1. Hlavou proti zdi
Čínští vojáci prý často hrají hru na horký brambor s granátem, ale to virální video, které se kdysi šířilo po všech internetech, není oficiálně potvrzeno jako výcviková metoda. Takže se přesuneme k o poznání bezpečnějšímu rozbíjení betonových desek hlavou. To praktikují čínské i jihokorejské speciální jednotky – původ v bojových umění je jasný, zvlášť u Korejců, protože taekwondo je přímo postaveno na přerážení nejrůznějších desek. A kostí.
2. Proskakování ohněm
U čínské speciální jednotky musí zájemci doslova projít ohněm, aby si zajistili místo v týmu. Proskakuje se ve standardní (tedy i hořlavé) uniformě a se zbraní v ruce. To aby si voják vyzkoušel, co všechno ho případně na bojišti může potkat. Jestli vám nezvedne adrenalin tohle, tak už asi nic.
3. Tanec á la AK-47
K běloruským Rudým baretům se uchazeč dostane v průměru až na pátý nebo šestý pokus. Disciplíny jsou totiž tak nemilosrdné, že vlastně nemá šanci je ‚dát‘ napoprvé. Nejdřív si je musí vyzkoušet, prohrát, a pak se vrátit zpátky silnější. Typickou ukázkou cvičení, na které potřebujete reparát, je rychlý přechod zavěšené kladiny. A kdybyste si byli sakra jistí svou rovnováhou, začne vám instruktor pod nohy střílet ostrými.
4. Střelba do břicha
Ruské speciální jednotky berou trénink zodpovědně. V jedné fázi musíte být schopni střelit z bezprostřední vzdálenosti svého kolegu do břicha a on musí být zase schopen po zásahu zareagovat a střelit do břicha vás. A tak dokolečka, aby si každý vystřelil a zároveň byl zastřelen. Všichni mají samozřejmě neprůstřelné vesty, ale vždycky je z toho pár modřin a zlomených žeber. A především nová zkušenost z toho, že z vás někdo chtěl udělat řešeto.
5. Pití kobří krve
Řeknete si, že je to blbinka, jenže součástí téhle thajské tradice je tu kobru nejdřív zabít holýma rukama. Jde o survival výcvik pro nejostřejší z amerických speciálních jednotek, který čas od času probíhá v thajské džungli. Kromě jedovatých hadů se zabíjí celá spousta dalších zvířat. Ono je totiž hezké vidět to na obrázku, ale když se ukrýváte v džungli třetí den, nemůžete spoléhat na donášku. Musíte si zkrátka ‚uvařit‘ sami.
6. Plazení se po korálech
Tchajwanští mariňáci musejí projít devítitýdenním výcvikem, jehož součástí je i plazení po padesátimetrové pláži plné ostrých kamenů a korálů. Plazí se polonazí, s rukama za zády. Proč? Protože to málokdo vydrží. Poslušnost a odolnost jsou hlavním sítem podobných testů.
7. Hra na utopence
Výcvik amerických jednotek je až obludně popisný, to aby každý věděl, co ho čeká – a případně si to rozmyslel. Seals musí umět kromě jiného i dobře plavat, takže mají vskutku brutální plavecký trénink, jehož součástí je hození do vody s rukama svazanýma za zády a se spoutanýma nohama. Uchazeč musí udělat ve vodě dvacet dřepů, přeplavat olympijský bazén, udržet se na hladině pět minut (pořád ve svázaném stavu), a pak odplavat do hloubky a udělat pod vodou kotrmelec dopředu a dozadu. Nakonec musí ze dna pomocí zubů vytáhnout instruktorem určený předmět.
A co alespoň kdysi běžný armádní výcvik v rámci povinné vojenské služby – prospěl by dnešní dospívající mládeži? Zde máte 8 důvodů, proč opět zavést ‚bič na květinky‘.