Izraelsko-palestinský konflikt, řádění ISIS v Iráku nebo boje v Afghánistánu známe aspoň ze zpráv. Ale v jiných částech světa momentálně probíhají i mnohem krutější války, kterým se česká média zas tak moc nevěnují.
1. Občanská válka v Sýrii (letos asi 29 tisíc mrtvých, celkem 260 tisíc mrtvých)
theobservers.net
Začala v roce 2011 protesty proti vládě prezidenta al-Assada. V té době dominovala televizním zprávám, ale pak se stala i pro novináře nepřehlednou – je do ní zapojeno takové množství vojenských, náboženských, kmenových i teroristických skupin, že tradiční rozdělení na "hodné" a "zlé" prostě není možné. Obrovský počet obětí je dán i použitím zakázaných zbraní, jako jsou kazetové bomby, chemické zbraně a termobarické pumy.
2. Konflikt v Somálsku (letos asi 2000 mrtvých, celkem 500 tisíc mrtvých)
discoverynews.org
Do občanské války, která v Somálsku začala už v roce 1991, se zapojilo nejméně deset různých ozbrojených frakcí. Vzájemně se přetahovaly o moc a v zemi následkem války vypukl hladomor (jestli máte rádi válečné filmy, tak právě teď myslíte na to, že si večer pustíte
Black Hawk Down). Koncem devadesátých let to už už vypadalo, že zbraně umlknou, ale byla to marná naděje. Svůj vliv posílili islamisté, zejména skupina Al Šabáb. Proti nim somálská vláda spolu s vojáky mezinárodních sil bojuje dodnes.
3. Mexická drogová válka (letos asi 1400 mrtvých, celkem 150 tisíc mrtvých)
nydailynews.com
Netypická válka, která trvá od roku 2006: na jedné straně stojí mexická armáda, na straně druhé různé drogové kartely. Aby situace byla složitější, bojují zároveň i jednotlivé kartely mezi sebou. A navíc se do bojů na straně vlády zapojují i dobrovolnické jednotky občanů. Kartely mají podle odhadů celkem asi 100 tisíc skvěle vyzbrojených bojovníků a válku se snaží vyhrát i odstrašující brutalitou – jimi zveřejňovaná videa poprav si v ničem nezadají s videi, která pouštějí do světa psychopati z ISIS.
4. Občanská válka v Jižním Súdánu (letos asi 800 mrtvých, celkem 15 tisíc mrtvých)
wikipedia.org
Jižní Súdán není dobré místo k životu. Je to jedna z nejchudších zemí světa. Má otřesnou zdravotní péči, polovina obyvatel trpí podvýživou, přístup k vodě je luxusem. Není se moc čemu divit, že dobytek zde má ohromnou cenu – a jeho krádeže jsou roznětkou kmenových válek. Dochází při nich jak ke klasickým bitvám, tak k hromadným masakrům civilistů. Střety probíhají hlavně mezi dvěma nejsilnějšími kmeny: Dinky (kteří podporují vládu) a Nuery (kteří jsou označováni za rebely). Podle některých názorů je Jižní Súdán jednou ze zemí, kde hrozí v příštích letech největší riziko genocidy.
5. Povstání islamistů v Nigérii (letos asi 5000 mrtvých, celkem 22 tisíc mrtvých)
beforeitsnews.com
Počet muslimů a křesťanů je v Nigérii téměř vyrovnaný. Ozbrojené potyčky mezi nimi začaly už v roce 1999, ale na intenzitě nabraly až v posledních letech, kdy v severní Nigérii zahájila ozbrojené protivládní povstání islamistická skupina Boko Haram. Ta se kromě jiného letos dostala do zpráv po celém světě, když její členové unesli (a údajně prodali coby sexuální otrokyně) téměř 300 dívek.
6. Válka ve Vazíristánu (letos asi 2300 mrtvých, celkem 52 tisíc mrtvých)
tribune.com.pk
Vazíristán je hornatá oblast severozápadního Pákistánu u hranic s Afghánistánem. A CIA ho jednou označila za "nejnebezpečnější místo na světě". Boje zde vypukly v roce 2004, kdy došlo k týden trvajícímu krvavému střetu pákistánské armády s oddíly al-Káidy. Militantní islamistické skupiny, které jsou úzce propojeny s Talibanem a al-Káidou, ale ve Vazíristánu silně působí dodnes a střety s pákistánskou armádou zde stále probíhají velmi intenzivně.
Nic moc optimistického, že? Pojďme si na odlehčení dát něco veselejšího. Třeba
tři videa, která vás zaručeně rozesmějí!