fb pixel
Vyhledávání

8 důvodů, proč si alespoň zaflirtovat s polskou Vratislaví

Ale bacha! Hrozí, že jí propadnete navždy a definitivně.

Elsa K.
Elsa K. 5.12.2014, 20:00

   

1. Geniální genofond

Mladí Poláci (a hlavně Polky) jsou nejen velmi pohlední - pokud zahlédnete někoho nepříliš atraktivního, jde nejspíš o turistu - ale také vesměs prudce inteligentní. S vysokou pravděpodobností studují na jedné z místních třinácti státních vysokých škol nebo případně na některé z dalších dvaceti soukromých. Celkem se nad skripty, v hospodách a klubech "mučí" přibližně 120 tisíc studentů. uni-wikipedia-org Vratislavská univerzita (wikipedia.org) Z Vratislavi navíc pochází navíc hned desítka nositelů Nobelovy ceny. Nejkontroverznějším z nich, při pohledu dějinami nazpět, byl Fritz Haber, který ji získal za vývoj syntetického amoniaku z vodíku. Odtud byl ale už jen krůček k Cyklonu B. Nacisté poté nemístně žertovali, že Židé si vlastně vynalezli jed, který jich následně miliony usmrtil, sami. Haber byl totiž také Žid. Sám se zneužití svého vynálezu nedožil, na rozdíl od vlastní širší rodiny, která díky němu zahynula v koncentračním táboře. Byť byly jeho myšlenky původně mírové - plyn se původně používal k desinfekci zemědělských plodin - Poláci mu neodpustili. V sídle Vratislavské univerzity naleznete všech deset portrétů místních nositelů Nobelovky. Fritz Haber visí obráceně. badische-zeitung-de Fritz Haber (badische.zeitung.de) Pestrost zdejšího genofondu zajistila i poválečná "škatulata, hýbejte se". Těsně po druhé světové válce se počet obyvatelstva z původních 700 000 radikálně snížil (na 100 000). Odsunuté Němce nahradili přistěhovalci z východního Polska, konkrétně ze Lvova, který dnes náleží Ukrajině. I proto má dnes Vratislav, ve které se počet obyvatel v průběhu několika desetiletí opět navýšil na původních 700 000, svůj nezaměnitelný kosmopolitní charakter.  

2. Manhattan, Benátky a Vatikán v jednom

Čtvrť, ve které se kromě dalších moderních budov nachází i obří nákupní Pasáž Grunwaldzki dostala přízvisko "Vratislavský Manhattan". Pokud jste přijeli do Polska mimo jiné za nákupy, nemůžete nákupní galerii s více než 200 značkovými obchody, dětským koutkem, čokoládovnou, kde si můžete dát desítky druhů horkých i studených čokolád nebo třeba obloženými chleby v rychlém občerstvení, které si zakládá na kvalitě surovin, "Freshpoint", minout. Vyhraďte si na ni ale pokud možno celý den, nakupovat se tu totiž dá do bezvědomí. echo-com-pl Pasáž Grunwaldzki (echo.com.pl) Vratislav bývá přezdívána i "Benátky Severu". Protéká tudy 5 řek, z nichž nejznámější je Odra, které přetíná přes 200 mostů, z toho více než 100 silničních. Navíc tu najdete kolem dvacítky ostrovů. A mají tu i vlastní "Vatikán". Tím je kouzelný Ostrov Tumski (Katedrální ostrov) - nejstarší část města. Dominuje mu katedrála sv. Jana Křtitele (původně ze 13. - 14. století). Kromě dalších sakrálních budov, které ji obklopují (ve kterých např. tráví kněží svůj důchod) je tu také kostel sv. Jiljí, kostel sv. Kříže a Arcibiskupský palác. Svého času na území ostrova neplatilo stejné právo jako ve zbytku města. Pokud sem tedy někdo uprchl, nevztahovaly se na něj světské zákony. tumski Ostrov Tumski 1 Z ostrova vede směrem do centra most Tumski - most zamilovaných, který je obsypaný zámky s iniciály milenců, kteří tak deklarují svou nehynoucí lásku. Zámek si díky podnikavým Polákům ani nemusíte přinést vlastní. I v té nejtřeskutější zimě je prodávají u úpatí mostu. 2 Zamilované zámky  

