Přítele Schumacherové zaujalo světlo, které postřehl v jednom z regálů. Jak zjistil, vyzařovala je kamera. Jejím zorným polem také procházela nahá Schumacherová, když šla v noci na toaletu. Pro muže, který působí v oblasti IT, nebyl problém poznat, že je kamera spuštěná.
Ba co hůř, jednalo se o zařízení ovladatelné na dálku a schopné snímat i zvuk. Zařízení tedy pravděpodobně zachytilo i soukromé rozhovory, které turistka s mužem v obývacím pokoji v předešlých dnech vedla. Tak událost líčí spis z prosince 2015, kterým obžaloba klade portálu Airbnb i pronajímatelům za vinu hrubé narušení soukromí. Airbnb za věc jako zprostředkovatel nese odpovědnost.
Kocovina z podnájmu
Právník Michael Jackson, který žalobu podával, se během jednání pokusí dokázat, že pronajímatelé kameru během pobytu turistky aktivně používali. Podle Jacksona navíc předmětný portál umožňoval dotyčným pronajímatelům daný byt nadále nabízet i poté, kdy ho nájemkyně o kameře informovala. Mluvčí portálu to ale popírá.
Schumacherová se ke svému zážitku do médií nevyjadřuje, přes svého právníka ale vzkázala, že je šokovaná, cítí se poníženě a má strach, že se její nahé fotky objeví na internetu nebo je někdo rozšíří tiskem.
Ať se v bytě odehrálo cokoli, případ ukazuje na jeden z nedostatků zprostředkovaného ubytování v soukromých bytech, které nepodléhají tak přísným předpisům jako hotelové pokoje.
Jde buď o úchylárnu, nebo o peníze
Soud ovšem ještě může dospět k zajímavým závěrům. Pokud se prokáže verze obžaloby, bude jedině dobře, když případný úchyl spolu s portálem, který k jeho akci bezděčně napomohl, dožene k zodpovědnosti. Celá věc ale může být i jinak.
Celosvětově působící portál, který dává dohromady lidi hledající krátkodobé ubytování s těmi, kdo na požadovaném místě a čase mohou pronajmout byt nebo pokoj, leží v žaludku hoteliérům. Není se co divit – tato služba pomohla výrazně zlevnit ubytování ve světových metropolích a hotelům se už nechce zlevňovat. Už dlouho se proto pokoušejí prosadit, aby byty registrované u Airbnb a podobných služeb podléhaly stejným daňovým a podobným technickým předpisům jako hotelové pokoje. Stav, kdy soukromníci z pronájmu bytu neodvádějí poplatky obci a mají také snazší cestu k daňovému úniku, hotely skutečně znevýhodňuje. Vzhledem k tomu, že narovnat podmínky se jim ale zatím moc nedaří, je docela možné, že se pokoušejí Airbnb cíleně zdiskreditovat. Snad soud v případě s kamerou jedno potvrdí a druhé přesvědčivě vyvrátí.
Anketa
Kde bydlíte ve světě?
A TADY se můžete podívat na 9 nejbizarnějších amerických reality show.