fb pixel
Vyhledávání

18 fotek obřích vědeckých zařízení, která jako by vypadla přímo ze sci-fi

Vědci po celém světě stavějí důmyslná a často velmi rozměrná zařízení nutná k provádění přesných měření a průlomových experimentů. A jeden Ital je jejich dvorním fotografem.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 26.5.2018, 08:53

Následující fotky už jste možná někde viděli. Všechny byly pořízeny fotoaparátem Enrica Sacchettiho, který po většinu času pracuje v Římě a v Londýně, ale pravidelně vyjíždí fotit do různých koutů světa, hlavně tedy na Havaj. V Portoriku například fotil v přírodní proláklině u města Arecibo obří radioteleskop, z kterého bylo v roce 1974 odesláno první radiové poselství lidstva ven, do vesmíru.

V průměru má přes 300 metrů, je nepohyblivý (neboť pevně zasazený do zmíněné prolákliny) a funguje dodnes - jako jeden z hlavních teleskopů programu SETI (Hledání mimozemské inteligence), ale také ke sledování okem neviditelných změn v zemské atmosféře.

Patrně ho znáte z filmů jako je bondovka Zlaté oko nebo ze sci-fi drama Kontakt z konce 90.let.

"Fotografuji hlavně velkoplošné vědecké projekty z oblasti částicové fyziky, jaderné fúze a astronomie," řekl Enrico Sacchetti fotowebu PetaPixel. "Ale také se specializuji na fotografování ropných plošin na širém moři."

A tady už je 12 dalších výběrových snímků z jeho portoflia:

Víceúčelový detektor Atlas

Součást Velkého hadronového urychlovače (LHC) v CERNu, který při experimentech se srážkami protonů detekuje "nově vzniklé" částice. V zařízení sae nacházejí technologie (pixelové detekrory) vyrobené dnes již zaniklou českou firmou Testa Sezam v Rožnově pod Radhoštěm.

Submilimetrová observatoř Caltech

Více jak desetimetrový teleskop zachycující submilimetrové vlnění poblíž vrcholu Mauna Kea na Havaji.

Detektor Opera

Je to ve skutečnosti zkratka (OPERA = oscilační projekt s přístrojem s foto/sledovací emulzí) a zkoumá tzv. oscilaci neutrin. Zachytává neutrina ze svazku mionových neutrin vyrobených v CERN Neutrinos to Gran Sasso (CNGS) na Super Proton Synchrotronu v CERNu v Ženevě a nasměrovaných do podzemní Laboratori Nazionali del Gran Sasso (LNGS) v Gran Sasso ve střední Itálii, vzdálené odsud 730 kilometrů, přičemž neutrina urazí tuto vzdálenost za 3 milisekundy.

Detektor CMS

Podobně jako ATLAS součást LHC, zkoumá větší úsek částicové fyziky, včetně Higgsova bosonu, extra dimenzí a částic tvořících temnou hmotu. Je patrné, že CMS zkoumá stejné problémy jako ATLAS, rozdíl je ale ve způsobu. Na rozdíl od ATLASu používá CMS pouze jednoho obřího elektromagnetu cylindrického tvaru (solenoidu), který vytváří magnetické pole zhruba 100 tisíckrát větší, než je magnetické pole Země. Toto pole musí být poutáno ocelovými výztuhami, které tvoří značnou část celkové hmotnosti detektoru (12 a půl tisíce tun. Jako jediný byl nejdříve postaven na povrchu, a teprve pak spuštěn do podzemí.

Blízký detektor NoVa

Podobně jako Opera v Evropě detekuje tento experiment neutrina v Americe. Sestává hned ze dvou detektorů. Blízkého detektoru (Near Detector) ve Fermilabu poblíž Chicaga a Dalekého detektoru (Far Detector) v severní Minnesotě - mezi nimi je vzdálenost 810 kilometrů, kterou neutrina překonávají normálně podzemí (zemským masivem).

Teleskop Subaru

8,2metrový japonský optický teleskop poblíž vrcholu Mauna Kea na Havaji. Je to jedno z největších monolitických primárních zrcadel na světě.

Detektor L.V.D.

Large Volume Detector (neboli Velkoobjemový detektor) se zaměřuje zejména na zachytávání neutrin (a jejich "stop") vzniklých při kolapsech hvězd. Najdete ho v Gran Sasso, což je vápencový horský masiv ve středoitalských Abruzzských Apeninách.

DarkSide Detector

Detektor temné hmoty: vůbec první podobný experiment zaměřené na přímou detekci částic tzv. temné hmoty najdete na stejném místě, jako předchozí L.V.D.

Teleskop II v Keckově astronomické observatoři

Nachází se ve výšce 4145 m.n.n. poblíž vrcholu Mauna Kea na Havaji.

JCMT

A opět stejné místo na Havaji: JCMT je zkratka patnáctimetrového submilimetrového teleskopu Jamese Clerka Maxwella - skotského fyzika známého hlavně díky sestavení rovnic popisujících chování elektromagnetického pole.

LHC

Tunel Velké hadronového urychlovače (LHC): tohle propracované obří soustrojí je dnes největší a nejsilnější urychlovač (a "srážeč") částic na světě. LHC je umístěn 175 metrů pod zemí v kruhovém tunelu o průměru 27 kilometrů u Ženevy poblíž švýcarsko-francouzských hranic.

GMT

Obří Magellanův dalekohled (GMT = Giant Magellan Telescope): ta chapadla na fotce jsou ve skutečnosti čističe/leštiče na zrcadlo, které se právě teď nachází v observatoři Arizonské univerzity a bude v pořadí třetí, které se do dalekohledu zabuduje. GMT se totiž ještě pořád staví, a to na známém místě v poušti Atacama na severu Chile. Bude to největší optický dalekohled na světě, tedy až se v roce 2020 kompletně dokončí.

Další Sacchettiho fotky najdete na jeho webu.

A nakonec se ještě podívejte na další tunely, na které je pražská Blanka krátká.

Podobné články

Doporučujeme

Další články