Být mluvčím prezidenta není zrovna lehký úděl. Musíte tlumočit a vysvětlovat myšlenky hlavy státu, být s ní v souznění natolik, abyste byli schopni pohotově reagovat na všetečné dotazy novinářů a veřejnosti a hlavně jste poměrně dost na očích a stáváte se tak pro lidi vděčným terčem kritiky. Své by o tom mohl vyprávět mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Jeho vystupování je na paškále dnes a denně a prakticky cokoliv řekne a napíše, je okamžitě někým kritizováno. Když se ale podíváme na to, jaká je situace s prezidentskými mluvčími v USA, ještě můžeme být za Ovčáčka vděční.
V den své inaugurace americký prezident Donald Trump jmenoval jako svého mluvčího Seana Spicera. Ten byl vnímán velmi kontroverzně, značná část jeho vyjádření byla zavádějící, některé vyloženě nepravdivé. Spicerovo chování směrem k novinářům připomínalo spíše chování řeznického psa a nejen on, ale i sám Trump byl pod palbou ostré kritiky, že na klíčové pozici v Bílém domě pracuje takto rozporuplná osobnost. V posledních týdnech se již místo Spicera na veřejnosti objevovala jeho zástupkyně Sarah Huckabee Sandersová a sám Spicer v červenci problém vyřešil tím, že na funkci rezignoval.
Na tiskových konferencích místo Spicera nadále vystupuje Sandersová, ale tím pro Trumpa problémy s mluvčími nekončí. Na post šéfa komunikace Bílého domu jmenoval Trump svého dlouholetého příznivce ještě z dob na Wall Street, finančníka Anthonyho Scaramucciho. S ním začala v Bílém domě sice krátká, ale o to intezivnější jízda, během níž mohli nejen Američané vzpomínat na Seana Spicera v tom nejlepším jako na slušného profesionála vytříbených mravů. Scaramucci jako by se utrhl ze řetězů a začal vypouštět jeden zcela nepřijatelný výrok za druhým.
Scaramucci mimo jiné zcela veřejně házel špínu na své kolegy, například na bývalého personálního šéfa Bílého domu Reinceho Priebuse a hlavního Trumpova stratéga Steva Bannona. U Priebuse dokonce Scaramucci apeloval na FBI, ať zahají vyšetřování pro údajný informační únik. Nejen Trump, ale i Sandersová oficiálně označili Scaramucciho jednání za skandální a naprosto nevhodné pro muže v jeho funkci. Trumpovi tak nezbylo, než dlouholetého přítele po pouhých 10 dnech z funkce odvolat a ukončit s ním veškerou další spolupráci. Možná teď Donald Trump při hledání nového mluvčího se závistí hledí směrem k Česku. Jiří Ovčáček je sice všelijaký, ale alespoň funkční a dokáže si funkci udržet po celé období. Třeba by ho mohl Trumpovi Miloš Zeman na pár týdnů půjčit a tak si u amerického prezidenta šplhnout.
Zde se můžete přesvědčit o tom, že Trumpa trápí nejen mluvčí, ale i jeho vlastní rodina.