém umělé domácnosti. Cena hlasového asistenta začíná přibližně na 800 Kč. Je dobré výběru vhodného hlasového asistenta věnovat opravdu dostatek času, protože od tohoto zařízení se pak odvíjí vše další (můžete si projít recenzi hlasových asistentů). Dle nás je aktuálně i do budoucna nejlepší pravděpodobně hlasový asistent od společnosti Google.
Rutiny a scénáře
Díky nastavení rutin a scénářů si můžete naplánovat přesně do detailů co se má kdy a jak stát. Nastavit si můžete například scénář toho, co se stane ihned ráno po vašem probuzení, po návratu z práce nebo kdykoliv jindy během dne. Každý hlasový asistent (Google, Amazon, Apple) má svoji funkci pro plánování scénářů či rutin a obvykle se jedná o klíčovou funkci, kterou budete využívat v podstatě neustále. Ranní rutiny mohou zahrnovat například to, že vám hlasový asistent přečte naplánované události z kalendáře, nejnovější zprávy, pustí vaši oblíbenou hudbu nebo také vyhrne elektrické žaluzie či připraví kávu. Fantazii se zkrátka meze nekladou.
Chytré spotřebiče
Chytrých spotřebičů je dnes na trhu celá řada. Může být řeč například o chytrých zásuvkách, žárovkách nebo také lidnicích či pračkách. Na prodej chytrých spotřebičů se zaměřují téměři všichni velcí prodejci (tip, velkou nabídku smart spotřebičů má Alza, můžete ušetřit díky slevovému kódu).
Chytré spotřebiče jsou v dnešní době již poměrně levné a v nabídce smart produktů najdete opravdu v podstatě cokoliv a všechny tyto spotřebiče si můžete připojit do svého ekosystému chytré domácnosti.
Netradiční chytrá zařízení
Kávovary, pračky nebo lednice jakožto chytrá zařízení již dnes asi nikoho nepřekvapí, ale co třeba takový chytrý květináč nebo chytrý čistič oken? Přestože se může z pohledu mnohých jednat o kuriozity nebo leckdy i “zbytečnosti”, tak věřte tomu, že se jedná ve většině případů o velice užitečná zařízení. Například takový chytrý květináč je skvělým pomocníkem, pokud si chcete do domácnosti pořídit neustálý přísun čerstvých bylinek a zároveň nemáte dostatek prostoru na některém světlém místě v bytě.
Pozor na bezpečnost
Stejně s tím, jak s elektronizací automobilů se staly domácí opravy na koleni v podstatě nereálné, tak podobný posun pomale nastává i právě u chytrých domácností. Moderní elektrická zařízení jsou čím dál tím složitější, ale zároveň i náchylnější. Nedávno se například objevil příklad toho, kdy na jednom pobřeží USA asi dvě hodiny nefungovaly chytré robotické vysavače kvůli výpadku serverům. Pokrok je sice nezastavitelný, ale na ochranu našeho soukromí bychom si měli zajisté dávat stále minimálně stejný pozor. Také kvůli obavám o bezpečnost se začaly u některých nových chytrých asistentů objevovat tlačítka sloužící k utlumení snímacích senzorů (především mikrofonů).