1. Když jim říkáte, že váš telefon má víc megapixelů
Počet megapixelů o kvalitě fotky vypovídá jen částečně. Mnohem důležitější je velikost senzoru. Ten je v mobilu hodně miniaturní, na rozdíl od profesionálních zrcadlovek za padesát tisíc.
2. Když se ptáte, jaký má jejich pevné sklo zoom
Pevné sklo zoom nemá, proto se jmenuje pevné sklo. Umí být hodně drahé, ale poskytuje také bezkonkurenční světelnost a obraz bez optických vad. O obojím se kompaktům nebo i levným plastovým seťákům může jen zdát.
3. Když vás zajímá, jestli jejich foťák umí video ve 4K
Málokterý mobil opravdu točí plné 4K rozlišení, většinou si k tomu pomůže nějakým přepočítávacím podvodem. Full HD navíc úplně stačí. Rozlišení je podobně jako v případě megapixelů jen orientační hodnota. Mnohem důležitější je datový tok, který mají foťáky několikanásobně vyšší než mobily.
4. Když máte pocit, že čím delší objektiv, tím lepší foťák
Naopak... tzv. pancake objektivy (ty hodně, hodně kraťoučké) patří často ke kvalitnějším. Dlouhá skla, tzv. teleobjektivy, slouží k tomu, aby k vám dění přitáhly. Jsou to obří optické zoomy, se kterými můžete sledovat divou zvěř nebo divé celebrity (pokud jste paparazzi). V reálu ovšem podobná skla jako mají např. sportovní fotografové nepotřebujete. Můžete se k objektu jednoduše přiblížit a bude vám stačit levný teleobjektiv s průměrnou optikou.
5. Když si pletete zrcadlovku s ultrazoomem
Ano, na první pohled vypadají stejně, ale vysvětlit ten rozdíl by bylo opravdu na dlouho. Ultrazoom je prostě jen kompakt s lepším objektivem a větším rozsahem optického zoomu. Je většinou celý z levného plastu, extrémně lehký a dělá jen o trochu lepší fotky než kompakty do kapsy. Srovnávat jeho optiku s dospělou zrcadlovkou je k smíchu.
6. Pokaždé, když na vás namíří aparát, usmějete se
I amatérští fotografové jsou občas tak trochu šmíráci, chtějí zachytit přirozenou situaci, atmosféru nebo okamžik spontánního charakteru. Jenže kdykoliv na vás potají namíří foťák, otočíte se přímo do objektivu a usmějete se. Je to přirozená reakce ze školních fotek, ale než vám kamarád fotograf vysvětlí, že chce abyste se „chovali přirozeně“, většinou to chvilku trvá. Některé lidi k přirozenosti tváří v tvář foťáku dokonce ani donutit nelze.
7. Když jim říkáte, že dobrý fotograf má buď Canon nebo Nikon
Jistě, tenhle sparťansko-slávistický souboj už trvá dlouhá léta, ale poslední dobou se objevuje mnohem víc srovnatelných soupeřů. Např. Panasonic se svou řadou GH, která vychází vstříc hlavně lidem, co se zrcadlovkou chtějí i natáčet, a také celkem schopná Sony se svým modelem A7. Když ale přijdete k laikovi s tím, že máte Panasonic nebo Sony, pravděpodobně vás budou považovat za druholigového fotografa. Nesnažte se jim to vymlouvat, je to marná práce.
8. Když jim řeknete, že s tak dobrým foťákem se ty fotky dělají samy
Jen počkejte, až si ho koupíte taky. Buď budete mít odvahu jim říct, že jste kecali a jejich fotky oproti těm vašim nestojí za nic, nebo si vymyslíte podobně šroubovanou pochvalu.