Protestovat proti válce, ideologiím a celkové zhovadilosti státu se dá mnoha různými způsoby. Když Amerika válčila s Vietnamem, mladý William Powell sáhl po celkem drsném aktu vzpoury - vydal Anarchistickou kuchařku. A i když je tohle čtení od roku 1971 v jistých bodech trochu zastaralé, ještě pořád si díky návodům a receptům v téhle knize můžete podomácku uvařit drogy, vyrobit zbraně, bomby (dokonce i atomovou - ale jako u každého vaření, záleží na tom, zda máte ingredience) a celkově svou podomáckou činnost dostat za hranice schvalované zákony státu, ve kterém žijete.
William Powell byl v té době bezpochyby děsně naštvaný kluk. Když uplynula 70. léta a od vydání Kuchařky měl její autor jistý časový odstup, pochopil a sám nahlas přiznal jednu jednoduchou věc, kterou už možná každý z nás hluboko v sobě tuší. Že na násilí nelze odpovídat násilím. Sám se pak oběh knihy snažil zastavit, ale co si budeme povídat, dostanete se k ní i dnes po tolika letech překvapivě snadno. Už jen samotné zjištění, že jste jejím držitelem, by z vás mělo technicky vzato činit teroristu. A to je v současné době celkem "výbušná" myšlenka.
S tím se přesouváme do Art Salonu S v pražském Tančícím domě, který v současnosti hostí výstavu českého umělce Marka Schovánka. Marek peče sušenky. Mají tvar glocků, samopalů, hořících lidiček, injekčních stříkaček, psích hoven, lebek, vojáčků, bomb a raket. Tohle sladké násilné (a vypečené) umění si můžete nejen užít jako diváci, ale zároveň ho zkonzumovat v improvizované kavárně. A nemusíte pochybovat o tom, že vám bude každé sousto chutnat - ovšem, jestli na ně budete mít chuť, to je věc jiná.
Marek se inspiroval právě samotnou Anarchistickou kuchařkou. A i když to obyčejný divák nejdřív nepochopí, svým způsobem došel dál než před lety zmíněný naštvaný mládenec Willam Powell. Kritizuje svět, zhovadilý systém, ideologie, ale nesahá k násilí. Pouze ho zobrazuje - a dělá si z něj neuvěřitelnou srandu. Ještě ten svůj neuvěřitelný vtip navrch posype cukrem, zalije polevou a nabídne jako dezert.
Art Salon hostí výstavu The Anarchist Cookie Shop od 3. prosince. Myslím, že nejen v téhle době je důležité, abyste ji aspoň na chvíli navštívili, dali si kafe a kousek sladkého pečiva. Spiklenecky se s autorem zasmějte a užijte si baštu. Protože ať už se kolem nás děje cokoliv, neměli bychom nikdy podléhat strachu - ale najít si způsob, jak se mu vysmát do tváře. Ať žije anarchie, ať žijí anarchistické sušenky!
Stránky Art Salonu S najdete zde a stránky samotného Marka Schovánka zde. Facebookový event je zde.
A pokud chcete také péct výbušně dobré sladké sušenky, recept najdete TADY. Inspirace na Vánoce samozřejmě nemůže chybět - upečte si svastiku!