fb pixel
Vyhledávání

Ani pískot Křečka mu nezabránil: Před 20 lety podepsal Havel vstup Česka do NATO

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Přesně před 20 lety se děly v České republice velké věci dalekosáhlého historického významu. Tehdejší prezident Václav Havel podepsal přístupové listiny o vstupu naší země do NATO, čímž byl završen proces zapojení do struktur Severoatlantické aliance, jejímž právoplatným členem jsme se stali o dva týdny později.

Václav Roman
Václav Roman 26.2.2019, 09:43

Konečně na správné adrese

Podle prezidenta Václava Havla je členství v NATO nadějí i závazkem. Po podpisu doslova uvedl: "Dává nám naději, že naše země už nikdy nepodlehne ani nebude obětována jakémukoli agresorovi, a zároveň vyjadřuje jasné odhodlání spoluodpovídat za svobodu národů, lidská práva, demokratické hodnoty a mír na našem kontinentě.“

Není bez zajímavosti, že Severoatlantická aliance neboli North Atlantic Treaty Organization (NATO) byla založena 4. dubna 1949, a brzy si tak připomeneme 70. výročí jejího vzniku. Severoatlantická smlouva byla podepsána v době, kdy sílily obavy ze Sovětského svazu, za příklad mohou posloužit události z Československa z února 1948, které naši zemi uvrhly na čtyři dekády pod rudou diktaturu, z které jsme se vymanili až v roce 1989.

A právě v té době, v listopadu 1989, odstartovaly diskuze o zapojení Československa do NATO. K prvnímu významnému kroku došlo na jaře 1994, kdy se se Česká republika připojila k aliančnímu programu Partnerství, který je předstupněm členství NATO. Dokumenty k zahájení rozhovoru o plnohodnotném členství pak byly podány v roce 1996.

V té době bylo členy NATO celkem 16 států. Spolu s Českou republikou chtělo rozšířit řady členských států také Polsko a Maďarsko. V červenci 1997 byli zástupci těchto tří zemí někdejšího Východního bloku pozváni na summit NATO v Madridu, po kterém následovalo několikaměsíční rokování, z něhož vzešly ještě v prosinci téhož roku vstupní protokoly, které pak v průběhu roku 1998 členové NATO ratifikovali. Pak byly na tahu politici zemí, které se ucházely o členství.

Zdaleka ne všichni lidé do Aliance chtěli. Podle tehdejších průzkumů veřejného mínění bylo v ČR proti vstupu do NATO asi 30 % občanů. V sousedním Polsku průzkumy ukázaly, že pro vstup je přes tři pětiny Poláků. V Maďarsku se v listopadu 1997 konalo referendum, ve kterém se pro připojení vyjádřilo 85 % hlasujících Maďarů.

Nesouhlasný pískot

Prezident Havel podepsal přístupové protokoly před 20 lety v Trůnním sále Pražského hradu.

"Když jsem byl před deseti lety ve vězení, vskutku jsem netušil, že za dva roky budu vyhlašovat v Praze jménem Varšavského paktu jeho zrušení a za dalších osm let podepisovat jménem České republiky její vstup do NATO,“ uvedl při té příležitosti Havel.

Slavnostní a historicky významný okamžik narušil pískáním aktivista Jan Křeček, který chtěl vyjádřit nesouhlas se vstupem do NATO, když už nemohl říci ne v referendu, které se nekonalo. Na Hrad se dostal na novinářskou akreditaci, než byl vyveden ochrankou, stačil ještě spálit kartičku s logem NATO.

Právoplatným členem NATO se Česká republika stala 12. března 1999, kdy ministr zahraničí Jan Kavan předal americké ministryni Madeleine Albright v americkém Independence ratifikační listinu.

A zde si můžete přečíst, jak Vítězný únor odstartoval rudý teror: Komunistům pomáhaly i sovětské tajné služby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články