1. Poslech hudby zvyšuje fyzickou aktivitu
Vědci se od roku 1999 zabývají výzkumem toho, proč poslech hudby pomáhá člověku při fyzické aktivitě. Jedním z důvodů je, že hudba usměrňuje lidskou pozornost. Mozek se soustředí na vjem a „odkládá“ vydávání signálu tělu o tom, že je unavené. Dalšími důvody jsou samozřejmě rytmické vlastnosti hudby – naše tělo se s rytmem podvědomě synchronizuje.
2. Proč je originál verze lepší
Originální verzi songu nemáte radši, protože je doopravdy lepší. Máte ji rádi proto, že jste ji slyšeli jako první. Respektive takhle – verze songu, kterou jste slyšeli jako první, se vám vždy bude zdát jako ta lepší.
3. Na Hodně, štěstí, zdraví, jsou autorská práva
Společnost Warner vlastní práva k písni Happy Birthday to you. Trvá na tom, že člověk nemůže tuto píseň veřejně zpívat, pokud nezaplatí poplatky. Během roku 2008 za píseň tak vybrala přes 2 miliony dolarů. Více
zde.
4. Jak vybíráme oblíbený song
Podle průzkumů lidé nejčastěji uvádějí jako svou nejoblíbenější píseň tu, která je pro ně spojena s emocionálním zážitkem. Píseň je totiž pro ně takovým nosičem vzpomínek a jejich duševní rozpoložení, které zažívali během prvního poslechu songu, se jim při opakovaném poslechu opakovaně vrací.
5. Žádný člen Beatles neuměl noty
John Lennon to řekl při svém rozhovoru pro Playboy. „Nikdo z nás není technicky zdatný muzikant. Nikdo z nás neumí noty. Nikdo z nás neumí noty psát.“
6. Muzika a kardiovaskulární systém
Poslech hudby má příznivý vliv na kardiovaskulární systém. Podle výzkumu se totiž ve chvíli, kdy posloucháme hudbu, která se nám líbí, cirkulace krve v našem těle zvyšuje. Stejně tak naše srdce, které bije v rytmu.
7. Květiny při poslechu muziky rostou rychleji
Pokus podobný slavné Pláničkově metodě z filmu Slunce, seno, jahody, učinili jihokorejští vědci. Pouštěli květinám Beethovenovu Měsíční sonátu. Květiny, které ji „poslouchaly“, prokazatelně rostly rychleji.
8. Elvis neskládal hudbu
V interview z roku 1958 Elvis na otázku, jak skládá muziku, když neumí noty, řekl toto: Všechno je to velký podvod, zlato. V životě jsem žádný song nenapsal.
9. Muzika ovlivňuje to, jak vnímáme svět
Podle průzkumu Univerzity v Groningenu ovlivňuje nálada muziky to, jak vnímáme svět okolo sebe. Když posloucháme veselou hudbu, označujeme více obličejů okolo sebe jako rozesmáté, než když posloucháme depresivní hudbu.