Netflix a čísla
Netflix jen velice nerad ukazuje svá čísla. Respektive, dělí se s médii o své statistiky pouze ve chvíli, kdy má pocit, že se má čím chlubit. Koncem ledna tedy oznámil, že počet registrovaných účtů překročil na celosvětové úrovni hranici dvou set milionů. A zpráva měla ještě jednu zajímavou informaci. Historické drama Bridgerton, nebo v češtině Bridgertonovi, se stalo nejsledovanějším originálním seriálem z produkce Netflixu. Během osmadvaceti dnů od zveřejnění první série si seriál pustilo dvaaosmdesát milionů domácností.
To, že je Netflix běžně skoupý na čísla, je tady poměrně důležité, protože máme jen velice málo doplňujících informací. Tiskovka se zmiňuje, že se seriál stal nejsledovanějším v osmdesáti třech zemích světa ze sta devadesáti, kde společnost streamuje. A v první desítce nejsledovanějších se umístil všude… kromě Japonska. Z nějakého důvodu.
Nemáme ale tušení, co přesně tahle čísla znamenají, ani jak pracují netflixácké algoritmy. A existuje důvodné podezření, že ani Netflix sám přesně neví, jak fungují jeho algoritmy. To, že si seriál „pustilo“ tolik domácností totiž ještě nemusí znamenat, že seriál dokoukali. Třeba viděli jenom první epizodu, protože byli zvědaví. A bylo na co být zvědavý.
Černá královna
Bridgerton byl například v Česku tak diskutovaný hlavně kvůli takzvaně barvoslepému castu. Což znamená, že do nejrůznějších rolí byli obsazeni lidé s nejrůznějšími odstíny barvy kůže, přestože to třeba nedává historicky žádný smysl. Jak si asi dovedete představit, spousta Čechů byla extrémně dotčena, že někdo przní britskou historii.
Nutno ale říct, že casting slouží seriálu podobně jako třeba jeho kostýmy. Je to přehnaně barevné, historicky nepřesné, ale krásně to koresponduje s šestákovým historickým dramatem, které se odehrává na obrazovce. Znáte to, rozčarované nadýmání se dekoltu v korzetech, ležérně rozvalení gentlemani v klubu. Celé je to o sexu, vztazích, dramatech a skandálech, které nám v jedenadvacátém století mohou přijít úsměvné. To, že lady X upadne vidlička při večeři s lordem Y, je úplně stejný „skandál“ jako když královnu hraje černá dáma.
Kdy jste naposledy viděli, aby casting nějakého seriálu tak krásně souznil s obsahem?