1) Kalašnikov by nevznikl, nebýt zranění svého tvůrce
Konstruktér pušky AK-47 Michail Kalašnikov byl za druhé světové války velitelem posádky tanku v hodnosti poručíka. V roce 1942 utrpěl během bojů u Brjansku zranění, a bylo jasné, že do tanku už se jen tak nepodívá. Během zotavování v nemocnici zaslechl mnoho vojáků pěchoty stěžovat si na staré sovětské pušky pro jejich nespolehlivost. Rozhodl se tedy, že namísto velení tanku poslouží své vlasti tím, že zkonstruuje novou pušku, která bude moderní a spolehlivá. Projektovat zbraň začal v posledním roce války. V roce 1946 proběhly první testy prototypu kalašnikova a dva roky na to byl zařazen do výzbroje sovětské armády.
2) Kombinace více zbraní, která překonává své předobrazy
Michail Kalašnikov byl sice zdatný konstruktér, kterému nechybělo odhodlání, přesto ale neměl s vymýšlením nových zbraní žádné předchozí zkušenosti, dokonce v mládí toužil po tom stát se básníkem. Nebylo tak nic jednoduššího, než se podívat na tehdejší zbrojní plejádu, vypočíst si u všech zbraní jejich klady a zápory a tím nejlepším se inspirovat a pospojovat to dohromady. AK-47 je tak kombinací funkčních prvků převážně německé útočné pušky StG 44 a amerických pušek M1 Garand a Remington model 8. Kalašnikovovi se nicméně skutečně podařilo odladit veškeré neduhy zbraní, které ho inspirovaly, a své pušce dodat četná zlepšení, takže AK-47 bylo bezpochyby nejlepší zbraní své doby a v mnoha ohledech jí zůstává dodnes.
3) Puška přinesla svému tvůrci nehynoucí slávu
Konstruktér Michail Kalašnikov se díky své zbrani stal nesmrtelným. Během jeho života mu AK-47 vyneslo četná vyznamenání včetně těch nejvyšších. Za konstrukci pušky obdržel ceny Stalina i Lenina, Řád rudé hvězdy, Řád rudého praporu práce, Řád vlastenecké války 1. třídy, 3x Leninův řád, titul Hrdiny socialistické práce i Hrdiny Ruské federace. Kromě toho byl Kalašnikov povýšen do hodnosti generálmajora. Michail Kalašnikov se až do své smrti v požehnaných 93 letech v roce 2013 těšil nebývalému respektu a úctě ruské veřejnosti. I dnes je považován za jednoho z nejgeniálnějších ruských konstruktérů všech dob.
4) Nejpoužívanější zbraň na světě
Ač byl kalašnikov původně určen jen pro sovětskou armádu a sám Michail Kalašnikov opakovaně říkal, že zbraň sestrojil proto, aby v budoucnu pomáhala bránit hranice jeho vlasti, velmi záhy se rozšířil a stal se součástí výzbroje armád po celém světě. Důvodů bylo hned několik. Za prvé je AK-47 nesmírně levnou zbraní na výrobu a za druhé je prakticky nezničitelný a funguje i ve zhoršených podmínkách a ani zanesení hlavně vodou či nečistotami ho na rozdíl od mnohem modernějších zbraní nezastaví. V současnosti AK-47 či jeho modernizované verze používají vojáci 106 zemí světa. Používáno je přes 75 milionů těchto pušek a to hovoříme jen o těch legálně držených, se započítáním kalašnikovů pořízených na černém trhu jich odhadem může být až 110 milionů.
5) Nejsmrtonosnější zbraň všech dob
Nepočítáme-li meče, luky, kuše a jiné zbraně používané už ve středověku, je AK-47 nejsmrtonosnější sériově vyráběnou zbraní všech dob. Odhaduje se, že kalašnikov sprovodí ze světa přes čtvrt milionu lidí ročně, což je víc, než zabila veškerá dělostřelecká ostřelování, letecká bombardování a pěchotní granátometná palba dohromady. Přesto ale Michail Kalašnikov vždy říkal, že ho svědomí netíží a usíná s čistou hlavou a vědomím, že on sestrojil zbraň pro obranu a to, že je používána k zabíjení lidí není vinou jeho, ale vinou politiků, kteří se ve své touze po moci uchylují k násilí. Ve své podstatě měl pravdu.
6) Kalašnikov jako státní symbol
Francouzský list Liberation vyhodnotil AK-47 jako nejzásadnější vynález 20. století. O tom, jak zásadní dopad na moderní historii tato sovětská útočná puška měla a má svědčí i to, že kalašnikov se stal součástí oficiální součástí státních symbolů několika zemí. Najdeme ho na vlajce Mozambiku, ve státním znaku Zimbabwe, Východního Timoru a bývalém státním znaku Burkiny Faso. V Egyptě má AK-47 dokonce svou téměř dvacetimetrovou sochu. Zároveň je i součástí vlajky libanonské islamistické organizace Hizballáh. Mezi radikálními islamisty je AK-47 vůbec nesmírně oblíbený. Usáma bin Ládin se bez svého kalašnikova nehnul na krok a Saddám Husajn měl dokonce jeden funkční exemplář vyrobený z ryzího zlata.
7) Zbraně (a vodka) jako rodinný úděl
Michail Kalašnikov vždy popíral, že by zbraň sestrojil kvůli penězům. Ač díky svému vynálezu měl až do smrti četná privilegia, od samotného Stalina obdržel velmi štědrý finanční dar a po celý život mu byla vyplácena bohatá renta, žil skromně a nedával bohatství nikterak na odiv. Po pádu železné opony si začal vydělávat poněkud kuriózním způsobem, když založil vlastní značku vodky nesoucí jeho jméno. Ta se v limitované sérii distribuuje i v láhvích ve tvaru legendární pušky. O tom, že v rodině Kalašnikovových je konstruktérská genialita v genech, svědčí i to, že Kalašnikovův syn Viktor sestrojil lehký samopal PP-19 Bizon a působí dodnes ve zbrojním průmyslu.
Zde se pak můžete pokochat tím, jak se ručně vyrábí lovecká puška Beretta.