1. Paní Quimbyová
commons.wikipedia.org
První Američankou, která kdy získala pilotní licenci, byla Harriet Quimbyová. Stalo se tak 1. srpna 1911. O necelý rok později, 16. dubna 1912 byla Harriet první ženou, která pilotovala letadlo přes kanál La Manche. Vzlétla tentokráte z Doveru a o hodinu později přistála na pláži poblíž francouzského Calais.
2. 190 tun
commons.wikipedia.org
Největším letadlem na světě je ukrajinský transportní letoun Antonov An-225 Mria. Jeho nákladový prostor je dlouhý 43 metrů a má šest motorů. Není proto divu, že existuje pouze jeden jediný kus. V roce 2009 Mria přepravovala největší náklad vcelku v historii letectví. Jednalo se o 190tunový generátor pro plynovou elektrárnu.
3. 914 km/h
pichost.me
Aktuálně nejrychlejším dopravním letadlem na světě je malý bizjet Gulfstream G650. Při cestě v něm můžete totiž letět až rychlostí Mach 0,93. V roce 2013 se tento letoun vypravil z amerického San Diega na let okolo světa, který trval pouhých 41 hodin a 7 minut, což je dodnes nepřekonaný rekord v této kategorii. Průměrná rychlost celého letu byla 914 km/h.
4. Sluneční energie
kickasstrips.com
První mezikontinentální let letadlem na solární pohon se uskutečnil 5. června 2012. Speciální stroj se jménem Solar Impulse absolvoval 830 kilometrů dlouhou cestu mezi španělským Madridem a marockým Rabatem za 19 hodin. Mimochodem, to by měl již zmíněný Gulfstream za sebou téměř polovinu obletu Země. První oblet naší planety solárním letadlem je v plánu v létě 2015.
5. 15 hodin
imgur.com
Aktuální nejdelší nonstop let na světě mají ve svém repertoáru australské aerolinky Qantas. Jedná se o let QF7 mezi Sydney a Dallasem, který měří 13804 kilometrů a hlavně trvá něco přes 15 hodin. Ale pozor, i když poletíte nejdéle, co se času týká, tak co se vzdálenosti týká, jsou i delší lety, na tomto to totiž trochu vázne kvůli silným větrům nad jižním Pacifikem.
6. Kondenzační čáry
picture-newsletter.com
I když pan poslanec Huml by vám určitě vysvětlil, že nás CIA sprejuje jedy, kondenzační čáry z letadly na obloze vznikají poté, co se horký vzduch a zplodiny z motorů dostanou do okolního mrazivého prostředí. V tom okamžiku se změní na ledové krystalky a my se ze země máme na co dívat.
7. Rajčatový džus
commons.wikipedia.org
A zásadní moudro na konec! Celá 3 procenta světové produkce rajčatového džusu se vypijí v letadlech! Proč? Ve velkých nadmořských výškách a v natlakovaných a klimatizovaných letadlech se mění lidská chuť, takže to, co nám na zemi přijde jako chuťově nijaké, je v oblacích přesně to, na co se těšíme. Jediné, čeho se údajně tato změna chuti netýká, je ovoce.