3. Hala století

Určitě si nenechte ujít multifunkční objekt, který byl zapsán na seznam UNESCO. Kromě Pavilonu čtyř kopulí a samotné Haly století (její vrchní kopule není přidělána napevno, proto se při poryvech větru pohybuje až o 20 centimetrů do stran a vypadá jako létající talíř, který se chystá vzlétnout) se v areálu nachází také tzv. Pergola lemující fontánu neskutečných rozměrů, u které se nudit rozhodně nebudete. Každou hodinu zde probíhá za doprovodu hudby vodní show (v zimě ale bohužel nefunguje). Dále pak japonská zahrada a monumentální štíhlá ocelová konstrukce Jehlice.

polskodnes-cz Hala století (polskodnes.cz)

V blízkosti haly leží zdejší ZOO, přičemž africký pavilón je prostě „must see“. V obrovském tunelu se vám tu budou nad hlavou prohánět žraloci, vysmátí rejnoci a spousta barevných rybek. Tuleni se tu flegmaticky točí kolem své vlastní osy a zvednou náladu i tomu největšímu bručounovi. Celá budova je navíc architektonicky dokonale vybroušená. Na své si přijdou hlavně milovníci vkusného minimalismu.

forum-gazeta-pl Africký pavilón (forum.gazeta.pl)  

4. Barevný rynek s adventními trhy

V samotném srdci Vratislavi se nudit rozhodně nebudete. Náměstí, na kterém se v současné době konají rozlehlé, vkusné a atmosférou do dálky sálající adventní trhy se spoustou atrakcí pro děti a vynikajícím svařákem pro dospělé je pestré na pohled i na zážitky.

17 Na adventních trzích se vyblbnou děti i dospělí.

16

Nachází se tu mimo jiné údajně nejstarší hospoda ve střední Evropě Piwnica Świdnicka (funguje od roku 1275). Hned o kousek vedle v pirožkárně Stary Młyn si můžete pochutnat na tradičních pirožcích. Abychom to zkrátili, ve Vratislavi se najíte dobře všude. A nejen najíte.

travelocafe-com Radnice (travelocafe.com) sky-tower-wroclaw-pl Rynek (sky.tower.wroclaw.pl)  

5. Pulsující noční život

Zmiňované adventní trhy jedou ještě i dlouho po setmění. Respektive, večer se na náměstí motá víc teplým vínem zahřátých lidí než přes den. Pokud se vám v Polsku zasteskne po českém pivu, můžete vyrazit do podniku, který se jmenuje Český ráj. Najdete ho v blízkosti nádraží v prostorech pod tratí. Nad hlavou vám tedy budou projíždět vlakové soupravy, které uslyšíte i ucítíte, což činí hospodský zážitek ještě pikantnějším. Vůbec celá ulice, která lemuje trať, má své kouzlo. Kromě hospůdek, z nichž většina nabízí české pivo, tu najdete třeba i sexshopy. Prostě to tu žije. A zdaleka nejen tady. 12 Czeski film znamená cosi jako totální zmatek. 15 V Przedwojenne je otevřeno 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Všechny nápoje stojí 4 zloté (necelých 30 korun), slané dobroty k zakousnutí pak 8 zlotých (okolo 50 korun). 8 Je libo tataráček, klobásku, dokonalý sulc nebo snad něco lehce kyselého nebo pikantního? No problem. 18 Obdobně to funguje i v Pijalni wódky i piwa. Poláci se umí bavit do plných. Zkuste si vychytat třeba koncert varšavské kapely Łąki Łan, rozhodně nebudete litovat. Pokud máte rádi nápaditou a zábavnou elektroniku, stejně jako zbytek osazenstva klubu ruce ze vzduchu v průběhu celého koncertu nesundáte. My jsme si je užili v klubu Alibi, který se nachází co by kamenem dohodil od vysokoškolských kolejí. Pivo tu sice nemají tak levné jako u nás, ale zato je mnohem silnější, takže vás opice vyjde zhruba nastejno. V klubech a hospodách se navíc nekouří, takže nebudete smrdět a na cigáru venku se určitě seznámíte se spoustou krásných a chytrých lidí (viz bod č. 1). Navíc jim budete v pohodě rozumět, protože při troše snahy, natož po pár panácích, je polština češtině značně podobná. Pokud to neklapne, drtivá většina mladých Poláků mluví anglicky. Navíc jsou extrémně vstřícní a mají rádi Čechy. Opačně to bohužel stále ještě příliš neplatí. 19 Takhle paří vratislavští vysokoškoláci. S pórkem.
 

