Čau lidi
Letošní volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky skončily hned několika velkými překvapeními. Komunisté se poprvé od svého vzniku v roce 1921 nedostali do parlamentu, mimo sněmovnu doputovala také sociální demokracie, která ještě v roce 2013 získala ve volbách přes 20 %. Pětiprocentní hranici se nepodařilo pokořit novému hnutí Přísaha ani koalici Trikolora Svobodní Soukromníci.
Volební účast byla třetí nejvyšší v historii České republiky a tím největším překvapením je zřejmě druhé místo pro Babišovo hnutí ANO, které v těsném finále předskočila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Takový výsledek nečekal ani Andrej Babiš, který před volbami avizoval, že pokud jeho hnutí skončí v opozici, tak skončí v politice.
Netrvalo to však ani den od oznámení výsledku voleb a premiér Andrej Babiš změnil názor. Jako důvod uvedl, že chce sledovat, jak jeho oponenti v čele s Petrem Fialou plní předvolební sliby. „Zkrátka to nevzdám. Mám pro vás špatnou zprávu, zůstanu v té sněmovně. Pokud skončíme v opozici, tak tam budu a budeme sledovat všechny sliby pana Fialy, těch 100 miliard úspor a všechny ty kecy,“ sdělil ve svém pořadu „Čau lidi“. Zároveň označil své oponenty (tradiční strany) za polistopadový politický kartel, který dle jeho slov zapojil „vše proti Babišovi. S jediným cílem, odstranit Babiše z politiky.“
Nesnadné čtyři roky
Důvodů, proč se tak Andrej Babiš rozhodl, však může být mnoho, nelze opomenout například poslaneckou imunitu. Dosavadní premiér si je také dost možná dobře vědom toho, že následující čtyři vládní roky nebudou vůbec snadné – zdražují se energie, meziroční inflace v září zrychlila na 4,9 %, ceny rostou a po pandemii covidu-19 bude potřeba začít šetřit, možná i zvedat některé daně.
Je velice pravděpodobné, že všechny podobné okolnosti mohou mít na část voličů jakýsi jojo efekt. Pokud v těchto volbách volili „změnu“ (jak bylo koalicemi avizováno), ale následující čtyři roky nebudou nejpříznivější, je reálné, že se část voličské základny přehoupne zpět k hnutí ANO Andreje Babiše, jenž „to přece říkal“ a za kterého „bylo líp“. Této zranitelnosti si je Andrej Babiš vědom, což je také důvodem, proč bude vyčkávat v opozici, pokud bude vláda utvořena koalicemi.
Povolební situace
V následujících dnech nás čeká série povolebních vyjednávání, s tím, že je vše značně zkomplikováno zdravotním stavem a hospitalizací prezidenta Miloše Zemana, který jako prezident v povolebním období zastává velice důležitou roli. Již před volbami avizoval, že pověří vyjednáváním o vládě předsedu vítězné strany, čímž ze hry vyšachoval všechny koalice. Nejsilnějším subjektem totiž stále zůstává hnutí ANO se 72 mandáty a vyjednávání o vládě by tak dle prezidentových slov mělo náležet Andreji Babišovi.
Do sněmovny se ale nedostaly menší subjekty a obě koalice (SPOLU, PirSTAN) se vzájemně zavázaly memorandem, že vytvoří vládu pouze a jedině spolu, přičemž žádají prezidenta Zemana, aby pověřil vyjednáváním o vládě jejich lídra Petra Fialu z ODS. To znamená v zásadě to, že hnutí ANO nemá s kým vládu vytvořit, neboť ani s podporou SPD by nedalo dohromady požadovanou většinu poslaneckých křesel. Pověří-li prezident Miloš Zeman i přes tyto skutečnosti vyjednáváním o vládě Andreje Babiše, bude se jednat o zbytečné a nežádoucí protahování bezvýchodné situace.