1. Do přírody “naboso”
Italskou gumovou podrážku Vibram nosíme na horských botách od roku 1937. Teprve v roce 2005 se ale objevila na “pětiprsťácích” – designových botách FiveFingers s oddělenými prsty. Na první pohled to vypadá jen jako bizarní móda, ale v běžných botách jsou prsty uzavřeny v jednom prostoru, což blokuje přirozenou práci chodidla. To se v evoluci vyvíjelo miliony let a pět prstů na něm nemáme jen tak pro ozdobu. Pět prstů má svoje přesné úkoly, tedy pokud jim je umožníme plnit.
Chodidlo příroda vymyslela pro chůzi naboso, kterou boty FiveFingers umožňují skoro dosáhnout. Podrážka Vibram je jen tenká a pět oddělených prstů při každém kroku umožňuje noze správně došlápnout a odrazit se. Minimalistická bota chrání chodidlo “tak akorát”. Nejdete bosi, což by bylo nehygienické a hrozilo by i poranění. Ale ani nejdete klasicky obuti, což vám umožňuje zapojovat jiné svalové skupiny než v běžných botách. Zakrněné, zhýčkané a příliš zjemnělé nohy se tak posilují. Zároveň ale FiveFingers přinášejí jinak nedostupný pocit svobody “přírodní chůze”.
I proto se ostatně většina modelů FiveFingers tak hodí pro outdoorové sporty. Běh v přírodě nebo lehký trekking jsou přesně ty příležitosti, kdy si člověk vychutná změnu. Každý prst může pracovat sám o sobě a ploska nohy má přímý kontakt s podkladem. Nejde o to zcela odložit běžné boty a navždy přesedlat na “pětiprsťáky”, ale střídat to. FiveFingers neposkytují žádnou podporu klenbě chodidla, takže když si je obujete, chodidlo se přirozeně zpevňuje. Je to návrat k přírodě, aspoň občas. Chůze “na boso” je totiž tím nejpřirozenějším pohybem a regenerací nohou, což potvrzují i podiatři a fyzioterapeuti. FiveFingers se vyrábějí nejen pro běh, ale i v terénním a trekovém provedení, určeném do tvrdších podmínek.
www.prstove-boty.cz
2. Bezpečná sluchátka na ven
Poslech hudby při outdoorových aktivitách je fajn, ale má jedno zásadní „ale“ – neslyšíte, co se kolem vás děje. Máte totiž uzavřené zvukovody. Tím pádem vás může srazit auto, přeslechnete výstražné volání parťáka… Do ucha si nic nestrkáte, takže slyšíte úplně normálně Teď je tu konečně řešení. Sluchátka AfterShokz používají patentovaný způsob přenosu zvuku lebeční kostí do vnitřního ucha, který zcela vynechává ušní bubínky. Umístíte si je na lícní kosti, těsně u uší. Tím vaše zvukovody budou zcela otevřené a umožní vám zůstat v dosahu okolních zvuků, zatímco si vychutnáváte svou hudbu.
Vnímání zvuku přeneseného lícní kostí není nic nepřirozeného. Právě tak totiž vnímáme svůj vlastní hlas a vysvětluje to i údiv, pokud z nahrávky posloucháme sami sebe. Technologie vedení zvuku kostí byla původně vyvinuta pro speciální operace americké armády. Mezi nimi a sluchátky pro sportovní a každodenní použití stál další náročný vývoj a pro dosažení vysoce kvalitního zvuku bylo třeba dalších technologií. Kabelová a bezdrátová (Bluetooth 4) sluchátka AfterShokz poskytují špičkový stereofonní zvuk s velkým dynamickým rozsahem a opravdu silnými basy. A to při naprostém pohodlí a bezpečnosti, se kterým si můžete vychutnávat hudbu i na lyžích, na kole, na bruslích nebo kdekoli jinde.
www.hshsport.cz
3. Mistři v Masteru
V membránových materiálech probíhá neustálý závod mezi co největší nepromokavostí (tedy co nejvyšším vodním sloupcem, kterému látka odolá, aniž by vodu propustila) a zároveň co největší prodyšností. Tam je ideálem látka, propouštějící pot stejně dobře jako bavlněné tričko. Nový standard nastoluje laminát BlocVent Pro Superlight. Má vodní sloupec 20 000 mm a prodyšnost 48 000 g/m2/24hod, ale zároveň je i ultralehký.
Japonský materiál nepřehlédli v sušickém High Pointu a ušili z něj bundu Master. Letošní novinka v šumavské kolekci je určena těm, kdo chtějí ušetřit každý gram, ale přitom hledají plnohodnotnou outdoorovou bundu se všemi potřebnými atributy. Tedy 3D kapucí vhodnou i pro přilbu, velkou náprsní měchovou kapsou, stahováním manžet nebo třeba velkorysým odvětráním. Při výrobě bundy se uplatnily nové technologie, jako je třeba přesné laserové vyřezávání dílů (nahrazující klasické vystřihování) nebo laminace místo šití.
