Co s takovým vedrem? K čemu je to dobré? Co v takovém vedru dělat? Tak to jsou přesně ty otázky, které vám nezodpovíme. Co dělat v tom vedru, to vám neřekneme. Zato vám řekneme, co nedělat.
1. Nechoďte do práce
Vy chodíte v tomto vedru do práce? Zešíleli jste? Proč to děláte? V takových tropech se nedá pracovat. Výkonnost rapidně upadá a hrozí zdravotní komplikace.
Teplo vytvořené uvnitř těla ohřívá krev a je transportováno k povrchu těla. Pro toto vnitřní tepelné proudění ke kůži je rozhodující především prokrvení kůže, které se při vyšší teplotě zevního prostředí zvyšuje rozšířením cévního kožního řečiště. Aktivace potních žláz vede k produkci potu, které se může blížit hodnotám 10 – 12 litrů za den. Ztráty vody v horkém prostředí mohou být 1 až 5 litrů za hodinu. Při pocení dochází také ke ztrátám iontů, především Na, Cl, K, Mg. A to nemluvě o úžehu či úpalu.
Co to všechno znamená? No pokud budete chodit do práce, ztratíte ionty. Oznamte nadřízenému, že v těchto vedrech nemůžete pracovat, jelikož máte oprávněný strach o své ionty a do práce nechoďte. Zalezte si doma do ledničky nebo tak něco.
2. Nesouložte na přímém slunci
Máte nutkavou potřebu rozdat si to na rozpáleném chodníku na náměstí na přímém sluníčku? Na to si raději nechte zajít chuť. Nejen, že vás během koitu, při kterém vám budou aplaudovat kolemjdoucí, sebere policie, ale taktéž silně hrozí přehřátí organismu.
Raději si zasouložte někde, kde není takové vedro. Například v supermarketu na podlaze vedle mrazících boxů.
3. Neopravujte silnici
Je vozovka ve vaší ulici plná děr? Ne, aby vás napadlo vzít si montérky, reflexní vestu a jít asfaltovat. Asfaltové pojivo se zpracovává při teplotách 200 – 250 stupních Celsia, takže pokud při teplotě kolem čtyřiceti stupňů pokládáte asfalt o teplotě 200 stupňů, nebude vám příliš do zpěvu. Raději si počkejte na ochlazení a nebo na silničáře. V tom případě si udělejte doma ovocnou ledovou tříšť, pusťte na sebe větrák nebo klimatizaci, posaďte se k oknu a pobaveně sledujte, jak se v tom vedru silničáři při asfaltování pečou ve vlastní šťávě.
4. Nezakládejte požáry
Všudypřítomné sucho k tomu přímo láká. Založit požár by bylo opravdu velmi jednoduché. Nicméně pamatujte, že pokud založíte požár v tomto vedru, pocit všudypřítomného tepla tím umocníte. Navíc založit požár, když je sucho a krajina je vyprahlá, umí kdejaký hejhula. Jo, to založit požár uprostřed přívalového deště, to je ta pravá výzva.
5. Nenechávejte děti a důchodce zamčené v autech
Pokud mezi vaše koníčky patří naložit své dvouleté dítě a nebo svého dědu do auta, zavézt je někam do města, zamknout v autě a jít se někam na dvanáct hodin vyspat, tak teď je pravděpodobně ta nejhorší doba. V autě se začne kumulovat teplo a dítě s dědou se prostě a jednoduše přehřejí. Hrozí taktéž popáleniny.
Ostatně toto platí i pro domácí mazlíčky. Nenechávejte své pískomily a strašilky zavřené v autě!
6. Nenoste ponožky v sandálech ani pantoflích
Nejen, že budete za burany, ale zapaří se vám chodidla. Jakákoliv část oblečení navíc je v tomto vedru znát. Určitě se vyplatí chodit naostro, ať to všechno hezky větrá. V tomto vedru není nic horšího než si po večerech pudrovat zadek kvůli opruzeninám.
7. Nechoďte s prstenem k Hoře osudu
Pokud jste Frodo nebo nějaký jiný hobit s prstenem, tak v tomhle vedru k Hoře osudu raději nechoďte. Oni vám to možná neřekli, ale Hora osudu je v podstatě aktivní sopka plná lávy a podobně, takže tam se moc neochladíte. Prsten radši rozbijte doma v chládku kladivem. Pamatujte, že to je jenom prsten a při troše snaze se určitě bude dát rozbít.
8. Nechoďte k vodě
V žádném případě nechoďte k vodě. Už takhle je tam hodně lidí a my chceme mít u vody více klidu a prostoru. Obzvlášť v tomhle vedru, kdy padáme na hubu. Hezky zůstaňte všichni doma a pozvěte co nejvíc známých a dopřejte nám tu pohodu u poloprázdných písáků či koupališť a nechte nás se osvěžit.
Pokud vám přijde, že zase takové vedro není, tak se můžete mrknout ZDE na 9 homokomiksů, ze kterých je horko i heterákům.