Slovensko plošně testovalo
Zatímco v Česku se zakazuje nakupovat v neděli a vycházet ve večerních hodinách, tak na sousedním Slovensku se rozhodli jít na věc sofistikovanější metodou. Tento víkend tam totiž proběhlo celoplošné testování na Covid-19, kterého se mohl zúčastnit každý občan, který měl zájem. Vzhledem k tomu, že na Slovensku žije zhruba 5,5 milionu lidí, tak se jich nechala dobrovolně otestovat zhruba polovina, přičemž se ukázalo, že nakažených bylo 25 850. To odpovídá zhruba jednomu procentu testovaných.
Nutno podotknout, že v rámci tohoto testování nebylo započítáno testování v rámci firem, nemocnic či domovů důchodců, jak uvedl slovenský ministr obrany Jaroslav Naď. „Výsledek považuji za důkaz, že Slovenská republika jako společenství zodpovědných lidí funguje. Ozbrojené síly dokázaly zorganizovat největší akci od vzniku Slovenské republiky,“ reagoval na celoplošné testování premiér Igor Matovič na tiskové konferenci, kde nezapomněl zdůraznit, že proběhne i druhé kolo tohoto testování, ale prozatím se neví kdy.
Matovič na sebe v posledních dnech upozornil v negativním, pozitivním i bizarním kontextu. Před víkendem se nechal slyšet, že zdravotníkům, kteří se zúčastní plošného testování, vláda poskytne příplatek ve výši 500 eur. Slovenský premiér na sebe dokázal upozornit i na sociálních sítích svým vtipkováním se zdravotníky, které samozřejmě zaznamenala kamera, takže se stal virálem nejen na Slovensku, ale i v Česku. Vrcholem jeho podivného humoru bylo, když si na sociálních sítích napsal status: „3 milióny úspěšně začipované,“ čímž pobavil i překvapil spousty lidí. Na druhou stranu je mu vyčítáno, že v rámci hromadného testování docházelo k obrovskému shlukování lidí ve frontách.
A nyní je otázkou, jaká cesta v boji proti Covid-19 je lepší. Ta česká nebo ta slovenská? Zatímco v Česku kvůli v podstatě úplnému lock downu čísla pomalu klesají, tak na Slovensku se podařilo odhalit velkou část nakažených, přičemž mnozí z nich ani nevěděli, že jsou pozitivní, takže mohli nevědomky šířit nemoc v zaměstnání nebo v rámci rodiny. Na druhou stranu se zde otestovalo přes dva a půl milionu lidí a mezi nimi se našlo pouhých 25 tisíc nakažených. Toto číslo nakažených má Česká republika během dvou až tří dnů, takže je otázkou, jakým způsobem by teoreticky probíhalo celoplošné testování u nás. Nesmíme zapomínat na to, že na Slovensku se při testování používaly antigenní testy, které sice mohou poměrně rychle zjistit výsledky, ale na druhou stranu nejsou tak přesné jako laboratorní PCR testy.
V Česku například ministerstvo zdravotnictví plánuje zavádět plošné testování na Covid-19 například u pracovníků v sociálních službách. Tímto způsobem by mohly být testováni také klienti a pečovatelé v domovech seniorů.
Je pravdou, že se v Česku v současné době počet nakažených zpomaluje , ale na druhou stranu vše za cenu zdevastování ekonomiky naší země. To ostatně poznáme až v následujících letech.