Vláda na tahu
Po pondělním jednání v Poslaneckém sněmovně vláda vzdala jednání o svém návrhu novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která by zajišťovala, že defakto všechny pravomoci vlády získané díky vyhlášení nouzového stavu spadnou do rukou ministra zdravotnictví.
Kabinet Andreje Babiše představil tuhle myšlenku už minulý týden, když se mu nepodařilo protlačit Parlamentem prodloužení nouzového stavu až do konce května. Opozice a zvláště pak pravicové strany tlačily na ukončení nouzového stavu v co nejbližším termínu a nakonec se obě strany shodly na kompromisu navrženém KSČM, tedy na současném datu ukončení nouzového stavu - 17. květnu.
Ten samý večer navštívil Andrej Babiš v Lánech prezidenta republiky a druhý den ráno představil novinářům svůj plán na novelizaci zákona. Ale hned ten den se začaly ozývat hlasy odporu a ty do včerejšího jednání nabraly na síle, takže vláda jednání přerušila a ve čtvrtek se má pokračovat s novým plánem.
Co takhle?
Nový plán je následující - žádná novelizace zákona o ochraně veřejného zdraví, kdepak. Bude se novelizovat ústavní zákon o bezpečnosti České republiky. V takovém případě by pak pravomoce vyhlásit “nouzový stav” přešly ne na ministra zdravotnictví, ale na ministra vnitra. Premiér Babiš dost možná operuje s myšlenkou, že bude-li mít rozhodovací právo Jan Hamáček z ČSSD, trochu to uklidní jak opozici, tak koaliční partnery.
Nebude to pro něj ale lehký boj. ODS už od minulého týdne soptí nad celým konceptem. “Jeden muž nesmí mít tlačítko na vypnutí republiky!” ozvývá se. Bohuslav Svoboda to dokonce označil za první krok k diktatuře. Marek Výborný z KDU-ČSL zase říká, že v původním návrhu neexistovaly kontrolní mechanismy, což ho znepokojuje.
Vláda však tvrdí, že nějaká legislativní úprava je potřeba, protože současné zákony na pandemické stavy podobné těm, které právě zažíváme, příliš nepamatuje. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozorňuje, že i nouzový stav je původně navržen spíš na přírodní katastrofy než na pandemie, a že by se stav pandemie měl zákonem definovat. Sám ministr vnitra Jan Hamáček ale dodává, že je pro to, aby se všechno řádně projednalo ve Sněmovně.
Jinou možnost ostatně vláda ani mít nebude, protože narozdíl od zákona o ochraně veřejného zdraví je zákon o bezpečnosti ČR ústavní a tudíž nejde měnit ve zrychleném čtení.