Češi nasbírali několik desítek podpisů
Ačkoliv se zdá, že historie vzniku pervitinu sahá až na konec 19. století, kdy byl v Japonsku poprvé izolován efedrin a několik let poté syntetizován metamfetamin, tak jeho opravdové účinky byly plně využity až během 2. světové války, kdy dodávala odvahu německým vojákům. V 50. letech byl volně dostupnou láskou, která byla předepisována jako antidepresivum a vhodný prostředek pro dietu.
Avšak až v Československu v 70. letech se šikovným českým ručičkám podařilo v improvizovaných podmínkách vyrábět poctivý český „perník“, který všichni důvěrně známe i dnes. Z Čechů se postupem času staly světové jedničky ve výrobě pervitinu a po pivu se tak jedná o dodnes záslužnou práci, díky které na sebe můžeme být hrdí. Ať hodí kamenem ten, kdo v Čechách nikdy neprohnal „párno“ nosem a nezažil jednu ze svých nejlepších nocí v životě.
Lidé z okolních států českou drogu napodobují a ředí
Výroba pervitinu patří mezi české přednosti, které by měly být chráněny. Proto v roce 2016 vznikla petice na zapsání českého pervitinu do světového kulturního dědictví UNESCO. Boj o zapsání českého pervitinu na seznam UNESCO rovněž podporují i lidé v severních Čechách, který je typický svou výrobou nejkvalitnějšího pervitinu, jenž je k dostání na tuzemském trhu. „Chceme, aby se naše zboží dostalo do celého světa. Už teď nás chválí po celém světě a dostáváme velmi pozitivní reakce. Bohužel však náš matroš kupují a posléze ředí lidé ze Slovenska, Maďarska a Polska, což výslednému produktu ubývá na kvalitě,“ sdělil pro G.cz nejmenovaný majitel varny na výrobu pervitinu.
Co si myslíte vy? Dostane se český pervitin na seznam UNESCO, nebo ne?
A zde je 5 chytrých drog, které neničí zdraví.