John Birch
John Morrison Birch, narozen 28. května roku 1918, byl kapitánem vojenské rozvědky Armády Spojených států, polním agentem OSS v Číně během druhé světové války a rovněž bývalým baptistickým kazatelem a misionářem.
Birch se rozhodl stát misionářem již v době, kdy mu bylo dvanáct let. Po vysoké škole se zapsal na Biblický institut J. Franka Norrise a dvouletý učební plán dokončil za jeden rok. John Birch přímo prahnul po misionářské úloze v zahraničí, kde by mohl hlásat evangelium.
Misionářem v Číně
Když se J. Norris a asi dalších 150 členů sboru sešlo, aby Birche a jeho přítele vyslali do Číny, Norris poznamenal, že odjíždějí „plně informovaní o nebezpečích, která na ně čekají, ale cestují jako apoštol Pavel, který věděl, že jeho cesta do Jeruzaléma znamená smrt.“ Birch se se svou rodinou rozloučil slovy: „Sbohem, přátelé, pokud se už nesetkáme na zemi, setkáme se v nebi.“
V červenci roku 1940 dorazil do Šanghaje, tehdy území spravované Japonci, a začal se intenzivně učit mandarínskou čínštinu. V Číně plnil funkci misionáře v několika oblastech, přičemž v některých z nich několikrát málem přišel o život. Zlom nastal po japonském útoku na Pearl Harbor, který v Johnu Birchovi probudil vlastenecké cítění, načež dne 13. dubna roku 1942 požádal o vstup do armády.
Zastřelen komunisty
Po vstupu Ameriky do války se tedy Birch, baptistický misionář, stal spojkou mezi americkými a čínskými jednotkami bojujícími proti Japoncům. K osudové události pak došlo v roce 1945. Dne 25. srpna dostal John Birch velící americkému týmu speciálních služeb od čínských komunistických jednotek rozkaz k zastavení. Následně došlo k potyčce a Birch byl zastřelen. Zemřel deset dní po konci druhé světové války během mise, kterou mu nařídila OSS.
V roce 1958 založil Robert Welch na jeho památku pravicovou antikomunistickou organizaci s názvem Společnost Johna Birche. Pro Welche byl Birch mučedníkem a „první obětí třetí světové války mezi komunisty a stále se zmenšujícím svobodným světem“. Birchovi rodiče vstoupili do JBS (John Birch Society) jako čestní doživotní členové.
Zdroj: History, Wikipedia