soccer-images.com
Pokud se rozhodnete cestovat po Brazílii, rozhodně se nebudete moci nabažit tzv. „fresh" džusů – ždímaných z ovoce přímo před vašimi zraky. Pokud se vám poštěstí a narazíte na nápojový lístek v angličtině, určitě vás překvapí, že více než polovina nabízeného ovoce nemá anglický ekvivalent a je tudíž uvedena pouze v portugalštině, popř. je přeložena jen jako „fruit of Amazonia", „South American fruit" či „typical Brazilian fruit". Pokud jste si mysleli, že v rámci globalizovaného světa znáte absolutní většinu tvarů a chutí ovoce, první den v Brazílii vás rychle vyvede z omylu. Zde je devět druhů, které v Evropě běžně neseženete a některé dokonce vůbec.
1. Açaí
nu.spoonuniversity.com
No dobrá, o açaí jste možná již slyšeli, protože je s trochou snahy lze sehnat i v ČR. Açaí je druhy palmy, který produkuje modré bobule podobné přerostlým borůvkám. Ty se však ve většině případech přímo nekonzumují, ale jsou podávány rozemlety a zmraženy či ve formě džusů, oleje a alkoholu. Ovoce je zároveň energetická i kalorická bomba, takže se často jí k snídani či před sportem. Navrch má velmi specifickou chuť, vzdáleně příbuznou černým ostružinám.
2. Cupuaçu
Z ovoce z tropického stromu se využívá dužina, která se skrývá pod velmi silnou slupkou. Samo o sobě chutná trošku kakaově, ale jako džus připomíná spíše kombinaci banánu a hrušky.
3. Jaca
vivabem.band.uol.com.br
Jaca (Jackfruit) přivezli Portugalci do Brazílie z Asie, takže se nejedná o původní jihoamerické ovoce, ale je zde velmi rozšířeno. Oloupaný plod vizuálně připomíná miniaturní tykvi kříženou s mangem. Jeho chuť je však spíše kombinací ananasu, jablka a banánu.
4. Cajú
deliciasdakalu.blogspot.com
Cajú (Ledvinovník západní) naopak z Brazílie pochází, i když k nám se dostává v podobě kešu ořechů spíše z východní Asie. Brazilci nejčastěji jedí tzv. „kešu jablko", jehož semenem je právě kešu ořech. Červené, žluté nebo zelené ovoce chutná sladkokysele.
5. Pinha
commons.wikimedia.org
Toto ovoce se sice pěstuje v mnohých zemích světa, ne však v Evropě. Má tvrdý zelený členitý obal a jeho vnitřek tvoří žlutobílá hmota, která připomíná neochucený puding.
6. Acerola
commons.wikimedia.org
Tropický keř produkuje malé červené bobule, které vypadají jako brusinky či třešně, ale mají zvláštní nakyslou chuť, kterou nelze k ničemu konkrétnímu přirovnat.
7. Pitanga
www.djibnet.com
Plody velikosti třešně se sklízejí v různých fázích zralosti a dle toho jsou buď tmavě červené, černé, zelené nebo oranžové. V prvních dvou případech chutná ovoce sladce, v dalších dvou spíše kysele či hořce.
8. Pequi
pt.wikipedia.org
Pequi jinde než v Brazílii neroste a téměř se nevyváži mimo Jižní Ameriku. Jedná se o ovoce velikosti i barvy pomeranče, které však pod slupkou skrývá silně aromatickou krémovou dužinu. Pequi lze taktéž pražit a v Brazílii je v této formě populárnější než buráky či mandle.
9. Carambola
en.wikipedia.org
Tento druh ovoce také původně pochází z Asie, ale v Latinské Americe je velmi rozšířený a oblíbený. Jeho tvar připomíná hvězdu a sklízí se, když je tmavě žluté. Jeho vnitřek je podobný konzistenci hroznového vína, ale jeho chuť je velmi specifická a nachází se někde na pomezí pomeranče, jablka, hrušky či právě hroznů.