fb pixel
Vyhledávání

6 jednoduchých receptů, jak v kuchyni využít černý bez

Červen a červenec – to je černého bezu čas. Spousta lidí ale zbytečně čeká na jeho plody. Přitom bezové květy mají mnohem širší využití, které často podceňujeme.

Veronika Doleželová
Veronika Doleželová 28.5.2015, 12:38

Jako děti jste si ho možná pletli s černým rybízem, ovšem chuťově mu není vůbec podobný. Plody černého bezu mají projímavé účinky – a naopak, což je celkem paradoxní, jeho sušené bobule se užívají proti průjmům (podobně to ovšem funguje i v případě borůvek). Pokud tedy chcete mít černý bez ve své kuchyni už dnes, nemusíte vůbec čekat až do srpna, kdy dozrává – v mnohem větší míře využijete jeho květenství. Proč?

Černý bez má dvě nesporné výhody – jednak z něj kromě květů a plodů využijete i listy, ale hlavně u nás v Česku roste jako keř či strom prakticky všude. I pokud jste měšťáci, nemusíte se vydávat až někam na ‚dálný východ‘, abyste si mohli natrhat alespoň hrst zářivě žlutobílých a svěže vonících bezových květenství.

A co s nimi?

1. Limonáda z bezových květů

První a nejjednodušší způsob, jak využít natrhaná květenství. Bezinkové šťávy jsou totiž poslední dobou velice populární. Vy si je ale nemusíte kupovat – stačí si květy natrhat! Bezové květy krásně voní a svou vůni ani při zpracování neztrácejí. Tady se můžete podívat na recept.

To je právě důvod, proč byste neměli váhat, než bez odkvete - měli byste si je natrhat, dokud jsou květenství takzvaně "ještě v plenkách". Bude se vám velmi hodit.

2. Bezinkový sirup

Jeho domácí příprava také není nijak těžká - vašemu domácímu výtvoru se kupovaný bude moct sotva rovnat. Ukuchtit si jej doma není přitom vůbec těžké. Používá se proti kašli a snižuje horečku.

Co budete potřebovat? Cca 40 květů černého bezu, 800 g krystalického cukru, šťávu ze 3 citrónů, 1,5 litru vody.

Jak na to? Květy svařte ve vodě na mírném plameni, přes noc nechte vylouhovat. Druhý den zceďte. Odvar smíchejte s 800 gramy cukru a šťávou z citrónů. Začněte vařit do zhoustnutí. Vlažný sirup pak slijte do lahví, dobře uzavřete a skladujte v chladu.

Pokud vám květy ještě zbyly, nezahazujte je - budou vám ještě k užitku. Stačí je rozložit na noviny a v teplém stínu nechat vysušit (lze i v sušičce o teplotě 40 stupňů Celsia). Před úplným dosušením odtrhněte květy od stopek. A stejně můžete postupovat i s plody.

3. Čaj

Tohle už dělávaly naše babičky. Kde jinde by se objevilo krásné přísloví: "Před heřmánkem smekni, před bezinkou klekni." Krom už zmíněných léčivých účinků je vhodný pro detoxikaci organismu. Na čaj vám budou stačit dvě lžičky usušených květů. Zalijte vroucí vodou a deset minut nechte louhovat.

4. Kosmatice

"Stačí přijít na první mez a tak roste černý bez". Kosmatici už mnozí z nás znají jen z obědů u našich babiček. Smažené květy bezu si můžete udělat jak na slaný, tak i sladký způsob.

Co budete potřebovat? Na těsto pro slaný způsob budete potřebovat 1/4 litru mléka, 2 vejce, špetku soli, cca 120 g hladké mouky (nebo i celozrnné špaldové) a slunečnicový olej. Musí vám vzniknout těsto podobné konzistenci toho, které děláte na palačinky.

Jak na to? Květenství vezmete za stopku a namočíte jej do těsta. Když jsou květy pořádně obalené, za stopku je vytáhneme a položíme do rozehřáté pánve s olejem. Zatímco se smaží po jedné straně, ostříháte nůžkami stopek i ostatní výčnělky z květenství. Až se vám bude zdát, že je kosmatice z jedné strany dostatečně opečená, obrátíte ji. Na talíři s papírovým ubrouskem pak z hotové kosmatice necháte skapat tuk. Dejte si k ní bramborovou kaši, nebo pouze s pikantní omáčkou.

5. Marmeláda

Zásadní je do bezinkové marmelády přidat i bezový květ. Bobule samotné si totiž z typické vůně bezu nic nezachovávají. Proto je potřeba květů, ze kterých si připravíte nálev a doplníte ho do obvyklého receptu. Jak si připravit bezinkovou marmeládu se dozvíte zde.

6. Bezová pálenka

Skutečně dobrá pálenka se dělá tak, že co největší množství květů necháte macerovat ve větším množství hroznové šťávy (nejméně 100 litrů, aby z toho něco bylo a dalo se vůbec vypálit). K destilaci přistoupíte až po několika týdnech a možná i měsících po řádném doběhnutí kvašení. Vznikne tzv. bezinkovice (přesně tedy destilát z květů bezu černého) – dá se konzumovat hned, ale je lépe si ji nějaký větší objem uschovat. Jakmile pak s příchodem podzimu dozrají bezové plody (bobule), nasbírejte je, vylisujte na šťávu a tu nechte zkvasit (pozor na zelené stopky, ty by pak kazily výslednou chuť). Opět to potrvá několik týdnů až pár měsíců (podle teploty, v níž se kvasí), než bude takto upravený bez připraven k vypálení. A vznikne tzv. bezovice (přesně řečeno destilát z plodů / bobulí bezu černého).

A nakonec – v čase podzimních plískanic a zkracujících se chmurných dnů – nastane nejkrásnější práce pro každého znalce ovocných pálenek. Zkoušíte míchat různé podíly květové bezinkovice a bobulové bezovice, až nakonec přijdete na ten ideální poměr mezi voňavou pálenkou z květů a hutnější z bobulí. Výsledkem je jedna z nejchutnějších a vůbec nejlepších pálenek – což sami můžeme prokázat, protože naši redaktoři byli druzí v náročném Pražském koštu 2014 a umístili se „výborně“ i na prestižním celostátním Koštu pálenek na Floře Olomouc!

A TADY máte 9 skvělých a 1 hnusný recept na dokonalou domácí limonádu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články