1) Předčasné volby, které vše jen zkomplikovaly
Proběhlé volby byly volbami předčasnými. Kdyby se postupovalo podle regulérních termínů, byly by volby do dolní komory britského parlamentu až v roce 2020. Vše zvrátilo referendum o vystoupení země z Evropské unie, které se konalo rok poté, co nastoupila do úřadu druhá vláda konzervativního premiéra Davida Camerona. Ten po referendu odstoupil a byl nahrazen Theresou Mayovou. Právě Mayová se rozhodla vyhlásit předčasné volby v domnění, že jimi usnadní jednání o Brexitu. Bohužel volby nedopadly tak, jako by si Mayová přála, a proto namísto zjednodušení se Velká Británie dočká spíše dalších komplikací v jednáních o budoucích vztazích s Evropou i zbytkem světa.
2) Mayová – poražená vítězka
Mayová na předčasných volbách trvala, jelikož se spoléhala na to, že její konzervativci posílí už tak většinové postavení v parlamentu a budou tudíž dominantní silou v jednání o Brexitu. Mayová sice volby vyhrála, jenomže se jedná o vítězství Pyrrhovo. Konzervativci neposílili, nýbrž naopak oslabili a v parlamentu většinu ztratili. To otřáslo i pozicí Mayové, kterou nyní nejen opozice, ale i někteří spolustraníci vyzývají k rezignaci. Aby jakékoliv hlasování konzervativcům prošlo, budou se muset spoléhat na tichou podporu některé z menších stran. Jejich možnosti se tak značně omezují a budou nejspíše v brexitovém vyjednávání muset přistoupit k mnohem více kompromisům, než by chtěli. Sama Mayová se jako znovuzvolená premiérka bude muset potýkat s klesající popularitou i důvěrou voličů a ocitne se tak pod ještě větším tlakem než doposud.
3) Corbyn – vítězný poražený
Ač jeho labouristé obsadili až druhé místo, je to předseda strany Jeremy Corbyn, který svým způsobem volby vyhrál. Corbynovi se podařilo neuvěřitelné. S názory tak krajně levicovými, že i pro některé skalní labouristy byly moc radikální, dokázal zmobilizovat voliče, s jejichž pomocí se sice nestal premiérem, ale současnou premiérku citelně oslabil. Je to právě Corbyn, kdo nejhlasitěji volá po jejím odchodu, a právem. Volební výsledek je jasným odrazem toho, že Mayová voliče zklamala, zatímco do Corbyna vložili svou důvěru. Corbyn přitom ve volbách hrál o hodně, sám čelil pokusům o odvolání z čela strany, nicméně solidním výsledkem a posílením pozice labouristů v parlamentu si místo upevnil. Těmi, kdo mu k tomuto výsledku dopomohli, byli hlavně mladí lidé a ti, kdo ho vnímali hlavně jako protest proti konzervativcům, a byli mu proto ochotni odpustit jeho vlastní vady.
4) Co bude s Brexitem?
Asi největší otázky panují kvůli Brexitu, který ostatně byl i důvodem pro uskutečnění předčasných voleb. Mayová stihla leda formálně aktivovat článek 50 smlouvy o EU a zahájit tak proces osamostatnění se, nicméně v onom procesu zatím žádné kroky učiněny nebyly. Její představa o tom, jak po volbách bude mít volné ruce k tomu, aby vše udělala po svém, padla. Jakkoliv chtěla Mayová prosadit tvrdý Brexit, bude muset nejspíše ze svých představ slevit a některé body vzájemného vypořádání zmírnit. Proti ní bude stát silnější opozice než doposud, na jejíž straně navíc budou i představitelé EU. V krajním případě hrozí i to, že Mayová přijde o podporu menších stran, ty se spolu s labouristy obrátí proti ní a budou veškeré kroky směřující k Brexitu blokovat. Už samotný Brexit byl krokem do neznáma, současná situace pak připomíná krok do neznáma se zavázanýma očima do místnosti, v níž nikdo neví, co kde je.
5) Špatná zpráva pro nezávislé Skotsko
V souvislosti s Brexitem se ve Velké Británii řešil ještě jeden menší exit. Hlavním aktérem se stalo Skotsko, které si po odhlasování vystoupení země z EU chtělo prosadit vlastní nezávislost a nadále již nebýt členy Velké Británie, ale naopak jako samostatná země zůstat v EU. Referendum o nezávislosti ve Skotsku proběhlo rok před tím brexitovým. Výsledek byl neúspěšný, nicméně i situace byla o poznání jiná. Skotská premiérka Nicola Strugeonová proto burcovala voliče, že její volba sice není referendem, ale možností jak Brexit zvrátit. Její Skotská národní strana ale ve volbách pohořela a přišla o 40% dosavadních mandátů. Skotský hlas v parlamentu tak bude ještě slabší. Jestli někdo z pozice stranického lídra odstoupí, nebude to Mayová ani Corbyn, nýbrž právě Sturgeonová, která zaznamenala totální debakl. Dobrou zprávou pro všechny kromě skotských nacionalistů tak je fakt, že Skotsko bude i nadále součástí Velké Británie.
A ještě se v této souvislosti podívejte na to, jak vypadá Odvrácená strana Brexitu: rozdělí opět Irsko vojensky střežená hranice?