Postupně otvíráme
Celosvětová pandemie, kterou způsobila nemoc COVID-19 postihla samozřejmě i Českou republiku, která zažila něco, co si ještě na začátku března neuměl nikdo z nás představit. V půlce března se Česko zavřelo a koronavirus se ujal vlády, řečeno s mírnou nadsázkou. Celou kalvárii se ale povedlo dostat pod kontrolu, a to určitě i díky disciplinovanosti valné většiny nás všech, kteří jsme přijali jako fakt, že se náš život obrátil vzhůru nohama. Začaly fungovat ostré restrikce, lidi nasadili doma vyrobené roušky a zůstali zavření ve svých příbytcích. Školáci se začali vzdělávat doma. Vše vyjmenovávat asi nemá smysl, všichni jsme to zažili a zažíváme. Současná epidemiologická situace ale ukazuje, že počet nově nakažených postupně klesá, nemocní se uzdravují a tak vláda krok za krokem zákazy a krizová opatření uvolňuje. A my jásáme.
K procesu rozvolňování dochází v České republice postupně, a to již od 27. dubna, kdy se obnovil provoz části obchodů, začaly fungovat autoškoly, posilovny, muzea. Vše samozřejmě za dodržování zvýšených hygienických opatření. K další vlně uvolňování opatření přijatých kvůli koronaviru došlo 11. května, kdy se otevřely venkovní zahrádky restaurací, obchodní centra, kadeřnictví a další provozovny služeb. Povolené byly po dvou měsících také akce do 100 lidí, což se týkalo návštěv divadel, kin či muzeí, svateb, sportovních tréninků nebo mší. Epidemiologové čekali, co se stane s vývojem nákazy, jestli se projeví kroky vedoucí k normálu.
Naštěstí se nestalo nic, počty nakažených nadále klesala, a rozvolňování tak mohlo pokračovat. Další Den D stanovila vláda na 25. května, kdy mohli jít v omezeném režimu do škol žáci prvního stupně základních škol, roušky už od toho dne lidé nemusejí nosit ve venkovních prostorech. Povinnost nosit roušky se ale nadále vztahuje na uzavřené prostory, jako jsou prostředky veřejné dopravy, obchody, nemocnice či úřady. Můžou se také již pořádat hromadné akce s počtem nanejvýš 300 lidí. Současně s uvolňováním omezení se také začaly rozšiřovat možnosti cestování, zejména do sousedních států. Vláda v minulých dnech představila například cestovatelský „semafor,“ který by měl poskytnout občanům Česka jakýsi návod, kam lze cestovat bezpečně, a kterým zemím se raději vyhnout, protože vás tam buď rovnou nepustí nebo vás pak čeká například karanténa. Postupně končí také kontroly na hranicích s okolními státy. Do takového Rakouska už můžeme úplně volně. S datem 8. 6. ale zaznamenáme další změny. Hurá.
Hola, hola, škola volá
To si může říct další skupina dětí a všech, kterých se nějak týká školní docházka. Od pondělí 8. 6. budou moct žáci druhých stupňů základních škol a všech ročníků středních škol na konzultace či třídnické hodiny. No, není to sice úplně normální výuka, ale lepší něco, než nic. A stejně jako u prvního stupně nebo žáků posledních ročníků základních a středních škol nebude kvůli riziku šíření koronaviru docházka povinná, bude na bázi dobrovolnosti. Děti budou ve školách rozděleny do skupin nejvýše po 15, stejně jako je to u dětí na prvním stupni, kteří již do školy chodí – dobrovolně tedy.
Zájemci o studium maturitních oborů budou mít také možnost dělat v pondělí a úterý na středních školách jednotné přijímací zkoušky. Letos je k nim přihlášeno 93.908 uchazečů, a je to o 4000 víc než loni, jak uvedla ČTK. Kvůli opatřením proti COVIDU-19 budou mít žáci na složení zkoušky místo dvou pokusů jen jeden a výsledek bude platit pro všechny školy, na které se přihlásili. I u přijímacích zkoušek budou panovat příslušná hygienická opatření stejně jako u maturit, které se již konají.
Nově se budou také moct pořádat hromadné akce. Zvyšuje se počet lidí, kteří se jich můžou naráz účastnit. Jejich počet se zvyšuje ze 300 na 500. Divadla, kina či koncertní sály už nemusejí dodržovat rozestupy v hledištích, zrušena budou omezení pro restaurační zahrádky. Od 8. června také nebude povinné nosit roušku u bazénů a na koupalištích, což jistě všichni uvítáme. Doba dovolených se blíží.
A od tohoto data nemusejí mít roušku také televizní a rozhlasoví moderátoři a redaktoři s hosty ve studiu, pokud dodrží dvoumetrový odstup. Upřímně – v některých případech a na některých hostech speciálně u politických debat bychom ty roušky klidně i nadále snysli. Roušky přece chrání i před něčím jiným, než je COVID, ne? Epidemiologové, zvažte to!