U nás se bude protestní akce konat hned na dvou místech. V Praze se demonstranti sejdou v sobotu 30. května na Hradčanském náměstí, odkud zamíří přes Malostranské náměstí až k velvyslanectví Norského království, kde položí růži za každé dítě odebrané Barnevernem.
A na Moravě se lidé sejdou před Úřadem mezinárodně právní ochrany dětí v Brně, který je právě v řešení právě této problematiky kompetentní. Tedy – měl by být, byl k tomu určen. České děti Evy Michalákové se ale snaží bezúspěšně dostat zpět k matce už čtyři roky.
Tady jsou důvody, proč se demonstrace v Praze nebo Brně zúčastnit:
1. Norský systém v ČR nechceme
Norský sociální systém zcela reálně hrozí v brzké době i u nás. Ministryně Marksová-Tominová úzce spolupracuje na projektech, podporujících genderovou vyváženost a přerozdělování dětí do pěstounské péče, to vše za sponzoringu Norských fondů. Více informací naleznete ZDE.
2. Absurdní důvody odebírání dětí
Děti jsou v tomto systému odebírány z malicherných důvodů a rodiče z valné většiny nemají šanci soud o dítě vyhrát. Jaké jsou důvody k odebrání dítěte, které považuje sociální služba za opodstatněné? Např. vytržení zubu, smutný pohled dítěte, odlišnou kulturu a náboženství rodičů, spaní s rodiči v posteli, koupání s dětmi ve vaně, focení nahých batolátek, kojení 1,5 roku starého dítěte...
Nejnovějším, pro nás zcela nepochopitelným, důvodem k odebraní slovenského, téměř tříměsíčního, plně kojeného miminka, byl nedostatečný oční kontakt s neslyšící matkou.
3. Norsko porušování lidských práv obchází
Norsko se vydává za civilizovaný spolupracující stát, ale jak se ukazuje zejména v případě Evy Michalákové, opak je pravdou. Protest má přimět představitele Norského království k aktivnější spolupráci s dotčenými zeměmi, a ukázat zejména norské premiérce Erně Solberg a králi Haraldovi, že problémy s jejich sociální službou má mnoho států, a že je v jejich zemi zřejmě něco špatně.
4. Děti chtějí k rodičům
Děti v norské pěstounské péči mnohdy trpí, několik z nich už i spáchalo sebevraždu. Toto je prosba od jedné 16leté dívky, která chce také zpět k mámě a své přání vyjádřila prostřednictvím kanálu YouTube:
5. Má to cenu!
Některé děti odebrané norským Barnevernem už se podařilo dostat zpět do vlastních rodin. Za podpory veřejnosti a několika demonstrací se tak podařilo v indickém případě, kdy odebrali dvě malé děti Sagarice Chakraborty. Děti byly vráceny i v případě turecké rodiny Halila Kirise. Za své občany se postavilo v podobném případě i Rusko. Co ale bude s ostatními dětmi jiných národností, udělají z nich prostě Nory?
6. Lidé jsou naštvaní po celém světě
Podporu protestům už vyjadřují lidé z celého světa. Své příběhy zveřejňuje v rámci podpory protestní akce stále více rodičů. Jsou například ze Švédska, Polska, Litvy, Brazílie, Filipín, Iráku a Ruska.
7. Mají ve spárech i české děti
V aktuálně probíhajícím českém případě norská sociální služba Barnevern místo spolupráce s českými úřady v aroganci přitvrzuje. Za zveřejnění případu v médiích hrozí adopcí dětí a zbavením Evy Michalákové rodičovských práv.
8. Cynická krutost systému
Norsko zcela jistě porušuje konvence OSN. Podmínky pro navázání vztahu s biologickou rodinou jsou absurdní a kruté. Pokud jsou odebráni sourozenci, v mnoha případech jsou od sebe odděleni. Děti cizinců nemají dovoleno hovořit svou rodnou řečí. S biologickými rodiči se děti mohou setkat jen na několik hodin ročně. Ve většině případů jsou to dvě hodiny dvakrát do roka, ti šťastnější mají povoleno i více schůzek, nejvíce však pětkrát ročně a nikdy ne déle, než na dvě hodiny. Dále rodiče shodně uvádějí zákaz projevování emocí. Jsou-li příliš vyrovnaní, do posudku jim zapíší, že jsou bezcitní, jsou-li smutní a uplakaní, do posudku je zapsáno, že jsou emocionálně nezpůsobilí ke svěření svých dětí do péče.
Bližší info k protestní akci naleznete TADY.