fb pixel
Vyhledávání

10 fotek Panenské duhy a dalších nejkrásnějších opálů, jaké kdy byly vykopány ze země

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Září všemi barvami, které je lidské oko schopno rozeznat. A přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči, pokud budete mít někdy od konce září až do příštího léta náhodou cestu do Austrálie.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 29.8.2015, 18:00

Jihoaustralské muzeum v Adelaide se chystá coby svůj hlavní exponát vystavovat obří opál jménem Virgin Rainbow (Panenská duha), jehož hodnota přesahuje milion dolarů.

Proč tak málo, když se jedná o drahokam? Inu možná proto, že tenhle opál je jako všechny ostatní v podstatě jen oxid křemičitý, tedy obyčejný křemen.

Aha. Tak tedy - proč tak hodně? Inu proto, že narozdíl od obyčejného křemene obsahuje pouze tento ultratenké vrstvičky gelovité křemičité hmoty, které odrážejí jen určité vlnové délky světla, zatímco jiné pohlcují. A ve výsledku to pak vypadá, že opál září všemi barvami duhy.

Jinak jako všechny opály je i tento ve skutečnosti přeměněným pozůstakem dávných dinosaurů a jiné druhoihorní zvířeny. Byl nalezen v jižní Austrálii v místech, kde se před stovkami milionů let rozkládalo mělké moře obývané obřími vodními plazi. Dnes je to jedno z nejsušších míst na naší planetě, odkud pochází cca 90% všech opálů světa.

Jak vznikají opály vám přiblíží následující video.

"Je to téměř ironie, že z jedné z nejneúrodnějších oblastí světa pocházejí ty nekrásnější přírodní drahokamy," říká Brian Oldman, ředitel Jihoaustralského muzea v Adelaide. "Naše současná výstava, respektive její exponáty, se vlastně připravovala stovky milionů let."

Ačkoli většina opálů, které muzeum vystavuje, byla zbroušena do perfektně hladkých tvarů, uvidíte zde i "původní" nálezy (viz další fotka), které jsou ještě pevně spojeny se svým obalem - horninou nebo fosiliemi plesiosaurů a jiných prapravěkých mořských živočichů.

Vedle samotných opálů přibližuje výstava rovněž historii, život a práci v místních opálových dolech, zejména pak v legendárním podzemním "opálovém" městě Coober Pedy.

To bylo vykutáno celé podzemí nejen proto, aby to dělníci měli "blíž do práce", ale také aby nemuseli na povrchu trpět vysokými teplotami a prachovými bouřemi.

"Chceme ukázat krásu a historii opálů z více úhlů. Krása opálů je totiž spojena i s velmi tvrdou prací, daleko úmornější, než jakou třeba museli kvůli pár nugetům podstupovat zlatokopové. Naším plánem je zrekonstruovat i část podzemního opálového dolu přímo tady v muzeu, a to pomocí kamenů a hornin přímo z Coober Pedy."

A zde se již můžete podívat na další opály, které budou v Adelaide k vidění od 25. září až do příštího léta.

A do podzemního hornického města Coober Pedy se s námi můžete vydat ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články