7. Trpaslíci

Mrňaví bronzoví trpaslíci (Wrocławskie krasnale) patří ke koloritu města. Momentálně je jich po celém městě 307. V infocentru na Rynku (náměstí) si můžete vyzvednout mapu, na které jsou označena jejich umístění a sbírat je do foťáku jak Pokémony. Původně šlo o pomník happeningovému hnutí mladých z 80. let s názvem Oranžová alternativa, jehož symbolem byl kromě oranžové barvy právě trpaslík. První - Táta - se objevil v roce 2001. Od té doby živelně přibývají. Většinou mají spojitost s místem, kde se nacházejí. U univerzity stojí Pan profesor, u hospody Przedwojenna (Předválečná), kousek od náměstí, která je otevřená 7 dní v týdnů 24 hodin denně - stejně jako třeba nedaleká Pijalnia Wódki i Piwa - najdete ožralé trpaslíky. Nedaleko pak třeba požárníky, kteří preventivně neustále hasí kostel sv. Alžběty, který za socialismu několikrát vyhořel.

9 Táta všech trpaslíků.

13 6 5

 

8. Opravené město, teď ještě poopravit naše mínění o Polácích

Celá Vratislav je, až na pár výjimek, krásně opravená, přestože si Poláci až do 70. let nebyli jisti, jestli náhodou znovu nezačne válka nebo nějaká jiná zásadní nepříjemnost a válkou poničené domy začali tak opravovat až se značným zpožděním.  Historie se střídá s vkusnou současností a pořád je na co se dívat a co obdivovat. Nejspíš i proto byla Vratislav zvolena jako Evropské město kultury pro rok 2016. 3 Těsně po válce. 4 Teď. 10 Poválečný stav. 11 Rok 2014. Teď už si jen poopravit předsudky o Polsku a Polácích, které ale mají ve světle reality značně vylámané zuby. Přesto jich pár přetrvává, jak ukázala například čerstvá kauza s reklamou od T-Mobile. Jeďte se sami přesvědčit, třeba do Vratislavi, že Polsko je krásná země, která má rozhodně co nabídnout, a to ne pod cenou, přestože ty jsou tu značně příznivé.   Jak se tam dostanete? Pokud nepojedete autem (z Prahy je to 320 km - zhruba 3,5 hodiny cesty), je ideálním řešením Polski Bus. Jízdenku na cestu, která trvá cca 5 hodin, si zarezervujte na www.polskibus.com. Když budete mít štěstí a koupíte si ji s dostatečným předstihem (maximálně ale 6 týdnů předem), můžete značně ušetřit. Kde se ubytovat? O to, že byste nesehnali nocleh, se bát nemusíte. Vratislav je přímo obsypaná hotely. V centru jich najdete až 5 v jedné ulici. Zarezervovat si některý z nich můžete třeba na ww.staypoland.com.  
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články