Bunda je extrémně lehká (jen 318 gramů), což ji v létě předurčuje pro záložní použití. Složenou do malého balíčku ji můžete mít v batohu až do chvíle, kdy vás na hřebech přepadne bouřka. Připočtěte výztuhy na ramenou, kapuci se štítkem nebo dvoucestný voděodolný kostěný zip podložený légou s okapnicí a máte dokonalou ochranu pro horské mistry pro celoroční použití.
www.highpoint.cz
4. Jako kamzíci
Univerzální kotníkové boty do hor jsou absolutním základem výbavy outdooráka od jara do podzimu. Podniknete v nich všechno od lehkého backpackingu (jak dnes vzletně říká delším procházkám s lehčím batohem na zádech) až po náročný trek v obtížném terénu s výbavou na týden. Tam už je vysoký krytý kotník nezbytností, jak dobře ví každý, kdo si někdy mezi kameny podvrtnul nohu. A vědí to i kamzíci, ale ti mají pevné kotníky už od přírody.
Jedním z takových všeumělů jsou lehké boty Horizon GTX od italské Montury. Svršek z kombinace kůže s ochrannými zónami zpevněnými gumovými pásky znamená vysokou odolnost proti prodření a roztrhání. Samozřejmostí je gore–texová membrána v provedení Performance, díky které vaše nohy mohou dobře dýchat, ale zároveň i zůstanou v suchu v letním lijáku. Díky tlumícím zónám nebudou chodidla vystavena tolika nárazům, což poznáte večer sníženou bolestí nohou. Podrážka Vibram Curcuma se vyznačuje excelentní tkakcí (přilnavostí k povrchu) a poskytuje vysokou stabilitu pohybu. Pokud máte v cestě ledovec, díky speciálním drážkám se na podrážky dají snadno nasadit stoupací železa.
Tyhle lehké boty (700 gramů) jsou zdařilým kompromisem: dost pevné na to, aby zajistily vysokou stabilitu chůze a podržely nohu i v kamenitém a svažitém prostředí, ale zároveň dost měkké na to, abyste neztratili cit při došlapu.
www.monturashop.cz
5. Šponovky? Leginy?
Kalhoty na trek by měly být volné až plandavé, aby nás nikde neomezovaly v pohybu a neškrtily. Tohle je dogma, se kterým vyrážíme do hor. Designéři švédské firmy Fjallraven se ho rozhodli rozbít a přišli s konceptem “trekking tights”, což by se dalo přeložit jako šponovky nebo leginy. Na první pohled to jde zcela proti výše zmíněné logice. Ale v čem lyžujete, běháte nebo jezdíte na kole? Na všechny tyhle vysoce pohybové aktivity používáme “nalité” kalhoty, aniž by nás to jakkoli omezovalo. Ve skutečnosti totiž nejde o střih, ale o materiál. Pokud je dostatečně pružný, můžeme si natáhnout skoro cokoli.
Trekové leginy Abisko Fjallraven jsou ušity z vysoce strečové čtyřsměrné tkaniny, která je dostatečně větruodolná a teplá, aby vám nebyla zima ani na hřebenech, ale zároveň prodyšná, abyste se nepotili ani při stoupání do prudkého kopce. Partie, od kterých se očekává zvýšené namáhání, jsou zesíleny. Na zadku a kolenou proto najdete materiál, který by měl odolávat otěru, roztržení a dalším přírodním nástrahám.
Leginy mají kapsu na boku a na stehnu, kam se dají schovat věci, které potřebujete mít pořád po ruce. Celkový střih je výrazně technický, složený z řady dílů. Díky tomu leginy padnou jako ulité a nikde neplandají. Tělo obepnou jako druhá kůže. Švy jsou samozřejmě ploché.
www.fjallraven-shop.cz
6. Tričko do hor
Dámské tričko Merino Active Performance od Sensoru je vyrobeno z vysoce kvalitní 100 % vlny merino z Nového Zélandu. Díky materiálu je velmi příjemné na těle. Jemná a dlouhá vlákna přirozeně absorbují a odvádějí vlhkost, takže budete mít stále pocit sucha. Díky přirozeným antibakteriálním vlastnostem vlny (obsah lanolinu) je tričko odolné proti zápachu i při delším nošení, což se může hodit třeba na několikadenním treku bez možnosti praní.
Ale hlavně má merino vlna vynikající termoregulační vlastnosti. Tričko hřeje, i když je vlhké, ale zároveň v horku chladí. Přesně jak to “vymyslely” tisíce generací ovcí. Pokud myslíte na životní prostředí, může pro vás být zajímavé, že jde o produkt z plně obnovitelných zdrojů. Žádná ropa! Tričko se vyrábí v různých barvách a s různými potisky na prsou, třeba s motivem hor.
www.sensor.cz
A už jste četli o sedmi nejvyšších horách světových kontinentů?