fb pixel
Vyhledávání

7 způsobů, kterými Češi znásilňují eidam

Nejoblíbenější a nejpoužívanější sýr českých gastroteroristů. Zbytek světa už z eidamu vyrostl v 18. století, my jsme ho ale zjevně dodnes nepochopili.

Václav Rybář
Václav Rybář 2.4.2018, 16:03

1. Blbá výslovnost

edamcity

Eidam resp. edam vznikl v městečku na severu Holandska, které se jmenuje Edam. Češi ovšem převzali německý tvar jména s „i“. Pokud zahlédnete v krámě „edam“, není to nějaký cizokrajný sýr, ale právě ten váš eidam. Od Němců jsme převzali i mírně pokroucenou výslovnost „ajdam“, kdežto Holanďani to po svém vyslovují „ejdam“.

2. Nepochopení jeho podstaty

edam_

Edam (ha!) byl celosvětově nejoblíbenějším sýrem ve čtrnáctém až osmnáctém století. Při správném skladování se totiž jedná o extrémně trvanlivý sýr, což znamenalo, že ho lze snadno dopravit i do nejvzdálenějších kolonií. Sýr se dodnes vyrábí v koulích nebo špalcích a je zataven do charakteristického červeného vosku (na tento fakt poukazuje i Remarque ve svém Na západní frontě klid – červená barva vosku a tedy i příděl edamu tu symbolizují blížící se smrt). Oschlý sýr se u nás považuje za zkažený, zvlášť když ho Češi naříznou a pak vrátí do ledničky nezabalený. Takovému sýru přitom vůbec nic není.

3. Gratinování

gratin

Vzhledem k nízké ceně je edam v Česku považován za podřadný sýr. Zatímco historicky šlo o delikatesu, která se jedla stejně jako ostatní výběrové sýry ke vhodnému ovoci či vínu, u nás se strouhá na cokoliv, co přijde pod ruku. A pak se samozřejmě ještě zapeče, což je fail, protože na zapékání se mnohem víc hodí například gouda, která má větší podíl tuku v sušině.

4. Přísada do burgerů

chiiiz

Češi cpou edam i do hamburgerů, což je další neznalost. Do burgerů totiž patří třeba čedar, který má opět větší podíl tuku v sušině a hlavně se při zahřátí krásně rozpustí a táhne. Edam oproti tomu spíše zhrudkovatí a zgumovatí. Navíc tradiční edam nemá výraznější chuť či vůni. Funguje až v kombinaci s vínem či ovocem. To ale v Česku nikdo netuší, protože edam je tu výrazně slanější než jinde.

5. Přísada do pizzy

pizz

Tradiční česká vychytávka, díky které se na jednom koláči pizzy ušetří pár korun. Co na tom, že se edam nerovnoměrně rozpustí a vytvoří na povrchu nevzhledné mapy? Co na tom, že typicky oříšková chuť mozzarelly je na míle vzdálená zdánlivě nanicovatému edamu...

6. Odtučňovací kúra

eidam_tricet

Tradiční edam má kolem 40–45 % tuku v sušině. Jenže pětačtyřicítka je u nás považována za nóbl sýr, a tak je mnohem populárnější třicítka, o které v Holandsku slyšeli jen v nočních můrách. Odtučněný sýr totiž ztrácí část své chuti (a právě proto v něm najdeme větší procento soli), ale především je zcela nevhodný na činnosti v bodech 3, 4 a 5. Naopak je ideální pro přípravu smaženého sýra, protože se pod vlivem tepla roztéká ještě méně. Na cokoliv jiného než na smažák je ovšem třicítkový edam zcela nevhodný.

7. Dvacítka

eeee

Lobby fitnessáků a jedinců, kteří vyhlásili válku tuku, přivedla na svět edam s extrémně nízkou hladinou tuku. Dvacet procent tuku v sušině. Je to ještě sýr? Zkuste ochutnat a uvidíte. Jestli si to chce někdo koupit, budiž... ale pokud dáte dvacítku na cokoliv a budete to zkoušet zapéct, pácháte kulinářský zločin. Tak jako tady na obrázku z mimibazaru, kde vidíte těstoviny s dvacítkou a nakrájenými tyčinkami surimi. Brr...

A tady máte recept na dokonalá kuřecí křidélka Buffalo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články