fb pixel
Vyhledávání

Černákovci, Pápayovci a ti druzí: příběh mafie na Slovensku začal hned v devadesátkách, tyto gangy byly nejmocnější

Sám Mikuláš ve své době ovládal polovinu země, nakonec se šel sám udat policii. Tibor Pápay vedl Pápayovce. Platil za nejbrutálnějšího mafiána vůbec, na vrchol se vypracoval od píky. Pápay (vpravo) hodně spolupracoval s Černákem (vlevo). Sblížili se tak, že spolu jezdili na dovolené. Vraždu Tibora Pápaye si objednal jeho konkurent Ludovít Sátor. Mnoho Pápayovců si pak stáhnul pod sebe a stal se nejmocnějším bossem Dunajské Stredy. + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

V souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka se mluví o působení italské mafie na území Slovenska, do kteréhož vosího hnízda investigativec nešťastně píchl a stalo se mu osudným. Nemělo by to být nic šokujícího; naši sousedé mají s vlastním organizovaným zločinem dlouhé, pěkně krvavé zkušenosti. Rozjelo se to hned po revoluci a 90. léta byla pro slovenské mafiány zlatým věkem. V novém článkovém seriálu si na to posvítíme a začneme úplně od základů; seznamte se s nejvlivnějšími gangy, které tehdy fungovaly...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 4.3.2018, 08:50

1. Černákovci

Mikuláši Černákovi se přezdívá taky boss všech bossů, svého času totiž ovládal polovinu Slovenska a jeho gang byl považován za nejobávanější ze všech. Začalo to v roce 1993. Bratři Mikuláš a Vladimír Černákovi z malé dědiny v Nízkých Tatrách se k organizovanému zločinu dostali poté, co Vladimír při rvačce zabil podnikatele Milana Schwarzbachera. Policie měla svědka, hospodského Miroslava Vlčka, a tak Vladimírovi hrozilo jisté vězení. Aby mladšího bratra uchránil, najal Mikuláš Černák mafiánského vraha Alojze Házyho. Ten Vlčka zlikvidoval. Pak začala mafiánská kariéra bratří závratně růst, stejně tak počet mrtvol, co za sebou nechávali. Vladimír se zabil v roce 1996 při autonehodě, Mikuláš se v roce 1997 šel sám udat na policii, dnes si odpykává doživotní trest.

2. Pápayovci

Tibor Pápay je považován za nejbrutálnějšího mafiána slovenské historie. Začínal od píky v gangu Milana Sípose a Tomáše Vidy, dělal ty nejšpinavější práce a jeho tvrdé jednání mu rychle upevnilo pozici v rámci skupiny. Když pak Vidu vzali do vazby, ambiciózní Pápay formoval vlastní partu a gang se začal štěpit. Síposovci se raději stáhli do ústraní a Pápay se stal hlavním bossem. V roce 95 začal úzce spolupracovat s Černákem, se kterým se sblížili natolik, že spolu slavili narozeniny a jezdili na dovolené. Vazby měl i na další vlivné jméno slovenské mafie, Miroslava Sýkoru. Pápaye spolu s devíti členy jeho gangu zastřelila čtveřice najatých vrahů v roce 1999. V policejních převlecích vtrhli do restaurace, kde Pápay zrovna byl, a donutili všechny lehnout si obličejem k zemi. Pak je odpravili. Vraždu si objednal Ludovít Sátor.

3. Sátorovci

Tibor Pápay a Ludovít Sátor byli konkurenti a mezi jejich bandami zuřila regulérní válka gangů. Po Pápayově smrti se Sátor stal nejvlivnějším bossem Dunajské Stredy a okolí, i když jeho vliv sahal i do jiných koutů Slovenska a taktéž do Maďarska. Velkou část Pápayovců si Sátor stáhnul pod sebe, ty, co byli proti, likvidoval. Sátorovci se zaměřovali na podvody a nelegální výrobu cigaret, ale také na likvidaci tzv. bílých koní. Známi byli tím, že občas zabíjeli jen tak z rozmaru. Sátorovci fungovali až do roku 2010, kdy Sátor, který se od roku 2000 skrýval před policií, zmizel. O šest let později přišli vyšetřovatelé s řešením; mafián byl totiž dávno mrtvý. Z jeho vraždy byli obviněni Kristián Kádár a František Zakál.

4. Sýkorovci

Otec zakladatel v rámci slovenského organizovaného zločinu, to byl podnikatel Miroslav Sýkora, vůdce Sýkorovců, též zvaných "sýkorky". Obchod s drogami, vydírání, vraždy - sýkorky braly všechno a s utajením se příliš netrápily, i proto je dnes většina členů gangu buď po smrti, nebo za mřížemi. Spolupracovaly s ukrajinskými a ruskými mafiány, kteří na Slovensku působili. Sýkorovu popravu v roce 1997 si po neshodách objednal Petr Križanovič aka Duran.

5. Žalud a jeho lidé

Peter Steinhübel alias Žalud byl jedním z nejkontroverznějších podnikatelů Slovenska 90. let. Nikdy nepřiznal, že by měl s podsvětím něco společného, přesto si objednával Černákovy lidi na nejrůznější prácičky. Vystupoval sice jako sólo hráč, svých poskoků měl ale víc než dost. O Žaludovi se říkalo, že má víc životů než kočka. Celkem šestkrát balancoval na hraně mezi životem a smrtí, i když pokusů se ho zbavit proběhlo minimálně dvakrát tolik. První snaha ho zabít je zároveň historicky prvním výbuchem auta na Slovensku, který zařídila mafie s cílem někoho popravit. Pokaždé se z toho dostal, až na případ poslední, ke kterému došlo roku 1999. Tehdy ho jednou ranou zavraždil dodnes neznámý pachatel.

Gangů tehdy fungovalo samozřejmě mnohem víc. Známí jsou bratři Mellové, kteří úzce spolupracovali s Černákem, nakonec se ale stali těmi, kdo proti němu svědčili. Jeden z bratrů zemřel při autonehodě, druhý utekl do zahraničí. Na bohulibou činnost výše zmíněných pak navázal gang Adamčovců, který podle dostupných informací fungoval od konce 90. let do roku 2008. Jeho zakladatelé, Erik a Branislav Adamčovi, se neštítili ničeho. Vlastní matku například v rámci hádky zamkli do lednice. Hodní!

A tady čtěte příběh Jaroslava Svěchoty, někdejšího ředitele kontrarozvědky SIS nechvalně proslulého vazbami na nejmocnější mafiány své doby.

Podobné články

Doporučujeme

Další články