Jděte volit
S blížícími se volbami vrcholí předvolební politická kampaň, která dokáže na poslední chvíli mnoha lidem zamotat hlavy. Transparenty s tvářemi politiků na nás vykukují snad zpoza každého rohu, televize je zaplavena bizarními politickými debatami na různorodá témata, které připomínají legendární Kotel s Michaelou Jílkovou.
Snad jediná věc, na níž se političtí aktéři a rivalové shodnou, je fakt, že je jednoduše potřeba jít volit. Známá mýlka „jeden hlas nic nezmění“ byla již několikrát vyvrácena, doufejme že dostatečně. Oni sami si pod tím možná představují jen větší podporu pro své hnutí či pro svou stranu, pro voliče je to však jeden z mála momentů, kdy se může opravdu podílet na budoucnosti své země.
Po každých volbách se totiž najdou tací, kteří jsou s výsledkem nespokojeni a nadávky kolem sebe metají na všechny strany jako blesky. Volit ale nebyli – můžou tedy nadávat jen sobě. Pokud se k volbám dostavíte, můžete v nejhorším případě alespoň nadávat s pocitem, že jste se o změnu pokusili. Je však nutné si přiznat, že letošní volby budou v lecčem specifické a výběr není vůbec snadný.
Prezidentovo ultimátum
Pro premiéra Babiše a jeho hnutí ANO je to dost možná poslední hodinka ve vládě – ve volebních průzkumech totiž oslabuje. Sice si drží potenciální první místo, nicméně dost možná nebude mít s kým složit vládu. Další v řadě jsou koalice, kterých je v letošních volbách hned několik. Koalice SPOLU, jež je tvořena stranami ODS, KDU-ČSL a TOP 09, dále koalice Pirátů a Starostů, a v neposlední řadě koalice TSS, tedy Trikolóra, Svobodní a Soukromníci.
Problémem je mimo jiné fakt, že prezident Miloš Zeman již předem deklaroval, že složením vlády pověří lídra nejsilnější strany, nikoli koalice. Ačkoli volební zákon byl upraven tak, aby koalicím vstup do sněmovny o něco ztížil, a ačkoli volební zákon politickou soutěž v rámci koalic povoluje, prezident Zeman si jej vyložil k obrazu svému. Hnán svými politickými preferencemi a sympatiemi hodí dost možná do politického zápolení koalic vidle.
Pro koalice to totiž v posledních volebních průzkumech nevypadalo vůbec beznadějně, právě naopak. Velice pravděpodobně by dohromady poskládaly 102 křesel. Koalice SPOLU dokonce v těch nejčerstvějších průzkumech předskočila koalici Pirátů a Starostů. Poměrně palčivou otázkou je v tomto ohledu ale také funkce koalic po volbách. Těžko si lze představit vládu složenou z pěti různých stran, obě nejsilnější koalice navíc předem uvedly, že po volbách bude mít každá členská strana svůj poslanecký klub – navzdory společným politickým programům tedy dost možná půjde každý sám za sebe.
Už nebudou?
Specifické jsou letošní volby i v tom, že se do sněmovny možná konečně dostane méně subjektů, což by bylo velice pravděpodobně ku prospěchu všem. Rozdrobené a hustě fragmentované politické spektrum je totiž jakýmsi začarovaným kruhem.
Jak je vidět v průzkumech z posledních týdnů, Poslaneckou sněmovnu má „jistou“ pouze hnutí ANO, koalice Spolu, koalice Pirstan a SPD. Ostatní subjekty balancují na hranici pěti procent a níže, včetně ČSSD, Přísahy, TSS a komunistů, kteří možná letos „už nebudou“, jak říká jeden z volebních spotů.
Na základě volebních průzkumů se však lze pouze domnívat a uvažovat nad pravděpodobnostmi, vše je ale částečně věštění z křišťálové koule. Stačí jedna kauza, jeden nepovedený výrok, jedno masivní faux pas a vše může být úplně jinak. A pozor, volební průzkumy se také mohou mýlit. Jít k volbám je občanská povinnost, stejně jako je morální povinností pomoct někomu, kdo je v nouzi. Aktivní účastí u voleb ale můžete pomoct primárně sami sobě, a to za zkoušku stojí.