fb pixel
Vyhledávání

8 populárních zákeřných jedů

Cyankáli v šampaňském, arzenik v kávě, antrax v Bílém domě. Naše znalosti jedů pocházejí převážně od Agathy Christie (která pracovala za války v nemocnici a lékárně). Tahle literární výbavička ale není ani zdaleka tak exotická, jak by se mohlo zdát. Tyhle jedy jsou všude kolem nás.

Václav Rybář
Václav Rybář 28.10.2017, 14:33

1. Kyanidy

kyanid_huffingtonpost www.poisonfame.com Kyanidy (kyanid sodný či kyanid draselný – cyankáli) jsou rozpustné soli kyseliny kyanovodíkové. Patří k nejrychleji účinkujícím jedům, dokážou zabíjet za několik minut. Jejich jedovatost spočívá v zabránění přenosu kyslíku z krve do tkání. Kyanid sladce voní po mandlích a smrtelná dávka se pohybuje kolem 100 až 200 g. Kyanid je pro svou rychlost populární ve filmech, ale byla to i oblíbená metoda sebevraždy mezi příslušníky SS, aby nevyzradili v zajetí důležitou informaci. V dutém zubu měli kapsli s kyanidem – a když ji rozkousli, zbývalo jim už jen pár minut. Spolknutí a následné uvolnění kyanovodíku v žaludku trvá několik sekund, za pár minut dojde ke ztrátě vědomí. Následuje kóma, které může trvat od několika minut až několik hodin, poté oběť umírá zpravidla na zástavu srdce.

2. Batrachotoxin

bachratoxin_nationalgeographic www.scarynature.gr Šance, že přijdete do styku s batrachotoxinem není úplně velká. Tenhle vražedný nervový jed totiž pochází od tzv. šípových žab z Jižní Ameriky, které v ohrožení vypustí dávku jedu, vůbec nejsmrtelnější je zlatá šípová žába původem z Kolumbie. Zajímavé je, že žáby samy jed neprodukují, kradou jej broukům, které požírají, v zajetí tedy jedovaté nejsou. Jedna malá žabička by dokázala zabít tucty lidí a pár slonů tím, že zaútočí na nervové buňky, otevře sodíkové kanály a způsobí tak nejprve ochrnutí a zanedlouho smrt. Není dosud známý žádný protijed a smrt přichází velice brzy.

3. Botulotoxin

stk211252rke www.bellasugar.com Pravděpodobně vůbec nejsilnější přírodní jed na světě je tzv. typ h známých botulotoxinů, které se vyskytují ve formách A-H. Pro střední Evropu je charakteristický typ b: z kontaminovaných masných výrobků. Do těla se obvykle dostává z potravy kontaminované sporami bakterií Clostridium botulinum. Pouhopouhý gram botulinu by dokázal zabít 14 000 lidí (při polknutí) nebo také 8 milionů (injekční cestou), jeden kilogram by tedy patrně stačil k vyhubení celého lidstva. Tenhle jed vede k velmi vzácné nemoci jménem botulismus, když přeruší spojení mezi nervy a svalovými buňkami, což vede k paralýze a následné zástavě dýchání. V mikroskopické dávce se botulotoxin používá v lékařské kosmetice proti pocení a vráskám jako komerční látka Botox. Ale pozor, ať se plastický lékař nesplete o desetinnou čárku.

4. Sarin

sarin_livescience www.livescience.com Sarin je jedna z nejmocnějších chemických zbraní, objeven byl krátce před 2. světovou válkou nacistickými vědci v Německu. Neblaze proslulým se tenhle nervový plyn stal v roce 1995, když jej členové japonské náboženské sekty Óm šinrikjó použili pro teroristický útok v tokijském metru. Byl zřejmě použit proti civilistům i v rámci syrské občanské války v Ghútě, při které bylo použito 350 litrů sarinu, zasaženy byly tisíce lidí a stovky jich zemřely. Sarin má podobu nehořlavé kapaliny s lehkou vůní ovoce, která je těkavá, takže se při běžné teplotě snadno mění v plyn. Ten je bezbarvý a bez zápachu, takže oběti jeho přítomnost nezaznamenají. Podle Světové zdravotnické organizace je sarin zhruba šestadvacetkrát smrtelnější než plynný kyanid. Kapička o velikosti dírky od špendlíku zabije člověka. Symptomy zahrnují nevolnost a prudké bolesti hlavy, rozmazané vidění, svalové křeče, zástavu dýchání a ztrátu vědomí. Následuje smrt.

5. Ricin

ricin_ktvu_com www.ktvu.com Ricin je bílkovinný buněčný jed, který se vyskytuje v semínkách ricinovníku: jednoleté bylině jménem skočec obecný. Dávka velikosti zrnka soli dokáže zabít dospělého muže. Teprve nedávno byl objeven protijed. Zpomaluje produkci některých důležitých bílkovin, což způsobí smrt. Známou obětí byl Georgi Markov, který byl zasažen dávkou ricinu v londýnských ulicích v roce 1978, útok se všeobecně připisuje bulharské tajné policii nebo sovětské KGB. Otrava se projevuje nejprve mírně a symptomy se podobají chřipce. Později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem, střevní kolika a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny.

6. Arzenik

arsenic_biologyze_blogspot_com biologyze.blogspot.com Arzenik neboli oxid arsenitý je bílý, špatně rozpustný bílý prášek. Vraždilo se jím už ve středověku, protože příznaky otravy arzenikem připomínaly tehdy častou choleru nebo žaludeční vředy, jako politickou taktiku ji údajně využívala zejména rodina Borgiů. Arzenik útočí na enzym ATP v lidských buňkách. Ve velké dávce přivodí zažívací obtíže, bolest břicha a křeč, následuje kóma a smrt, v malých dávkách může vést k rakovině, cukrovce či srdečním nemocem.

7. Strychnin

strychnin_plos_org www.plos.org Strychnin je složitý alkaloid vyskytující se v semenech tropického stromu kulčiba dávivá (Strychnos nux-vomita), který roste na Srí Lance. Zajímavostí je, že strychnin na rozdíl od jiných jedů dávivost nezpůsobuje. Tahle bílá krystalická látka má výraznou hořkou chuť a je málo rozpustná ve vodě. Je to jeden z nejdostupnějších jedů: vyskytuje se například v různých pesticidech, např. v jedu na krysy, ale i v lécích proti nedoslýchavosti. Smrt ovšem není zrovna příjemná ani rychlá: strychnin je totiž neurotoxin a oběť umírá v nepříjemných svalových křečích a bolestivých záchvatech, které se opakují, než nastane zástava srdce. Nejmenší smrtelná dávka je 30 g, 200 gramů pak jistá smrt.

8. Polonium

pol_periodictable_com www.periodictable.com Polonium je silně radioaktivní, nestabilní kov, který objevila Polka Marie Curie-Sklodowska, když jej získala z rud jáchymovského smolince. Dá se ale vyrobit i chemicky ozařováním bismutu. Na mediální výsluní se dostal až v roce 2006, smrtí Alexandra Litviněnka, bývalého důstojníka KGB, který získal politický azyl v Británii a byl zde otráven izotopem polonia 210. To ale neznamená, že by polonium bylo extrémně vzácné: vyskytuje se běžně v cigaretách a přispívá tak ke vzniku rakoviny plic.

A TADY máte 10 zajímavých fobií, o kterých se nemluví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články