fb pixel
Vyhledávání

Angela Merkel zachraňuje Evropu aneb Poslední bitva královny Unie

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Je 17. července a dnes slaví své šedesáté šesté narozeniny německá kancléřka Angela Merkel. Ať už ji milujete nebo nenávidíte, nemůžete jí upřít, že je jednou z nejvýraznějších a nejvýznamnějších osob Evropské unie. Možná dokonce tou nejvýznamnější. Ale už dlouho nebude, příští rok odchází do důchodu. Jenže předtím ji ještě čeká jedno předsednictví EU, jedna poslední bitva, která může navždy zvěčnit nebo naopak zbořit její odkaz.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.7.2020, 14:22

Čtyřikrát čtyři

Víte, kdo byl před patnácti lety kancléřem v Německu? Angela Merkel. Víte, kdo byl u nás předsedou vlády? Stanislav Gross. Když se řekne patnáct let kancléřkou, nezní to nějak výrazně, ale tohle?! To vám dá aspoň nějaké měřítko toho, jak absurdně dlouho se ta žena drží na vrcholu politiky. To se nestane náhodou.

Merkel je v Německu extrémně dlouho extrémně populární. Jistě, čelila nějakým propadům v popularitě, třeba při řešení řeckého finančního kolapsu. Největší část voličů asi naštvala tím, jak otevřela brány milionům uprchlíků. Můžeme se bavit o tom, jestli je rozumné pozvat si do země piva a bratwurstu lidi, kteří nepijí alkohol a nejí vepřové, ale nakonec se jí to vyplatilo a její obliba nakonec vždycky vyšplhá zpátky.

Protože Německu se pod velice klidnou rukou Angely Merkel daří. Její proevropská, střídmá politika vzájemné spolupráce a poklidného ekonomického růstu zkrátka funguje. Nemluvě o tom, že kancléřka viditelně pevně věří tomu, že Německo by mělo dávat na evropský stůl trochu víc než všichni ostatní. To jednak pramení z jejího ekonomického pohledu na věc, který říká, že zdravá EU se rovná zdravému Německu..., ale je v tom bezpochyby taky špetka viny za to, jak se tenkrát její země na pár let proměnila v dystopickou noční můru plnou do té doby naprosto nepředstavitelných hrůz.

S precizností a chladnou hlavou vědkyně provedla Německo koronavirovou krizí. A teď, na sklonku její kariéry, jí znovu po třinácti letech padne do rukou předsednictví Evropské unie. Poslední úkol lídryně EU bude dát dohromady Evropu zasaženou novodobým morem.

A ne všichni jsou přesvědčeni, že na to kancléřka má.

Svět, který už neexistuje

Ozývají se hlasy, které říkají, že Angela Merkel je vůdce ze světa, který už dávno neexistuje. Ze světa silné Evropy, která má silnou spolupráci s racionálními Spojenými státy a NATO, ze světa, kde je Evropská unie stabilní, obsahuje Británii a nemusí se přetahovat s Polskem nad soudnictvím.

Merkel nicméně v tenhle svět pořád věří. A bylo to velice zřejmé z jejího proslovu v Evropském parlamentu minulý týden. Byla to její první cesta do zahraničí od začátku pandemie a vedla přímo do Bruselu. Jak velice pozorně upozornila Kateřina Šafaříková z Respektu, nejčastější slovo v proslovu bylo “společně”. Byl to na velice rezervovanou fyzičku nezvykle emotivní projev ve sylu: “Pojďme všichni táhnout za jeden provaz, to zmákneme, wir schaffen das!”

A emoce nebyly jediným znakem, že poslední rok kancléřčiny kariéry se povede trochu jinak než doposud. Německo porušilo svůj tradičně odmítavý názor ke společným půjčkám a sdílenému dluhu. Naopak Merkel společně se svým spojencem francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem navrhli pěti set miliardový balík, který by se měl přerozdělit mezi státy Evropské unie.

Otázka je… jak přerozdělit půl bilionu euro.

Pojďme všichni za Němci

Dnes, na Angeliny narozeniny, startuje v Bruselu summit, kde se bude řešit, jak balík přerozdělit. Lídři všech členských zemí se budou tahat o co možná největší částku pro svou zemi, jak nám řekl v rozhovoru Miroslav Kalousek “To je v pořádku, to je jejich práce", ale na kancléřce bude, aby peníze rozdělila jednak spravedlivě a jednak tak, aby se co nejrychleji zotavila celá evropská ekonomika. A s plánem musí souhlasit všichni.

Summit pokračuje až do zítra. Nikdo vlastně nečeká, že by se něco vyjednalo takhle brzo, ale politologové po celé Evropě volají, že jestli někdo dokáže uzavřít dohodu před koncem měsíce, je to právě Merkel.

A až se kancléřka porve s tímhle, čeká jí jeden z nejdůležitějších půlroků v jejím životě… a jeden z nejdůležitějších půlroků v jedenadvacátém století. Německo musí připravit sedmiletý plán, dotlačit státy k tomu, aby přijaly ekologický plán green deal, jehož je Merkel velkým zastáncem. Řada států má s Německem problém, ale většina členských států je ochotná srazit paty a Merkel následovat, protože si uvědomují, že ta žena je naše nejlepší šance.

Všichni si uvědomují, že tohle je poslední velká bitva Angely Merkel. Poslední zkouška, kterou když zvládne, bude jako kancléřka navždy zapsaná do německých i evropských dějin, podobně jako Helmut Kohl. Světové magazíny debatují o “odkazu Angely Merkel”. A jediný, koho tohle evidentně nezajímá, je samotná kancléřka. Té jde zjevně pouze o Německo a Evropu. Nejspíš proto je z ní evropský vůdce.

Tak alles beste, Angela!

Podobné články

Doporučujeme

Další články