Pojďme si nyní rozdělit restaurace na základní druhy a vypíchnout to, proč jsou užitečné a k čemu tam vůbec chodíme.
1. Luxusní snobská restaurace
Charakteristika: Už ve dveřích vás vítá pikolík s úsměvem a i když jste se tam třeba jenom skočili z ulice vymočit a vůbec jste nechtěli, tak vás odvádí ke stolu, kde vás usadí.
Zatímco si zoufale čtete menu a na mobilu zuřivě v překladači překládáte, co vám to tam vůbec nabízí, protože ani jeden název jídla není česky, pikolík vám přináší pozornost kuchaře. Zpravidla v malém kalíšku miniporcičku čehosi.
Smažák s hranolkama tam nemají, za to nejlevnější předkrm nejde pod pětikilo.
Ještě než vám přinesou jídlo, pikolík před vás na stůl vysází několik sad příborů. Na záchodě se nemůžete vymočit, protože na vás pořád z rohu kouká pán v kvádru, který vám nakonec pomůže utřít si ruce.
Z repráků se line unylá hudba, která vytváří atmosféru snobství. Jakmile dojíte všechno jídlo, máte stále hlad.
Využití: Tyto restaurace se používají na ohromení obchodního partnera anebo pro kulinářský zážitek. Jestliže je vám šedesát, jste upocený tlustý prase, tak sem přivedete tu dvacetiletou rajdu, co jste sbalili a pokusíte se jí ohromit, aby vám dala.
2. Luxusnější restaurace
Charakteristika: Pikolík u dveří není a nikdo vás neusadí, takže si buď můžete sednout sami anebo můžete zmateně bloudit po restauraci, dokud vás nevyhodí nebo na vás nezavolají policii.
Jídlo je zde dobré. Porce velké.
Využití: Ideální na slavení výročí nebo třeba dětem za hezké vysvědčení.
3. Obyčejná restaurace
Charakteristika: Klasika. Číšník si vás všimne až po nějaké době. Vaří tu celkem dobře a hlavně tu mají ten váš smažák s hranolkami. Během jídla vám nechají na stole popelník, takže můžete jíst smažák a při tom kouřit.
Využití: Když máte hlad, tak se sem jdete najíst. Nic víc. Nic míň.
4. Hospoda, kde se vaří
Charakteristika: Rozjívení štamgasti lemtající pivo vyřvávají po celé hospodě. Číšník vám donese pivo a pak se vás zeptá, jestli budete jíst. Mají guláš a utopence. Guláš už ale vlastně nemají, protože kuchař dneska šel dřív domů, takže jenom ty utopence. Číšník se tváří otráveně, protože tohle není jeho vysněný džob.
Využití: Sem se chodí se ožrat. Když navíc máte hlad, vždycky tu mají utopence nebo nakládaný hermelín.
5. Putyka
Charakteristika: Štamgasti putyky popíjejí pivo poměrně v tichosti. Jsou zlomení a pobledlí. Na záchodech je nablito. Mají tu pivo, tvrdej a krabicové víno. K jídlu mohou nabídnout oříšky nebo chipsy.
Zde vznikají ty nejlepší historky, které začínají: „To jsem se tenkrát ožral...“
Využití: Když je v hospodě plno anebo když už máte lehce naváto.
6. Nonstopáč v temné uličce
Charakteristika: „Barman“, který má zastřený výraz a každé ráno si hází mincí, jestli se zastřelí anebo ten den ještě doklepe, vás přivítá kývnutím hlavou. Stoly jsou ulepené a židličky se kývou.
Porůznu samy u stolečků posedávají pochybné existence, které se nebudou ostýchat a klidně vám propíchnou stehno šroubovákem, protože jste se na ně zle podívali.
Na záchodech je nejen nablito, ale leží tam i nějaký chlap na zemi. Jestli je mrtvý, těžko říct. Pivo je hnusné, víno nemají a po tvrdým oslepnete. K jídlu vám může provozní prodat žvýkačky. U vchodu spí na hracím automatu ožralý chlap, který protočil barák, a až vystřízliví, půjde se oběsit.
Využití: Když už mají všude zavřeno, ale vy chcete ještě chlastat, a benzinka je daleko. Na první rande se slečnou to tu moc není.
A tady máte deset typů českých hospod a deset typů žen, které v nich sbalíte.