fb pixel
Vyhledávání

Benzín a nafta v ČR opět mohutně podraží kvůli požadovaným platbám v rublech, říká Kovanda

Zdroj: Profimedia

Podle aktuálních čísel CCS to vypadá, že benzín i nafta v Česku opět podraží. Za vše může požadavek Ruska, které si přeje vyplácet ropu a plyn v rublech, což vede k nestabilitě, a tedy i k panice na trzích. Více v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Lukáš Kovanda 24.3.2022, 10:13

Litr nejprodávanějšího benzínu Natural 95 se u čerpacích stanic v Česku v současnosti prodává v průměru za 44,18 koruny, před týdnem byl o 95 haléřů dražší. O 1,48 koruny na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 46,21 koruny. I přes zlevnění zůstávají paliva výrazně dražší než před ruskou invazí na Ukrajinu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny pohonných hmot sleduje.

V uplynulých třech dnech však pohonné hmoty obnovily své zdražování. Roste totiž opětovně také cena ropy. Severomořská ropa typu Brent se dnes prodávala až za 123,74 dolaru za barel, vyplývá z dat Bloombergu. To je její nejvyšší cena od 9. března. Citelně navíc opět zdražují paliva velkoobchodně prodávaná na surovinové burze v Rotterdamu. Včera tam například cena nafty dosáhla úrovně přesahující 1280 dolarů za tunu, která je druhá nejvyšší od roku 2008.

V příštích dnech tak lze očekávat zdražování pohonných hmot i v ČR. Může být i poměrně výrazné. Opět se můžeme dočkat zdražování v řádu větších desítek haléřů denně. Pravděpodobné je, že se ceny během příštích sedmi dní dostanou ke 46 korunám za litr v případě benzínu a ke 48 korunám v případě nafty.

Důvodem růstu cen ropy a velkoobchodně prodávaných paliv je návrat enormní nervozity až paniky na trhy.

Včerejší ruské rozhodnutí prodávat ropu a plyn Evropě v rublech zvyšuje pravděpodobnost přerušení či výrazného omezení dodávek ruských surovin na starý kontinent. Například poradce italského premiéra Maria Draghiho se včera vyjádřil v tom smyslu, že Itálie v rublech ruský plyn nejspíše nakupovat nebude.

Největší americká banka, JP Morgan, současně tlačí Bílý dům do jakési obdoby Marshallova plánu. Finanční instituce v USA by zafinancovaly mohutné navýšení těžby břidličného plynu v USA, který by se ve zkapalněné podobě vozil do Evropy. Ta by tak mohla snížit svou energetickou závislost na Rusku. Dnes zřejmě i toto řešení budou diskutovat představitelé Západu na summitu v Bruselu.

Pro trh s ropou však každé přelomové řešení znamená alespoň přechodně zvýšenou nejistotu, která právě žene cenu ropy vzhůru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články