Co se pro nás změní?
Dva dny poté, co Nigel Farage ztrapnil svým proslovem v Evropském parlamentu celou Británii, Spojené království opravdu a finálně opouští Evropskou unii. Všichni zamáčkněme slzu, budou nám chybět, i když Brexitem navždycky zruinovali slovní spojení “odejít po anglicku”.
Prvním únorem Velká Británie vstupuje do takzvaného přechodného období, ve kterém ještě pro spoustu lidí zůstanou věci nezměněny a během kterého bude Británie s EU vyjednávat další a další dohody. Pořád se například dostanete do Británie jenom na občanku a může to takhle zůstat až do konce roku, ale možná padnou některá rozhodnutí dřív, takže pokud se chystáte na ostrovy někdy na podzim nebo v zimě, měli byste pomalu začít zařizovat pas. Na ten by mělo být možné Velké Británie vycestovat bez víza na dobu až tří měsíců.
Studenti by si měli pospíšit, pokud chtěli v rámci programu Erasmus letět právě do Británie. Erasmus je totiž evropský program. Britové sice tvrdí, že udělají všechno proto, aby zůstal v chodu, ale žádné pojistky na to nemají. Ani žádné páky, popravdě. Což je leitmotiv brexitu. Takže pokud chcete studovat v Británii, musíte naskočit do konce roku 2020, pak se může zvyšovat školní a podobně.
Do konce roku 2020 byste si taky měli naobjednat co nejvíc věcí přes internet, protože od začátku příštího roku se může vyšplhat clo až na dvanáct procent a může se zvyšovat daň. Stejně tak nikdo netuší, jak celá tahle věc ovlivní poštovné, takže… před Vánoci vykupte ASOS.
A další a další nákupní problémy, tak například reklamace se od ledna 2021 ztíží. Evropský trh má totiž jednotná pravidla a reklamovat do “třetích zemí” může být potíž, proto čtěte podmínky nákupu. Až budete o Vánocích vykupovat ten ASOS.
Jo a bacha, od roku 2021 končí v Británii ten super jednotný evropský tarif na volání po Evropě za stejnou cenu.
Co se pro nás změní tam?
Náročnější to samozřejmě budou mít lidé, kterým v Británii leží nějaký byznys. Tak například lidé, kteří už teď na ostrovech pracují, si budou muset požádat o status “usedlíka” (settlement status) případně “před-usedlíka” (pre-settled status), aby mohli v Británii dál žít a pracovat. A pokud chcete začít pracovat až po brexitu, budete muset po příjezdu požádat o “European Temporary Leave to Remain” (Euro TLR) a bude vám umožněno zůstat až na šestatřicet měsíců.
A od ledna 2021 zavede Británie imigrační politiku podobnou té australské, kterou ostatně tak moc obdivoval Donald Trump. Jde o bodový systém, který upřednostňuje ty, kteří “mají Británii co nabídnout”. Vládou určované profese budou mít výhodu oproti ostatním, vědci budou vítáni vždycky.
Pro podnikatele, kteří s Británií obchodují se následujících pár měsíců nezmění nic, ale od roku 2021 se něco stane. Jen nevíme co. Británie chce uzavřít smlouvu o volném obchodu, ale chce si zachovat cla. A i když EU stojí o co nejužší spolupráci, nikdo teď nedokáže říct, nakolik se obchod ztíží. Plus vyjednávat smlouvu o volném obchodu není operace na měsíce, ale na roky.