fb pixel
Vyhledávání

10 důkazů, že pohled na svět ze surfového prkna je ještě o trochu hezčí než z koňského sedla!

Škoda, že na Lipně nejsou vlny!

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 19.5.2015, 17:48

Kdo se jednou postaví na prkno a sjede vlnu, nebude chtít trávit dovolenou s nikým jiným než se svým surfem! Cesta za jediným svezením je ale delší a trnitější než fejková pouť do Jeruzaléma v podání Ládi Zibury. Tohle je 10 důkazů, že život ve vlnách je úplný a dokonalý!

1. Překonáte strach

I když surfování z dálky vypadá jako poměrně jednoduše proveditelný sport, opak je pravdou. První pokusy ve vás vyvolají dojem, že jste ve vodě stejně obratní jako vosa v malinovce. Surf totiž patří mezi nejobtížnější a fyzicky nejnáročnější sporty.

Z vlastní malosti a nedokonalosti

2. Chytíte vlastní proud

Celá tahle sranda je výjimečná hlavně tím, že mít obstojnou fyzičku nestačí. Chce to také štěstí, dobré proudy, správné vlny a co nejmíň surfařských"kolegů". Na jedné vlně se totiž zpravidla sveze jediný člověk, pokud tedy chce předejít zbytečným úrazům a nedorozumění.

A necháte se jím unášet...

3. Najdete odvahu

Surfování není jen sport a zábava, ale hlavně životní styl a umění. Historie tohoto sportu sahá hluboko do minulosti a jeho prvopočátky lze dohledat již před více než 3 000 tisíci lety v Polynésii, kde se rybáři na dřevěných lodích dostávali pomocí klouzání na vlnách rychleji ke břehu.

4. Ukryjete se

Z Polynésie se surfování dostalo na Havaj, kde surfaři odnepaměti patřili mezi elitu. Modlili se k bohům za dobré vlny, měli své vlastní pláže, na kterých rozvíjeli své schopnosti a dovednosti. Surfuchtiví Evropani by si v tamních končinách měli dát tudíž dobrý pozor na to, komu kradou vlny!

5. Promluvíte si

Surfing se stal kultem, životním stylem a módou hlavně v 60. letech, kdy jej jako součást ležérního stylu, divokých orgií na pláži a nekonečných párty přijala za své generace hippies.

S někým, kdo vám opravdu rozumí...

6. Odpočinete si

Se surfem můžete začít prakticky kdykoliv, záleží jen na tom, co všechno vám povolí vaše fyzické síly. Nebojujete totiž jen sami za sebe a se svou leností, ale zdoláváte přírodní živel, lámající se vlnu. Jakmile se vám ale jednou podaří sklouznout se po celé její délce, už nikdy s tím nebudete chtít přestat!

7. Zmizíte

Největší nebezpečí, které na surfaře číhá nejsou žraloci, ale mořské proudy a koridory. Ty mohou nebohého prknaře odnést daleko od břehu a vystavit ho možné panice. Jestliže se dostanete do proudu, nesmíte pádlovat proti němu, ale šikmo jej obeplout.

Do vlastního světa...

8. Zaposloucháte se

Surfovat můžete jen v místech, kde se vlny lámou. Zapomeňte na to, že na vás s otevřenou náručí čeká každá líbezná pláž z katalogu. Než se surfař- začátečník seznámí s fyzickou stránkou tohoto sportu, musí se seznámit hlavně s oceánem. Nejdřív by měl proto sledovat hladinu moře a snažit se zapamatovat si, v jakém místě se vlny lámou a kde na ně ostatní surfaři naskakují.

9. Odpoutáte se

Než se člověk vydá se surfem na moře, měl by si nastavit zrcadlo nezamlžené vlastním egem a přiznat si, jestli na to skutečně má. Vzdálenost od břehu by měl hravě uplavat i v případě, že se mu surfová leash vyvleče z nohy a ztratí prkno. Výdrž pod vodou na jedno nadechnutí by také měla být delší než jen pár vteřin.

Od předsudků i strachu.

10. Zamilujete se

Pokud se i přes všechna úskalí a nebezpečenství, která surfování obnáší, přece jen rozhodnete pokořit tenhle božský sport, budiž vám Triton nakloněn! Pravděpodobně se z vás stanou závisláci a vy už si život bez vln nebudete moct nikdy představit.

A jelikož u nás moře nemáme, nezbývá, než připevnit k surfu kolečka a brázdit silnice na longboardu! Pokud byste potřebovali pár rad při výběru toho nejlepšího pro vás, obraťte se na kluky z MISTFIT. Na jejich stránkách najdete všechno, co se kolem prken točí!

A TADY máte důvody, proč byste se na longboardu vážně měli naučit jezdit!

Podobné články

Doporučujeme

Další články