Nikon i Canon přicházejí jen pár měsíců před startem olympiády s fotoaparáty, které redefinují profesionální sektor. Uvidíte je v rukou většiny fotoreportérů na sportovištích brazilské metropole. Japonsko má ale ještě jeden trumf v rukávu. Za čtyři roky totiž bude pořádat olympiádu na domácím kolbišti a chce být dobře připraveno, co se týče audiovizuální stránky. Letošní Rio tak použije jako pokusného králíka - diváci v Japonsku budou moci sledovat olympijské hry v doposud netušené kvalitě. Zatímco zbytek světa - nějakých pět miliard lidí přilepených k televizním obrazovkám - se bude muset spokojit s plným HD rozlišením (1920x1080 obrazových bodů) a prostorovým zvukem v 5.1, Japonci půjdou dál. Mnohem dál. V ultravysoké kvalitě sice uvidí jen 130 z celkových asi sedmi tisíc hodin přímých přenosů, ale i to coby okno do nepříliš vzdálené budoucnosti rozhodně potěší.
1. 4K
Trendy rozlišení současnosti má rozhodně smysl, protože 4K televize pořídíte za rozumný peníz a z té správné vzdálenosti je rozdíl opravdu vidět. Oficiální signál do Evropy by sice měl jít ve Full HD, ale počítá se s tím, že řada kamer na sportovištích bude umět rozlišení 4K a bude ho přepočítávat do Full HD, což znamená větší úroveň detailů pro všechny. Japonci budou také přepočítávat, ale z ještě větší hodnoty, což znamená, že se do jejich 4K televizí dostane opravdu špičková kvalita. Ale zadarmo to nebude, prémiové rozlišení bude podle všeho součástí speciálního placeného balíčku.
2. 8K
Ano, je to tak... Japonci hodlají na některých sportovištích nasadit do akce kamery s rozlišením 8K, tak aby z brazilské olympiády vydojili oněch slíbených 130 hodin v tzv. Ultravision, nejvyšším možném rozlišení. Není to moc? Může se to tak zdát, ale nezapomeňte, že Japonci trénují na rok 2020, a to už možná bude 8K mnohem dostupnější realitou. Na japonském trhu je aktuálně k dispozici pouze jediný 8K přístroj a rozhodně nejde o levnou hračku, ale počítá se s tím, že 8K displeje budou k dispozici na veřejných místech, kam se lidé budou moci na ten zázrak přijít podívat. A to zní jako dostatečně velké lákadlo.
3. HDR
Televize s vyšším dynamickým rozsahem jsou dalším žhavým trendem. Co vám chybí ke štěstí, když vaše oči přestanou rozeznávat jednotlivé pixely? Přece živější barvy, jasnější bílá a temnější černá, zkrátka větší rozsah, který dodá obrazu patřičný drajv, trochu jako HDR funkce u foťáku ve vašem mobilu. Pokud se to nepřežene, bude to další velký skok v obrazové kvalitě a veletrhy už se pomalu plní schopnými přístroji, které zprostředkují divákovi netušené možnosti. I tady má Japonsko svá želízka v ohni a počítá s tím, že za čtyři roky budou HDR televize samozřejmostí.
4. Virtuální realita
Zatímco živé přenosy v 8K budou k vidění jen v Japonsku (ale možná půjdou později stáhnout - jedná se především o judo, fotbal, basketbal a plavání), experimenty s virtuální realitou chce olympijská komise zpřístupnit všem, ačkoliv se jich dočkáme s mírným zpožděním. Jde především o slavnostní zahájení a ukončení her, ale i o vybrané sporty, které budou snímány kamerami se záběrem 360 stupňů. S nasazeným headsetem virtuální reality se pak můžete otáčet kolem dokola a vychutnávat si sportoviště, jako kdybyste na něm opravdu stáli. Nikdo netuší, jak dobře se povede nové technologie implementovat, ale hračičkové se už jistě tetelí blahem.
5. Surround
Pětikanálový zvuk je super, sedmikanálový je lepší, ale možná budete protestovat, že se hodí leda pro samostatnou místnost s domácím kinem nebo regulérní kinosál. Japonci mají jiný názor, takže pro jistotu budou míchat audio rovnou ve 22.2, ano dvaadvacet kanálů a dva subwooferové signály. Tenhle monstrsound je součástí standardu Ultravision, který chtějí Japonci prosadit a musí tak chtě nechtě doprovodit onen obrazový 8K signál. Pokud bude někde v Tokiu místnost, ve které to všechno bude k vidění a slyšení, moc rádi bychom si tam udělali výlet.
A TADY se podívejte na předávání Oscarů pohledem 360° kamery.