Balls of steel
“Boris Johnson má koule z ocele!” křičelo se letos v březnu na sociálních sítích poté, co se britský premiér rozhodl pro strategii stádní imunity. “Jestli mu to vyjde, vyleze Velká Británie z koronakrize jako leader Evropy a Unie je bude ještě škemrat!” šeptali vzrušeně lidé, kteří po večerech masturbují při myšlence na Czexit. No, jak všichni víme, strategie nevyšla.
Nakonec Britové vyhlašovali karanténu dlouho poté, co už byli lidé v ostatních zemích zavřené doma a Boris i se svými ocelovými koulemi dostal koronavirus osobně. Dokonce musel být na den až dva připojen na přístroje, než se mu podařilo překonat to nejhorší. Británie padla do karantény pozdě, musela ji mít dělší a vynořila se jako jedna z posledních. A teď počítají následky svých rozhodnutí.
Bez peněz mezi mrtvými
Velká Británie koupila dvě příšerné zprávy velice rychle za sebou. Zaprvé, přestože v Británii nebyl virus nejsmrtelnější, pořád měli Britové největší počet mrtvých, především pak v Anglii. A zadruhé, britská ekonomika dostala strašlivý úder.
Oproti předchozímu se ekonomika propadla o dvacet procent! To je nejvíc od roku 1955, kdy začala vůbec britská vláda podobná data sledovat. Jenom pro srovnání, Spojené státy, Německo, ale i Česká republika se řádově propadly o deset procent, přiřemže naši ekonomové tvrdí, že to mohlo být rozhodně horší. Angličani na druhou stranu vrtí hlavami s tím, že tohle překonalo jejich nejpesimističtější předpoklady. “Říkal jsem, že přijdou těžké časy a teď jsou tady,” prohlásil na tiskovce Rishi Sunak, britský ekvivalent ministra financí. Koronavirus v podstatě vymazal sedmnáct let britského ekonomického růstu.
Existuje hned několik důvodů, proč to ostrov takhle ošklivě koupil. Jednak je jejich ekonomika silně orientovaná na kupující spotřebitele, neustále fungující šum obchodu. Stejně tak je velká část Anglie, hlavně urbanistických center, postavená na službách. A všechny tyhle věci covid zamkl na tři západy a zahodil klíč do Temže. A co je nejhorší, na velmi, velmi dlouhou dobu.
A tady přichází ta část, kterou bychom si jako stát měli uvědomovat. Británie byla tak dlouho finančně odstavena právě proto, že Boris Johnson čekal tak dlouho s vyhlášením karantény. Čím déle se čeká, tím delší karanténa musí být a tím déle ekonomika trpí. Evidentně tedy není řešením držet, co možná nejdéle. Ale pokud by měla přijít druhá vlna pandemie, bude důležité vyhlásit alespoň částečnou karanténu včas.
Nejspíš nás to pak všechny zabolí, ale neprostřelíme tím ekonomice obě kolena jako to udělali Britové. Asi jenom měsíc potom, co řekli Bruselu: “Berle? Vůbec, nepotřebujem vaše berle, táhněte.”