O nich bez nás
Jak nás učí internetové memes, apokalyptické bingo roku 2020 nepřestává dávat. Začalo to konfliktem na Blízkém východě, pokračovalo to pandemií smrtící chřipky, mezi Čínou a Spojenými státy roste studená válka, pak přišla Pavlínina bageta a teď tu máme rasové nepokoje v Americe.
Jenom ta poslední událost už přitáhla řadu tragédií. Nyní to začalo udušením George Floyda, pokračovalo to masovými protesty a na několika místech to přerostlo ve střety demonstrujících s policií a škodu na majetku. Pomerančový muž vypustil do ulic Národní gardu, města nařizují zákaz vycházení… prostě wow!
My máme naštěstí k celé situaci daleko. S otroctvím tu nemáme zkušenosti žádné od chvíle, kdy starověké civilizace zavíraly do otroctví nás a co se systémového rasismu týče, s tím sice zkušenosti máme, ale naštěstí nikoho neškrtíme. Jen remcáme nad pivem na Rómy a potom, co nás Vietnamci obdaří rouškami, vědoucně kýveme hlavami, protože moc dobře víme, že jich mají tolik jenom proto, že někteří z nich v podzemí vaří perník. My si prostě názor umíme udělat, myšleno sebeironicky pochopitelně.
Snad žádná země na světě nemá takový odstup od Amerických nepokojů jako my. Jenomže Češi nemůžou vlézt na Facebook, aby na něco neměli názor, to by byla tragédie. Takže jsme denně svědky toho, jak se víc a víc lidí pouští do rozboru pro ně úplně neznámé situace na základě naprosto neexistujícího kontextu.
Facepalm
Karel Čapek říkal, že stanoviska by se měla odkládat v šatně společně s kabátem. Bohužel se tím kolem nás nikdo neřídí. A největší problém se stanovisky je ten, že čím víc lidí máte pocit, že vás někdo poslouchá, tím niternější máte puzení si nějaké to stanovisko vytvořit. Tak se stalo, že čeští influenceři se pustili do komentování hnutí #BlackLivesMatter. A nutno říct, že od lynčování v šedesátých letech je to to nejhorší, co černou komunitu potkalo.
Asi vynecháme seminacistické FB stránky a osoby jako Blok proti idiokracii, Evu Hrindovou nebo Pro-Vlast, které úplně přeskočily tu schovaně rasistickou #AllLivesMatter fázi a skočily rovnou do #WhiteLivesMatter, případně posílají hráče Sparty do Afriky. Nácky nemá smysl řešit, u těch totiž přesně víme, co si myslí, ať už to říkají nebo ne.
Je tady překvapivé množství lidí, bílých lidí, pochopitelně, kteří vykřikují, že určitě nespravedlivá smrt George Floyda neopravňuje všechny lidi, ať vyrazí do rabovat nejbližší obchoďák. Ti se povětšinou stali obětí dost nevyváženého zpravodajství, kterými se protesty pokrývají. Vždycky je kladen důraz na násilnosti, ale až na výjimky se všude protestuje poklidně. Nehledě na to, že když někde protestují Trumpovci s automatickými zbraněmi nebo šílené ženy proti potratům, policie jenom dozoruje, ale když jde o dav černých lidí, jdou v plné polní střílet slzák mezi lidi.
Nejhorší typ jsou ale influenceří, kteří chtějí pomoci. Museli jste to zachytit, desítky a možná dokonce stovky černých čtverečků, které symbolizují solidaritu s černým hnutím. Tak například tiktoková hvězda Adam Kajumi například významně pomohl utlačované menšině tím, že si na fotce podal ruku s černým klukem. A tváří se u toho jako by se bál o peněženku. A samozřejmě nikdy nemůže zklamat Iva Pazderková, která si černým čtverečkem vyzdobila instáč a doufala, že všichni zapomeneme, jak na Nově účinkovala v show, která povýšila blackface na hlavní sobotní zábavu. All Lives Matter, kromě těch, kteří se někdy objevili ve Tvoje tvář má známý hlas.
Už klasicky, z českých influencerů si dal práci s nějakým kontextem jedině Kovy. V podstatě jenom dětský youtuber se snaží o nějakou osvětu. Všichni ostatní jen střílejí názory do tmy. Nebo tmu do názorových přestřelek.
Víte, youtuberka Sugar Denny, kterou fajnšmekři platformy znají jako absurdně afektované koště, které točí hlavě videa o svých černých (!) boyfriendech, o tom, jak poznáte blížence a o tom, že 9/11 byl inside job, tak tahle holka se rozhodla mlčet a situaci nekomentovat. A když ti musím dát za vzor Sugar Denny, český internete, je s tebou něco vážně hodně v nepořádku.