Od podzimu do jara venku většinou „klepeme kosu“. Anebo taky ne, pokud se správně oblékneme. Jenže do čeho a jak? Za naší schopností udržet se v teple se skrývá složitá spleť fyzikálních zákonů, ale vlastně je to úplně jednoduché. Jde jen o to, jak co nejefektivněji zabránit úniku tělesného tepla. Jenže na trhu jsou desítky značek termoprádla. Jak poznat, které opravdu funguje a udrží vás v teple?
Šli jsme na to exaktně – při venkovní teplotě 10 ºC jsme použili termokameru Fluke Flexcam Ti–55. Tohle zařízení vytváří snímky tepelného toku v infračerveném spektru, na kterých jsou barevně odlišeny teplotní anomálie vyzářené povrchem objektu. Na termogramech (snímku v infračerveném spektru) je s přesností až 0.05 ºC vidět, kolik tepla lidské tělo vyzařuje. Bílá až červená barva znamená vysoké tepelné ztráty, tmavě modrá až fialová barva nízké tepelné ztráty. Viz stupnice vpravo na snímcích, kde jsou vidět přesné teploty povrchu.
Pokud na sebe tedy postupně natáhneme různé vrstvy termoprádla Devold, tepelné vyzařování (barva) se bude měnit. Čím méně tepelného vyzařování (tedy čím více tmavě modré), tím lepší izolace a tím lepší tepelná pohoda. Jak to dopadlo?
1. Do půl těla
Pokud se nehýbete, v rámci tzv. bazálního metabolismu vaše tělo vyzařuje asi stejné množství energie jako 100 W žárovka. Holá kůže trupu bez jakékoli izolace tedy na termosnímku září červeně. Je mi zima!
2. V tričku Devold Sport
Natáhl jsem pleteninu ze 100% vlny merino s žebrováním, které zachycuje velké množství vzduchu. Řada Sport se dá použít jako základní vrstva. Gramáž je 190 g/m².
Termosnímek hezky ukazuje, že tričko nemá rolák – z krku mi uniká teplo mnohem víc než ze zbytku trupu.
3. V roláku Devold Expedition
Navlékl jsem dvouvrstvou pleteninu, kterou výrobce doporučuje do velkých mrazů pro spíše nepotivé aktivity. Gramáž roláku Expedition je 235 g/m².
Z břicha (tělesné jádro) mi podle termosnímku uniká méně tepla než z ramen, ale i tam jsem před zimou velmi dobře chráněn. Dobře je vidět, že rolák kryje krk. Na předchozím snímku byl červený a vyzařoval tedy teplo.
4. V tričku a roláku na sobě
I zde termosnímek ukazuje zvýšenou tepelnou ochranu mých vnitřních orgánů.
5. V bundě Devold Thermo Jacket
Přímo na holé tělo jsem natáhl „drtič mrazu“. Výrobce termobundu doporučuje jako vnější vrstvu pro chladné a suché dny nebo jako druhou vrstvu do velké zimy (v kombinaci s nepromokavou vrstvou i do deště). Gramáž je 470 g/m².
Termosnímek zobrazuje velmi slušnou tepelnou ochranu mého celého těla (všimněte si, že odhalí i slabý průnik tepla skrz zipy).
6. Všechny tři vrstvy na sobě
Skoro celé mé tělo je tmavě modré, a na povrchu oblečení tedy „studené“. Znamená to, že ve třech vrstvách termoprádla Devold na sobě mi tělesné teplo skoro neuniká.
(Připraveno ve spolupráci s časopisem o aktivitách v přírodě Outdoor, jehož prosincové číslo vyjde za pár dnů).
A TADY se inspirujte, kam vyrazit na lyže, i pokud v Česku letos zase nebude sníh.